Scenariusz zajęć
dla dzieci 5-6 letnich
z zakresu edukacji matematycznej
Prowadzący: Lidia Kowalska
Data: 17.09.2009r.
Temat: To ja, czy nie ja - wiem jak wyglądam.
Cele ogólne:
Zachęcanie do wypowiadania się na temat własnej osoby;
Rozwijanie sprawności manualnych.
Cele szczegółowe- dziecko:
Potrafi określić wybrane cechy swojego wyglądu;
Potrafi malować.
Środki dydaktyczne:
Lusterko dla każdego dziecka;
Duży arkusz szarego papieru;
Kolorowe flamastry.
Przebieg zajęć:
Zabawa integracyjna wprowadzająca w tematykę „ Czym podróżuję?”
Dzieci siedzą w kręgu. Witają się mówiąc : dzień dobry jestem Agata przyjechałam Np. rowerem .
Odgłosy pojazdów - zabawa ortofoniczna - ćwiczenie narządów mowy przez powtarzanie zgłosek. Naśladowanie za nauczycielką odgłosów pojazdów:
pociąg - puf, puf, puf
samolot - szz, szz, szz
samochód - wrr, wrr, wrr
Zabawa „Zgadnij o kim mówię”:
Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel opowiada o jednym z nich, opisując jego wygląd zewnętrzny (kolor i długość włosów, kolor i rodzaj ubrania), ale nie podając jego imienia. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, o kim mówi nauczycielka., Następnie rolę nauczyciela przejmuje chętne dziecko.
4. Zestaw ćwiczeń porannych Nr 3.
Zabawa „Znam swoje ciało”:
Nauczyciel wymienia nazwy części ciała, a dzieci pokazują je na własnej osobie. Następnie dzieci siadają w parach naprzeciwko siebie i wskazują wymienione przez nauczyciela części ciała u kolegi lub koleżanki.
Malowanie swojej postaci.
Zabawa „Jestem - chodzę”:
Dzieci w milczeniu ustawiają się w dowolnym miejscu sali, w pozycji wyprostowanej, z zamkniętymi oczami. Stojąc w lekkim rozkroku, zaczynają kołysać się, opierając ciężar ciała raz na jednej raz na drugiej nodze. Następnie zatrzymują się otwierają oczy. Muszą robić się najpierw duzi, potem mali, grubi i chudzi. Następnie dzieci zaczynają chodzić po dywanie: najpierw krokiem, potem wolno, szybko, bardzo wolno, zygzakiem, jakby stąpały po lodzie, po wodzie… itd.
8. Pojazdy - zabawa ruchowa. Na umówiony sygnał dzieci naśladują ruchem, głosem sposób poruszania się samochodu, samolotu, pociągu.
9. Akumulator - zabawa uspakajająca- siad skrzyżny - wydech przy pochyleniu się do przodu i wdech przy powrocie do wyprostu. Przy wdechu dzieci wykonują ruch tułowia przypominający poruszanie się węża.
Opracowała:
Lidia Kowalska