Marta Janicka
POWiP NPS
Semestr V, rok III
KONSPEKT PRZEPROWADZONY W GRUPIE 1 I 2 W TECHNIKUM LEŚNYM W STAROŚCINIE
TEMAT: „Czy jestem asertywny?”
CZAS REALIZACJI: 45 minut
ILOŚĆ OSÓB: ok. 25
CELE OPERACYJNE:
• uczeń wie, co to są zachowania uległe, asertywne i agresywne
• uczeń umie wykorzystać nabyte umiejętności w sytuacjach życiowych
• uczeń zna i wie jaką postawę powinien przyjąć w danej sytuacji.
FORMY ORGANIZACJI PRACY:
• zbiorowa
• grupowa
METODY PRACY:
• dyskusja
• scenki
• mini wykład
•
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• zapisy dialogów
• kartki z tekstem
• ankieta do wypełniania
Przebieg zajęć:
1. Pojęcie asertywności (podział na grupy). (10 min.)
Każda grupa wypowiada się, jak rozumie te pojęcie i przedstawia scenkę , wyrażającą zachowanie asertywne.
Dyskusja na temat trafności wyboru scenki.
Asertywność to: umiejętność, dzięki której ludzie otwarcie wyrażają swoje myśli, uczucia i przekonania, nie lekceważąc uczuć i poglądów swoich rozmówców.
2. Dokończenie zdań – praca w grupach. (10 min.)
Podział uczniów na czteroosobowe grupy. Każdy zespół otrzymuje przykładowy zapis dialogu. Zadaniem każdej grupy jest dopisanie własnego zakończenia rozmowy poprzez sformułowanie asertywnej odpowiedzi.
Przykładowe dialogi:
A: Ale nuda. Chodź z nami do parku. Nie chce mi się siedzieć w tej szkole.
B: Ale została już tylko matematyka.
A: Cos wymyślimy. Nie przejmuj się na zapas.
B: Wpiszą nam nieobecność.
A: Jedna nieobecność – to nic takiego. Ale z ciebie tchórz.
B: ........................................................................................
A: Zobacz, to rzeczy tej Aśki. Zrobimy jej kawał?
B. Jaki?
A: Schowamy te rzeczy. Cały dzień będzie musiała ich szukać.
B: Przecież ktoś może nas zobaczyć.
A. Wszyscy wyszli. Już nie pamiętasz, _e w zeszłym tygodniu, jak była klasówka z
historii, to nie chciała ci podpowiedzieć. Przez nią dostałaś jedynkę.
B. No nie wiem.
A. Możesz się teraz na niej odegrać.
B. ....................................................
3. TEST – „Czy jestem asertywny?’’(10 min.)
Uczniowie dostają test. Każdy uczeń wypełnia go indywidualnie pisząc „tak”, bądź „nie”. Podsumowanie testu: nauczyciel wyjaśnia, że ci uczniowie, którzy uzyskali ponad 10 odpowiedzi ,,tak” mają kłopoty z asertywnością i muszą nad nią popracować.
TEST
- Jeśli ktoś nalega, trudno mi odmówić
- Kogoś, kto mi przeszkadza nie proszę, aby przestał
- Jeśli ktoś mnie niesłusznie obwinia, nie protestuję
- Często miewam poczucie krzywdy
- Niezbyt umiem dopominać się o swoje
- Nie wiem jak domagać się zwrotu pożyczonej rzeczy
- Czasem czuję się wykorzystywany
- Trudno mi rozpocząć rozmowę z kimś, kogo dobrze nie znam
- Jeśli ktoś mnie chwali, czuje się zażenowany i nie wiem, co powiedzieć
- Nie umiem chwalić innych
- Nie wiem, jak się zachować, kiedy jestem krytykowany
- Nie potrafię prosić o pomoc
- Nie umiem być całkiem szczery
- Nie wiem, co zrobić, kiedy jestem zakłopotany
- Nie umiem bronić własnego zdania
- Złoszczę się, kiedy ktoś ma inne zdanie niż ja
- Odczuwam silną tremę, kiedy muszę wypowiedzieć się publicznie
- Często ulegam innym
- Bywam agresywny
- Zdarza się, że krzykiem wymuszam spełnienie moich próśb
4. „Rozpoznajemy zachowania asertywne” – Karta ćwiczeń ( 10 min.)
Uczestnicy wypełniają indywidualnie karty ćwiczeń „Rozpoznajemy zachowania asertywne”.
Razem z całą grupą sprawdzamy, jak uczestnicy zakwalifikowali poszczególne reakcje.
WZÓR „ROZPOZNAJEMY ZACHOWANIA ASERTYWNE”
AS – jeśli reakcja jest, twoim zdaniem, ASERTYWNA;
U – jeśli reakcja jest ULEGŁA;
AG – jeśli reakcja jest AGRESYWNA.
SYTUACJA REAKCJA
1. Podczas lekcji kolega prosi cię, byś pożyczył mu kartkę. Ty to ciągle coś wyłudzasz.
2. Ktoś ci przerywa, kiedy mówisz. Przepraszam, ale chciałbym skończyć swoją wypowiedz.
3. Mama prosi cię, żebyś pomógł jej w pracach domowych. Akurat odrabiasz lekcje. No dobrze, co prawda właśnie odrabiałem pracę domową, ale...
4. Czekasz w kolejce przy barze, kiedy ktoś „wskakuje przed ciebie” i zostaje obsłużony przed tobą. Nic nie mówisz, tylko głośno wzdychasz.
5. Jeden z graczy twojej drużyny piłkarskiej oskarża cię, że nie wysiliłeś się zbytnio podczas ostatniego meczu. Sadzę, że jesteś niesprawiedliwy. Wydawało mi się, że gram dobrze.
6. Kolega ma pewien problem i prosi cię o radę. Skąd mam wiedzieć, co zrobić? To jest twoja sprawa.
7. Akurat wtedy, kiedy nadawany jest twój ulubiony program telewizyjny, ktoś z domowników chce oglądać inny program. Dobrze oglądaj co chcesz. Ja mogę zając się czymś innym.
8. Miesiąc temu pożyczyłeś koledze płytę i to tej pory nie oddał jej, chociaż obiecał zwrócić po 2 tygodniach. Przykro mi, że do tej pory nie oddałeś mi płyty. Czy możesz mi ją jutro zwrócić?
9. Na przyjęciu ktoś częstuje cię koktajlem, mówiąc, że nie zawiera on alkoholu. Uważasz, że to nieprawda. Spływaj nie tknę tego!
10. Zauważasz, że ostatnio mama często bierze przepisane przez lekarza tabletki uspokajające. Ciągle coś łykasz! Co ci właściwie jest?
8. Ewaluacja (5 min.)
Proszę o dokończenie poniższych zdań:
1. W czasie zajęć dowiedziałem się więcej o ........................................................
2. Podobało mi się................................................................................................
3. Nie podobało mi się..........................................................................................
4. Trudne dla mnie było.........................................................................................
5. Ogólnie sądzę, że zajęcia...................................................................................