SCENARIUSZ ZAJĘĆ
DATA: 07.11.2008
GRUPA: I
TEMAT KOMPLEKSOWY: „JESIENNA SZARUGA”
TEMAT DNIA: „ZA OKNEM SZARO I CHŁODNO”
PODSTAWA PROGRAMOWA: Organizowanie działań umożliwiających poznanie wielowymiarowości człowieka (postrzegam, myślę, czuję, działam)
PRAWA DZIECKA: Prawo do wyrażania swoich uczuć i myśli
Wywołanie zaciekawienia zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie,
Dostrzeganie szarości na dworze i w najbliższym otoczeniu,
Estetyczne wykonanie dowolną techniką szarego obrazka,
Utrwalenie piosenki „Deszczyk”
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Kształtowaniu umiejętności łączenia kolorów,
Rozwijanie umiejętności wyrażania swoich uczuć i myśli,
Kształtowanie sprawności ruchowo - słuchowej,
Rozwijanie zdolności twórczych
METODA:
- Elementy metody P. Dennisona
- Elementy metody Pedagogiki Zabawy,
Elementy metody Freneta,
Elementy Metody Dobrego Startu
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
L.p. | SYTUACJA EDUKACYJNA | CEL OPERACYJNY | ŚRODKI DYDAKTYCZNE |
---|---|---|---|
1. | Powitanie: Zabawa na dobry początek. Nauczyciel stoi na środku sali w ręku trzymając parasol i wygłasza treści powitania: - Witam dzieci , które są dzisiaj wesołe, - Witam dzieci, które są dzisiaj smutne, - Witam dzieci, którym podoba się dzisiejsza pogoda, - Witam dzieci, którym nie podoba się dzisiejsza pogoda. Dzieci, które czują się powitane wchodzą pod parasol. |
Integruje się z treścią powitania | Parasol |
2. | Ćwiczenia wstępne wg P. Dennisona:
|
Aktywizuje myślenie poprzez ruch | Kubeczki plastikowe, woda mineralna, Nagranie CD |
3. | Wprowadzenie w temat zajęć: Wysłuchanie wiersza E. Szelburg – Zarębiny „Szara godzina” – określenie charakteru wiersza i koloru występującego w wierszu |
Słucha z zaciekawieniem treść wiersza | Wiersz E. Szelburg – Zarębiny, szary papier, sylwety do wiersza |
4. | Zabawa ruchowa „Jesienne nastroje” Dzieci biegają po sali na sygnał dźwiękowy zatrzymują się i gestem i mimiką ilustrują nastrój pokazywanych przez nauczyciela obrazków „słońce” i „ciemne chmury i deszcz” |
Reaguje na sygnał słuchowy. Wyraża swoją uczucia mimiką i gestem |
Nagranie CD, ilustracje słońca, chmur i deszczu |
5. | Zabawa w parach wg Pedagogiki Zabawy „Czuję się jak…” Dzieci losują karty z minami dzieci i w parach przedstawiają za pomocą miny i gestu to uczucie. Zadaniem partnera jest odgadnąć co to za uczucie |
Wyraża swoje uczucia i emocje mimiką i gestem | Karety z minami dzieci |
6. | Wysłuchanie opowiadania pt. „Czarne plus białe może być szare” Przedstawienie opowiadania za pomocą farb plakatowych: białej i czarnej |
Wie jak powstaje kolor szary | Kartka A4, farby w kolorze białym i czarnym, pędzel |
7. | Uzyskanie szarości poprzez łączenia białego z czarnym | Miesza farby uzyskując odcień szarego | Palety, farby w kolorze białym i czarnym, pędzle |
8. | Zabawa ruchowa „Złota i szara jesień” do muzyki poważnej. W zależności od charakteru muzyki tańczą chusty bądź gazety |
Ilustruje charakter muzyki ruchem | Nagranie CD, gazety, chusty |
9. | „Szary obrazek” – swobodny wybór techniki | Samodzielnie wybiera technikę wykonania „szarego obrazka” | Farby, szary papier, szara bibuła, gazety |
10. | Porządkowanie miejsca pracy | Sprząta miejsce swojej pracy | |
11. | Oglądanie powstałych prac przy słuchaniu muzyki A. Vivaldiego „Jesień” | Odczuwa zadowolenie z efektów własnej pracy | Pieczywo, ser żółty, szynka, pomidor, rzodkiewka, ogórek, sałata |
12. | Zabawa konstrukcyjna „Moje schronienie w deszczowe i pochmurne dni – dom” – Trzy latki |
Łączy elementy w całość | Klocki |
13. | Utrwalenie piosenki „Deszczyk” na wzorze polisensorycznym Wspólne śpiewanie piosenki |
Zna słowa i melodie piosenki | Nagranie CD, indywidualne wzory polisensoryczne do piosenki |
14. | Zabawa ilustracyjna do piosenki „Deszczyk” | Ilustruje piosenkę ruchem | Nagranie CD |
15. | Rozmowa nt. „Jakim instrumentem można pokazać deszcz?” | Wypowiada się na zaproponowany temat | Grzechotki, tamburyna, bębenki |
16. | Zabawa w deszczyk (w formie opowieści ruchowej) z użyciem grzechotek | Gra na grzechotce | Grzechotki |
|
„Deszczowy koncert” przy muzyce „Deszczyk” Dzieci grają na grzechotkach i na bębenkach do melodii piosenki |
Odtwarza prosty rytm | Grzechotki, bębenki |
|
Indywidualny śpiew piosenki pt. „Deszczyk” przez chętne dzieci | Potrafi zaśpiewać piosenkę | Nagranie CD |
ZAŁĄCZNIKI:
E. Szelburg – Zarembina „ Szara godzina”
Szare niebo za oknem.
Szare drzewa w sadzie.
Szary deszcz się na wszystkim
Szarą mgiełką kładzie.
Szary piesek pod piecem
Krótką pali fajkę
I szaremu kotkowi
Prawi długą bajkę
O małej, szarej myszce,
Która siedzi w norze
I wcale w ten dzień słotny
Na dwór wyjść nie może.
„Spotkała się biel z czernią”
- Jestem Biała. Jak zechcę, okryje bielą cały świat jak pierzynką z chmur.
- Nie uda ci się – zaprotestowała Czarna – Przyjdzie słońce i zniknie ta twoja pierzynka i wtedy ja, Czarna, będę miała coś do powiedzenia. Przykryje świat sobą, bo ziemia jest czarna jak ja.
- Też coś – mruknęła Biała i przysunęła się bliżej Czarnej – Mogę okryć ziemię białym kwieciem i wtedy słońce mi nie zaszkodzi…..
- Ale przyjdzie wiatr, zdmuchnie płatki i znowu zostanie czarna ziemia – i mówiąc to Czarna przysunęła się do Białej.
Spierały się i coraz bardziej zbliżały jedna do drugiej. Wreszcie weszły na siebie i zaczęły się przepychać.
Wtedy Wesoły Pędzel, który nie mógł już słuchać tej sprzeczki, wszedł w środek. Potańczył, poszurał, znów tańczył, znów szurał… i po chwili nie było już ani Czarnej, ani Białej, tylko Szara.
- Oj, wreszcie zrobiłem z nimi porządek…