SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZONY
W GRUPIE DZIECI SZEŚCIOLETNICH
„KROPECZKI”
TEMAT KOMPLEKSOWY: „Zwierzęta żyjące w zoo.”
TEMAT ZAJĘĆ: „Jakie zwierzęta żyją w zoo.”
Prowadząca: Joanna Matysiak Pietrucha
Cele :
Śpiewanie piosenki pt: „ZABAWKOWE ZOO.”
Zestawianie rysunków zwierząt z zagadkami i ich nazwami,
Rozwijanie umiejętności ostrożnego i powściągliwego zachowania w zoo,
Rozwijanie opiekuńczego stosunku do zwierząt,
Kształcenie umiejętności wyrażania muzyki ruchem,
Rozwijanie umiejętności naśladowania ruchem zwierząt,
Układanie nazw zwierząt z sylab i dobieranie ich do obrazków,
Rozwiązywanie rebusów,
Rozwijanie aktywności i ekspresji twórczej,
Metody pracy: obserwacja, pokaz, rozmowa, praktycznego działania
Formy pracy: indywidualna i grupowa,
Środki dydaktyczne i pomoce: zdjęcia zwierząt, płyta CD, gazety, blok, kartoniki z nazwami zwierząt, kołatka,
książki Wesoła szkoła sześciolatka cz.5, s. 6
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
POWITANIE- „Iskierka przyjaźni”
Śpiewnie piosenki pt: „Zabawkowe zoo”
Krótkie wprowadzenie do zajęć, przypomnienie o czym mówiliśmy na ostatnich zajęciach, nad czym dzieci miały zastanowić się w domu, zapytać rodziców(Dlaczego te zwierzęta żyją w zoo?)
Rozwiązywanie zagadek o zwierzętach egzotycznych, zestawianie ilustracji z nazwą zwierzęcia,
Śliski, długi, wije się wciąż, to…. (WĄŻ)
Kot ogromny pręgowany, bywa w cyrku tresowany. (TYGRYS)
Na tygrysy , lwy i szczury, ona zawsze patrzy z góry, bo ma bardzo długą szyje. (ŻYRAFA)
Jest wielki, garbaty, lecz potrafi jak tragarz dźwigać ciężki bagaż. (WIELBŁĄD)
On nie jest godny miana rogacza, twierdzą jelenie sarny i łoś, on nam rogaczom wszystkim uwłacza, przez to że róg swój ma na nosie. ( NOSOROŻEC)
Choć czasem mają jej figli dosyć, to podziwiają ją lwy i słonie, gdy z wielkiej palmy zrywa kokosy ,zwisając głową w dół na ogonie. (MAŁPA)
To zwierze żyje nad Nilem , a w paszczy zębów ma tyle , że nawet gdy leży grzecznie, liczyć je jest niebezpiecznie. ( KROKODYL)
Ma kły i trąbę-to jego broń, to duże zwierzę, to…. (SŁOŃ)
Mają torbę na dzieci z własnej skóry, skaczą , boksują-to australijskie… (KANGURY)
Gdy chodzi, ciężki pancerz mu ciąży i przez to nigdzie nie może zdążyć, lecz może śmiać się w nos swoim wrogom, bowiem kryjówkę nosi ze sobą. (ŻÓŁW)
Ten dość znany dziwny ptak, elegancki nosi frak i we fraku swym na co dzień bierze kąpiel w zimnej wodzie. (PINGWIN)
Gdy w zoo spod wody się wyłania zaraz się bierze do ziewania, wówczas wygląda groźnie tak, jakby chciał połknąć cały świat. (HIPOPOTAM)
Można by powiedzieć o niej że jest zwykłym koniem, lecz od pyska do ogona jest paskami przystrojona. (ZEBRA)
Jest królem choć nie ma korony, ma grzywę a nie jest koniem. ( LEW)
Biała ,żółta lub bajecznie kolorowa, ona umie ludzką mowę naśladować (PAPUGA)
Nie chowaj głowy w piasek, nie siedź tak jak trusia, wszyscy przecież wiedzą że to zwyczaj… (STRUSIA)
Jak torpeda pruje fale i nurkuje doskonale, posłuchajcie jeszcze chwilkę, umie nosem kręcić piłkę. (FOKA)
ETIUDKI PANTOMIMICZNE- przedstawienie wybranego zwierzęcia gestem, głosem, ruchem.
Dzieci przy dźwiękach kołatki maszerują po kole, podczas przerwy w grze naśladują zwierzęta, których nazwy podał N.
ZABAWA „TAŃCZĄCE WYRAZY”- dzieci dostają kartoniki z nazwami zwierząt, odczytują je. N. włącza muzykę, a dzieci w kole kolejno podają sobie kartoniki z wyrazami. Podczas przerwy w muzyce dzieci odczytują wyrazy z kartoników , które mają wtedy w dłoniach. Zabawę powtarzamy kilka razy.
Układanie nazw zwierząt z sylab i dobieranie ich do obrazków.
Odczytywanie sylab
Łączenie sylab i odczytywanie nazw zwierząt
Wyszukiwanie w wyklejance zwierząt i naklejanie w odpowiednim miejscu
Rozwiązywanie rebusów.
Nazywanie zwierząt
Rozwiązanie rebusów
Łączenie rebusów z odpowiednimi rysunkami zwierząt
ZAJĘCIA PLASTYCZNE-ekspresja twórcza:
„Obrazki zwierząt”
- dzieci z wydzieranych kawałków gazety układają i przyklejają na kartce z bloku wymyślone przez siebie zwierzę,
-sprzątanie miejsca pracy,
- omówienie i wystawa prac,
Podziękowanie za zajęcia.
WPIS DO DZIENNIKA:
- Dziecko rozpoznaje i nazywa zwierzęta żyjące w zoo.
-Dziecko potrafi zestawić rysunki zwierząt z zagadkami i ich nazwami, odczytuje globalnie wyrazy-nazwy zwierząt,
-Dziecko układa z podanych sylab nazwy zwierząt, potrafi rozwiązać rebus,
-Dziecko potrafi zaśpiewać piosenkę pt. „ZABAWKOWE ZOO”
-Dziecko potrafi gestem , ruchem i głosem przedstawić wybrane zwierzęta-pantomima.
-Dziecko chętnie i z wyobraźnią wykonuje prace plastyczną „Obrazki zwierząt”.