Scenariusz zajęć prowadzonych w obecności opiekuna
w dn. 12.12.2008r.
w grupie III - 5,6-latków
„Jak ludzie przygotowują się do zimy?”
Cele:
Utrwalenie wiadomości na temat sposobów przygotowania się do zimy przez ludzi i zwierzęta
Doskonalenie umiejętności posługiwania się całym zdaniem w trakcie wypowiedzi
Rozwijanie umiejętności czytania globalnie prostych wyrazów
Rozwijanie umiejętności rozpoznawania kierunków
Wykorzystywanie nabytych umiejętności w trakcie zabawy i pracy
Cele operacyjne:
Dziecko:
wypowiada się na podany temat posługując się całym zdaniem
czyta globalnie proste wyrazy
wykorzystuje nabyte umiejętności w czasie pracy i zabawy
Forma pracy: z cała grupą, indywidualna,
Metoda: czynna, słowna, oglądowa
Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające różne sposoby przygotowania się ludzi do zimy, kartoniki dla każdego dziecka z napisami „TAK” i „NIE”, krzesełka o jedno więcej niż dzieci
Przebieg zajęć:
Rozmowa kierowana przy tablicy tematycznej nt. sposobów przygotowania się do zimy przez ludzi
wypowiedzi na podany temat, posługiwanie się pełnym zdaniem
Quiz „Kto jak przygotowuje się do zimy?”
Dzieci otrzymują kartoniki z napisami „TAK” i „NIE”
za pomocą kartoników odpowiadają na pytania zw. z przygotowaniem się ludzi
i zwierząt do zimy
PRZYKŁADOWE PYTANIA:
Czy wiewiórki przesypiają zimę?
Czy ludzie robią zapasy na zimę?
Czy z warzyw robi się kompoty na zimę?
Czy niedźwiedzie mają spiżarnie? Itp..
Na zakończenie zabawa w kole „Po mojej prawej (lewej) stronie jest wolne miejsce...”
Dzieci siedzą w kole. Rozpoczyna to dziecko, obok którego jest puste krzesło i zaprasza dziecko z wymyśloną przez siebie cechą.