konspekt matematyczny nr 1

Anna K. dn. 19.11.2010 r.

Konspekt zajęć

Temat: „Zawitała jesień.”

Grupa wiekowa: klasa pierwsza

Cele operacyjne/ uczeń powinien:

-znać: kolejność liczb od 1 do 20; kolory; pojęcie „zbiór”; nazwy figur tkj. koło, prostokąt, kwadrat, trójkąt;

-rozumieć: znaczenie pojęć tkj. daleko, blisko, dłuższy, krótszy, ciężki, lekki;

-umieć: klasyfikować przedmioty; przeliczać ilość elementów; rozpoznać kształty figur w różnym położeniu;

Strategia dydaktyczna: informacyjna, operacyjna, multimedialna

Metody dydaktyczne: objaśnienie, pokaz z objaśnieniem, nośniki informacji

Formy pracy: indywidualna jednolita, zbiorowa jednolita

Środki dydaktyczne: tablice informacyjne, karty pracy, liście, klocki o różnym kształcie, piłka „Zośka”, magnesy, kredki

Ramowy plan jednostki:

1. Czynności organizacyjno-porządkowe.

2. Pokaz tablic informacyjnych z figurami.

3. Ćwiczenie „Mamy klocki dwa”- zabawa grupowa.

4. Pogadanka na temat pory roku- jesieni.

5. Pokaz tablic informacyjnych ze zbiorami.

6. Liczenie liści w zbiorach.

7. Klasyfikacja liści pod względem koloru, wielkości.

8. Ćwiczenie utrwalające znajomość liczb od 1 do 20.

9. Ćwiczenie na rozpoznawanie figur w różnym położeniu.

Poszczególne

etapy zajęć

Czynności nauczyciela Zadania dla ucznia Uwagi o realizacji
Część wstępna
  1. Witanie dzieci.

  2. Prośba o wyłożenie materiałów niezbędnych do uczestnictwa w lekcji.

  3. Przedstawienie tematu i planu przebiegu lekcji.

  4. Sprawdzenie obecność.

  1. Siadają na swoje miejsce.

  2. Wykładają materiały.

  3. Słuchają nauczyciela.

  4. Potwierdzają swoją obecność na lekcji.

Do materiałów zalicza się karty pracy, zeszyt i długopis, kredki.

Sala musi być wyposażona w tablice informacyjne o zbiorach i figurach.

Część główna
  1. Prezentuje tablice informacyjne z figurami. Najpierw tłumaczy, pokazuje a następnie pyta dzieci o nazwę danej figury wskazując wybraną.

  2. Zabawa w grupach. Grupę stanowi para siedząca razem w ławce. Prosi dzieci, aby podeszły do skrzyni z klockami i wybrały po dwa pasujące do siebie kształtem, ale różniące się wielkością, postawiły na swojej ławce

i wypełniły kartę pracy nr 1.

  1. Prowadzi pogadankę na temat jesieni. Dla wzbudzenia aktywności dzieci stymuluje je pytaniami. Np. Z czym kojarzy się Wam jesień? W jakie kolory jest bogata?

  2. Prezentuje ponumerowane zbiory liści na tablicy. Najpierw tłumaczy, pokazuje a następnie pyta dzieci o to, który zbiór jest zbiorem np. liści żółtych i prosi o podejście do tablicy i wskazanie wybranego zbioru.

  3. Wydaje polecenie, aby dzieci policzyły liście z danym zbiorze na tablicy i wypełniły kartę pracy nr 2.

  4. Nauczyciel rozkłada na każdą ławkę różne liście i prosi, żeby uczniowie pogrupowali je pod względem danego koloru, np. grupa zielonych i grupa czerwonych, sprawdza a następnie prosi, aby ułożyły liście pod względem wielkości (na grupę dużych i małych). Sprawdza poprawność wykonania.

  5. Rozdaje karty pracy nr 3 i wyjaśnia, na czym polega zadanie.

  1. Biorą udział w ćwiczeniu.

  2. Wykonują polecenie nauczyciela i wypełniają kartę pracy, która zawiera tekst z lukami:

Mój klocek jest koloru……Kolega z ławki ma klocek koloru……Jego klocek jest (wiekszy/mniejszy) od mojego. Mój klocek ma kształt…

  1. Biorą udział w pogadance.

  2. Biorą udział w ćwiczeniu.

  3. Liczą liście w zbiorach i wypełniają kartę pracy nr 2, która wygląda następująco:

Zbiór numer 1 zawiera …. liści.

Zbiór numer 2 zwiera ….. liści.

Zbiór numer 3 zawiera….. liści.

  1. Wykonują polecenia nauczyciela.

  2. Rozwiązują kartę pracy nr 3. *

Podczas ćwiczenia nr 3 dzieci usiąść powinny w kręgu i rzucać do siebie piłkę zwaną „Zośką”. Dziecko rzucając powinno wypowiedzieć imię osoby, do której rzuca. Zaś ten uczeń , do którego trafi piłka odpowiada na pytanie nauczyciela bądź samo wypowiada się na temat jesieni.

W punkcie 4 nauczyciel wykorzystuje magnesy do utworzenie zbiorów liści na tablicy.

Część końcowa Słowna ocena aktywności uczniów podczas lekcji.

* Karta pracy nr 3

Zadanie 1

Wpisz w okręgi kolejno liczby od 1 do 20.

O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O

Ile okręgów jest mniejszych od pozostałych?

Zadanie 2

Ile jest trójkątów ? Jest …. trójkątów.

Ile widzisz kwadratów? Widzę …. kwadratów.

Prostokąty pokoloruj na pomarańczowo, kwadraty na zielono a trójkąty kolorem niebieskim.

