17 09 2013id068

Joanna Reczka 17.09.2013

Scenariusz zajęć zintegrowanych w przedszkolu.

Blok tematyczny: Jesień daje nam owoce.
Temat dnia: Kto szukał zaczarowanego jabłuszka – zapoznanie z historią królewny Apolejki w oparciu o opowiadanie M. Krüger pt. „Apolejka i jej osiołek”

Grupa: 4-latki.

Cele ogólne:
- zapoznanie z nazwami podstawowych owoców, które można spotkać w sadzie,
- wdrażanie do prawidłowych reakcji na sygnał dawany przez nauczyciela.

Cele operacyjne:
Dziecko:
- z uwagą słucha opowiadania,
- wypowiada się na określony temat,
- wykonuje polecenia nauczyciela,
- reaguje na sygnały dawane przez nauczyciela,
- potrafi pokolorować obrazek

Metody: oglądowa, słowna, czynna.

Formy: zbiorowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne:
- książka z opowiadaniem pt. „Apolejka i jej osiołek” M. Krüger.
- odtwarzacz CD,
- płyta z nagraniem piosenki,
- sylwety owoców
- praca plastyczna.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie.

2. Zaproszenie dzieci do wysłuchania opowiadania pt. „Apolejka i jej osiołek” M. Krüger.

3. Rozmowa na temat opowiadania kierowana pytaniami:
- Dlaczego podobało się wam opowiadanie?
- O czym było opowiadanie?
- Jak miała na imię królewna?
- Kto przyszedł pod zamek?
- Co zrobił kominiarczyk?
- Co się stało gdy się napił wody?
- W jaki sposób kominiarczyk został odczarowany?
- Kto jeszcze przyszedł pod zamek królewny?
- Co zrobił królewicz?
- Co się stało z królewiczem?
- Czy odczarował się królewicz?
- Gdzie poleciało jabłko?
- Co królewna oddała w zamian za jabłka?
- Dlaczego królewicz nie odczarował się cały?
- Jak się odczarował królewicz?
- Jakie znacie jeszcze owoce oprócz jabłek?

4. Zabawa orientacyjno – porządkowa: ,Owoce”.
Dzieci dostają od nauczyciela sylwety owoców zawieszone na wstążce, zawieszają je sobie na szyi, nauczyciel rozwiesza w sali sylwety owoców na dużym formacie, włącza muzykę dzieci maszerują po sali , gdy ucichnie muzyka dzieci ustawiają się przy odpowiednim owocu, wykonują polecenia nauczyciela np. jabłka skaczą, gruszki kucają, śliwki się obracają. Muzyka start, dzieci maszerują po sali, nauczyciel w międzyczasie zmienia położenie sylwet owoców. Zmianę powtarzamy kilka razy.

5. Praca plastyczna karta pracy.

