Maciej Lipiec III rok filmoznawstwa st. zaoczne
m.lipiec@cognosco.pl
Scenariusz zajęć:
Temat: Dualizm cyfrowy, czyli gdzie jest granica pomiędzy rzeczywistością a światem wirtualnym.
Czas: 90min
Cele:
po zajęciach student powinien:
Potrafić przedstawić różnicę pomiędzy rzeczywistością a wirtualnością
Potrafić zdefiniować pojęcie Cyberpunku na przykładach audiowizualnych.
Scharakteryzować sylwetkę i cechy stylu Williama Gibsona - twórcy literackiego cyberpunku.
Scharakteryzować pojęcie cyberprzestrzeni w kontekście internetu.
Środki dydaktyczne:
Fragmenty filmu "Johnny Mnemonic" w reż. Roberta Longo, Kanada, USA 1995
Fragmenty filmu "Blade runner" w reż. Ridleya Scotta, USA, UK 1982
Fragmenty filmu "Matrix" w reż. Braci Wachowskich, Australia, USA 1999
Fragmenty książki "Symulakry i symulacja" Jeana Baudrillarda
Metody pracy:
elementy wykładu
dyskusja/burza mózgów
analiza materiałów audiowizualnych
analiza porównawcza
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie w zagadnienie, definicja dualizmu cyfrowego.
Jedna osoba zapisuje na tablicy. Reszta grupy za pomocą burzy mózgów definiuje za pomocą skojarzeń dualizm rzeczywistość kontra wirtualność. Wykładowca naprowadza studentów na właściwe tory.
Projekcja i analiza fragmentów filmu "Blade runner". Filmowe wprowadzenie do tematu.
Wprowadzenie do sylwetki Williama Gibsona. Projekcja fragmentów filmu "Johnny Mnemonic". Wspólna analiza materiału pod kątem zagadnienia Cyberpunku.
Wprowadzenie do pojęcia Cyberprzestrzeni. Przedstawienie na przykładach internetu, sieci komórkowych, portali społecznościowych.
Analiza porównawcza fragmentów filmu "Matrix" z fragmentami książki "Symulakry i symulacja" Jeana Baudrillarda.
Podsumowanie zajęć.