1777


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat bloku: Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia.

Temat dnia: Choinka.

Cel ogólny:

Cele szczegółowe:

Formy pracy:

Indywidualna, binarna,

Środki dydaktyczne:

Runko, złota nitka, igła do filcowania, orzechy włoskie, śnieżynki wycięte z papieru, papier kolorowy, nożyczki, klej, różne instrumenty muzyczne (np. marakasy, tamburyno, trójkąt, dzwonki), woreczki z grochem, płyta z muzyką.

Metody pracy:

Metody oparte na słowie: pogadanka,
Metody oparte na obserwacji: pokazu,
Metody oparte na działalności praktycznej uczniów: metoda zajęć praktycznych.

Literatura:

M. Węglińska Jak przygotować się do zajęć?

C.C. Andersen dziewczynka z zapałkami.

CZAS

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA I UCZNIÓW

6:00-7:30

Schodzenie się dzieci i ich dowolna aktywność przy stolikach (np. układanie puzzli, rysowanie, wycinanie, granie w domino, oglądanie książeczek), krótkie rozmowy nauczyciela z rodzicami w razie potrzeby.

7:30-8:25

Zabawa swobodna dzieci na dywanie bądź przy stolikach, według upodobań.

8:25-8:35

Sprzątanie sali po skończonej zabawie, odkładanie zabawek na miejsce.

8:35-8:45

Ćwiczenia ruchowe z woreczkami:

Rozdanie woreczków podczas marszu w kole; marsz z przekładaniem woreczka z ręki do ręki; marsz z woreczkiem na głowie; w staniu jedna noga ugięta i na niej trzymamy woreczek- ćwiczenie równoważne; w siadzie skrzyżnym woreczek na głowie i zrzucamy go raz na prawą raz na lewą stronę; w siadzie skrzyżnym, woreczek na podłodze przed dzieckiem, dotykamy woreczka czołem; dzieci ustawiają się w dwóch rzędach, przed nimi obręcz do której muszą wrzucić woreczek- ćwiczymy celność rzutów; ustawienie w kole, marsz i oddanie woreczków nauczycielce. (Każde ćwiczenie powtarzamy kilka razy).

8:45-9:00

Sprawdzenie obecności.
Czynności samoobsługowe przygotowujące do śniadania (dzieci siedzą na dywanie, parami wędrują do łazienki na polecenie nauczyciela, gdy wrócą siadają do stolika, czekają na resztę grupy).

9:00-9:30

Śniadanie.

9:30-10:30

Zajęcia dydaktyczne:

Dzieci siedzą w kole na dywanie: Śpiewanie piosenki „Choinka(stała pod śniegiem)”

Pogadanka na temat tradycji świątecznych (jakie są potrawy, dzielenie się opłatkiem, narodziny Jezusa, stajenka, adwent jako czas oczekiwania, czym przystrajamy choinkę) i konieczności zachowania umiaru w jedzeniu podczas świąt z powodów zdrowotnych. Nie należy wycinać choinek z lasu. Globalne czytanie wyrazu choinka.

Zajęcia ruchowe: dzieci dobierają się parami, tworzą mikołajowe zaprzęgi, jedno z dzieci jest reniferem a drugie zaprzęgiem, poruszają się w rytm muzyki, na polecenie nauczyciela zmiana.

Dzieci siadają w kole na dywanie, przed nimi leżą orzechy i śnieżynki wycięte z papieru. Zadaniem dzieci jest odpowiedzenie na pytania nauczycielki: ile jest orzechów, ile śnieżynek? Ile jest razem? Czego jest więcej?

Dzieci siadają do stolików: otrzymują runko, nauczyciel pokazuje jak wykonać aniołka i pomaga każdemu dziecku w miarę potrzeby. Przymocowanie aniołka na złotej nitce. Dzieci mogą zabrać aniołki do domu bądź udekorować nimi salę.

10:30-10:40

Sprzątanie sali po skończonych zajęciach.

10:40-10:50

Przygotowanie dzieci do wyjścia do ogrodu, w razie mroźnej bądź deszczowej pogody zabawa swobodna.

10:50-11:20

Pobyt w ogrodzie, zjeżdżanie na jabłuszkach, spacer dookoła ogrodu.

11:20-11:30

Powrót do przedszkola i pomoc dzieciom w przebraniu się.

11:30-11:55

Zajęcia przy stolikach, odrysowywanie przygotowanego szablonu bombki, wycinanie go i ozdabianie jej papierem kolorowym. Można powiesić ją na choince. Bezpieczne posługiwanie się nożyczkami.

11:55-12:05

Sprzątanie po skończonych zajęciach.

12:05-12:15

Zabawa ruchowa w kole: Ulijanko. (Nasza Ulijanko, klęknij na kolanko, podeprzyj się w boczki, chwyć się za warkoczyki, umyj się, uczesz się i wybieraj kogo chcesz. Czy dziewczynę, czy chłopaka, czy samego krakowiaka). Jedno dziecko wchodzi do środka, reszta śpiewa, Ulijanka wybiera kto ma wejść do środka.

12:15-12:30

Czynności samoobsługowe przygotowujące do obiadu.

12:30-13:00

Obiad.

13:00-13:05

Krótki odpoczynek na dywanie po obiedzie. Dzieci kładą się na dywanie i słuchają odgłosów lasu (muzyka relaksacyjna).

13:05-13:20

Śpiewanie piosenki „Choinka”, rozdanie dzieciom instrumentów dostępnych w przedszkolu i stworzenie małej orkiestry, dzieci grają na instrumentach, nauczyciel pełni rolę dyrygenta.

13:20-14:30

Zabawa dowolna dzieci.

13:30-14:40

Sprzątanie zabawek.

14:40-14:55

Czynności samoobsługowe przygotowujące do podwieczorku.

14:55-15:10

Podwieczorek

15:10-15:20

Czytanie przez nauczyciela baśni „Dziewczynka z zapałkami” i rozmowa z dziećmi o tym, z kim spędzą święta. Dzieci są na dywanie.

15:20-16:00

Zabawa dowolna dzieci przy stolikach. Rozchodzenie się do domów.


