Scenariusz zajęć edukacyjnych
Religia
Nauczyciel: Sławomir Ciszkowski
Przedmiot: religia
Klasa: III A, Gimnazjum nr 15 w Lublinie
Data:
Czas i miejsce realizacji: 45 minut, sala lekcyjna
Temat: Moje spotkanie z Chrystusem przebaczającym w sakramencie pokuty
Cel główny nauczania:
ukazanie pochodzenia i sprawowania sakramentu pojednania w historii Kościoła;
Cel szczegółowy:
przypomnienie i aktualizacja praktycznych zasad korzystania z sakramentu pokuty i pojednania;
Cel wychowawczy:
pogłębienie zrozumienia i przeżywania sakramenty pokuty i pojednania;
dzięki ofierze Chrystusa, przez sakrament pokuty jest możliwe pojednanie grzesznika z Bogiem i ludźmi;
kształtowanie świadomości, że w sakramencie pojednania Chrystus zostawił źródło łaski, z którego warto często korzystać
Typ zajęć:
wprowadzenie nowego materiału;
Formy nauczania:
Indywidualna, praca w zespołach
Metody nauczania:
- Drama Łk 15,11-24; Wywiad dziennikarski, Rachunek sumienia
Środki dydaktyczne:
Pismo Święte: Łk 15, 11-24; J 20,19-23; Jk 5,14-16; 1J 1,8-9;
Plansze Dekalog, Osiem błogosławieństw
Świeca
Literatura: Chrystus żyjący w swoim Kościele. II klasa szkoły ponadpodstawowej, red. J. Szpeta, Poznań 1998; Człowiek wobec problemu wiary III klasy szkoły ponadpodstawowej, red. J. Szpeta, Poznań 1999;Spotkania z Bogiem w Kościele, red. J. Charytański, Warszawa 1991.
Czynności katechety |
Czynności ucznia |
|
I. Czynności organizacyjne:
|
- dyżurny uczeń |
|
|
|
|
|
|
|
II. Wprowadzenie:
Wyjaśnienie: Przeproszenie, za obrażenie ich w ten sposób. Taki tekst mogą usłyszeć w każdej sytuacji. W jaki sposób odpowiecie takiej osobie?
|
|
|
III. Opracowanie nowego materiału: To co przed chwilą doświadczyliście może was spotkać w każdym miejscu. Taka była wasza odpowiedź na zastaną sytuację. Teraz przypatrzmy się jak podobny problem rozwiązany został w Piśmie Świętym.
Wybieram uczniów. Rozdzielam im teksty Klasę proszę o uwagę
Koniec, przerywam |
Uczeń czyta fragment Pisma św. Łk 15, 11-24 Występują Ojciec i dwaj synowie: + 11Powiedział też: Pewien człowiek miał dwóch synów. 12Młodszy z nich rzekł do ojca:
* Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada.
/ Podzielił więc majątek między nich. 13Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. |
|
Pytanie: Co mógł robić?
Czy wszystko co robił było dobre? Jakie są kryteria naszego postępowania? Jakie mamy drodowskazy my chrześcijanie?
Gdy młodzież wymieni Dekalog i Osiem błogosławieństw odkrywane na tablicy |
Wymienia Syn, pomaga mu klasa
Młodzież odkrywa na tablicy napisy
Wywiad dla prasy co robił za granicą - 3 dziewczyny? Ksiądz pyta młodzieńca co czynił i czy jest to dobre |
|
|
14A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. 15Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola żeby pasł świnie. 16Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. 17Wtedy zastanowił się i rzekł: Czyta syn *Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. 18Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie; 19już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników. 20Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. 21A syn rzekł do niego: *Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem. / 22Lecz ojciec rzekł do swoich sług: Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi. 23Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się, 24ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się. I zaczęli się bawić. |
|
W przypowieści jest mowa o Ojcu? Kto kryje się pod tą nazwą? |
Bóg |
|
W poznanej przypowieści widzimy wyraźnie dwie drogi Syna. Jak możecie je nazwać? |
|
|
Czy można mówić o takim samym charakterze tych dróg? Czy są cechy, które je odróżniają? |
Droga druga składa się z kilku etapów
Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie;
|
|
Czy te etapy powrotu syna do ojca można nazwać innymi słowami. Z czym się one wam kojarzą?
Jeżeli klasa nie wie, odsłaniam jeden element
Proszę podać odpowiedniki w przypowieści. |
|
|
Podaję temat katechezy Moje spotkanie z Chrystusem przebaczającym w sakramencie pokuty |
|
|
Od jakiego momentu możemy mówić o sakramencie pokuty i pojednania? |
|
|
Przekazuję klasie materiały do analizy: J 20,19-23; - jaką władzę uczniom daje Jezus Jk 5,14-16; O czym mówi ten fragment? 1J 1,8-9; Znaczenie |
J 20,19-23; - odpuszczania grzechów Jk 5,14-16; namaszczenie chorych i wyznanie grzechów 1J 1,8-9; - potwierdza, że chrześcijanie powinni wyznawać swoje grzechy |
|
Modlitewna odpowiedź Bogu:
|
Bogu niech będą dzięki |
|
Przybądź Duchu Święty, oświeć rozum, abym moje grzechy należycie poznał, pobudź moją wolę i moje serce, abym za nie szczerze żałował i odważnie je wyznał. Daj mi siłę do tego, bym się z nich poprawił. Odpowiedzmy w swoim sumieniu Stawiam pytania
Prośmy Pana Boga aby nam przebaczył grzechy Cisza Ach żałuje za me złości jedynie dla Twej miłości. Bądź miłościw mnie grzesznemu dla Ciebie odpuszczam bliźniemu. Amen |
Młodzież odpowiada sobie w sumieniu |
|
Czy w świetle naszych dotychczasowych rozważań zmieni się wasza odpowiedź zapisana na kartce w wersji A lub B. Jeżeli bez zmian znak +. |
|
|
Notatka Proszę klasę o podanie wniosków (jeżeli jest mało czasu dyktuję) |
Uczniowie zapisują w zeszycie
|
|
IV. Praca domowa We własnym sumieniu każdy z was zobowiąże się do poprawy jakiejś złej cechy, który posiada |
|
|
Modlitwa końcowa |
|
|
Psalm 51
Zmiłuj się nade mną, Boże, w swojej łaskawości,
w ogromie swego miłosierdzia wymaż moją nieprawość!
Obmyj mnie zupełnie z mojej winy i oczyść mnie z grzechu mojego!
Uznaję bowiem moją nieprawość, a grzech mój jest zawsze przede mną.
Tylko przeciw Tobie zgrzeszyłem i uczyniłem, co złe jest przed Tobą,
tak że się okazujesz sprawiedliwym w swym wyroku i prawym w swoim osądzie.
Oto zrodzony jestem w przewinieniu i w grzechu poczęła mnie matka.
Oto Ty masz upodobanie w ukrytej prawdzie, naucz mnie tajników mądrości.
Pokrop mnie hizopem, a stanę się czysty, obmyj mnie, a nad śnieg wybieleję.
Spraw, bym usłyszał radość i wesele: niech się radują kości, któreś skruszył!
Odwróć oblicze swe od moich grzechów i wymaż wszystkie moje przewinienia!
Stwórz, o Boże, we mnie serce czyste i odnów w mojej piersi ducha niezwyciężonego!
Nie odrzucaj mnie od swego oblicza i nie odbieraj mi świętego ducha swego!
Przywróć mi radość z Twojego zbawienia i wzmocnij mnie duchem ochoczym!
Chcę nieprawych nauczyć dróg Twoich i nawrócą się do Ciebie grzesznicy.
Od krwi uwolnij mnie, Boże, mój Zbawco: niech mój język sławi Twoją sprawiedliwość!
Otwórz moje wargi, Panie, a usta moje będą głosić Twoją chwałę.
Ty się bowiem nie radujesz ofiarą i nie chcesz całopaleń, choćbym je dawał.
Moją ofiarą, Boże, duch skruszony, nie gardzisz, Boże, sercem pokornym i skruszonym.
Panie, okaż Syjonowi łaskę w Twej dobroci: odbuduj mury Jeruzalem!
Wtedy będą Ci się podobać prawe ofiary, dary i całopalenia,
wtedy będą składać cielce na Twoim ołtarzu.
Łk 15,11-24
O - Ojciec
S - Dwaj synowie
D - Dziennikarki
K - Ksiądz
N - Narrator
N Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca
S -: Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada.
N - Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie.
Przerywamy czytanie tekstu biblijnego.
I. Dziennikarka przeprowadza wywiad z Synem, który odszedł z domu.
II. Marnotrawny Syn spotyka swojego księdza katechete z czasów młodości. Podobna rozmowa na temat tego co dokonałw ostnim czasie swojego życia. Rozmowa ma się kończyć pytaniem czy zachowywał przykazania Boże.
Uczniowie zostali uprzedzeni i przygotowali wcześniej dialog, który ma uwzględnić opis biblijny i odnieść to do realiów współczesnego świata.
N A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł:
S - Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników.
N - Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego:
S - Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem.
N - Lecz ojciec rzekł do swoich sług:
O - Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi. Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się, ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się. I zaczęli się bawić.
1J 1,8-9
7Jeżeli zaś chodzimy w światłości, tak jak On sam trwa w światłości, wtedy mamy jedni z drugimi współuczestnictwo, a krew Jezusa, Syna Jego, oczyszcza nas z wszelkiego grzechu. 8Jeśli mówimy, że nie mamy grzechu, to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy. 9Jeżeli wyznajemy nasze grzechy, [Bóg] jako wierny i sprawiedliwy odpuści je nam i oczyści nas z wszelkiej nieprawości. 10Jeśli mówimy, że nie zgrzeszyliśmy, czynimy Go kłamcą i nie ma w nas Jego nauki.
Jk 5, 14-16
14Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. 15A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone. 16Wyznawajcie zatem sobie nawzajem grzechy, módlcie się jeden za drugiego, byście odzyskali zdrowie. Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego.
J 20, 19-23
19Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: Pokój wam! 20A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana. 21A Jezus znowu rzekł do nich: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. 22Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! 23Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane.
Koniec
15
11Powiedział też: Pewien człowiek miał dwóch synów. 12Młodszy z nich rzekł do ojca: Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada. Podzielił więc majątek między nich. 13Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. 14A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. 15Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola żeby pasł świnie. 16Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. 17Wtedy zastanowił się i rzekł: Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. 18Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie; 19już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników. 20Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. 21A syn rzekł do niego: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem. 22Lecz ojciec rzekł do swoich sług: Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi. 23Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się, 24ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się. I zaczęli się bawić.
Etapy rozwoju przypowieści |
1. stan szczęścia
|