Korowód zwierząt, glottodydaktyka2


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Glottodydaktyka

OPRACOWAŁA: Alicja Buczek

DZIAŁ PROGRAMOWY: Wychowanie Umysłowe

HASŁO PROGRAMOWE: punkty 22, 23, 27 „Nauki czytania i pisania” B.Rocławskiego

TEMAT: Korowód zwierząt

CELE:

Ogólne: Dziecko doskonali sprawność analizatora słuchowego, wzrokowego i kinestetyczno-ruchowego

Szczegółowe: Dziecko:

0x01 graphic
wie, że wypowiadane fonemy można odczytać z układu artykulatorów,

fonemy można zapisać za pomocą liter;

0x01 graphic
potrafi dokładnie wykonywać ćwiczenia artykulatorow,

0x01 graphic
dokonać syntezy i analizy sylabowej z utrudnieniami,

0x01 graphic
kreślić literę „i” po śladzie.

0x01 graphic
odszukać literę w „i” wśród innych liter.

0x01 graphic
zbadać właściwości niektórych głosek

METODA: czynna, słowna, oglądowa

FORMA: praca z całą grupą - praca indywidualna jednolita

POMOCE: Przybornik Dienerowej (lusterko), koperty z obrazkiem, ilustracje w kopertach, klocki

Logo, kartka z literą „i” do pisania po śladzie, nagranie piosenki „Indyk” (Taśma Metoda Dobrego Startu)

LITERATURA: „Nauka czytania i pisania”: B.Rocławski,

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

  1. Przedstawiamy się (ustawienie w kole): analiza sylabowa własnego imienia z utrudnieniami;

  1. Poznajmy innych: marsz dookoła sali do piosenki z magnetofonu (

Idzie, idzie indyk drogą,

Myśli sobie o niedzieli,

Na niedzielę do indyka goście się zapowiedzieli.

Ref. Idą, idą, idą goście,

Idzie cały drób z podwórka.

Idą, idą, idą goście,

Wystrojeni w piękne piórka.

Idzie gąsior z panną gąską,

Oraz kurka złoto piórka,

Idą kaczki nieboraczki,

I indyczka miss podwórka.

Ref. Idą, idą,....

  1. Dzieci wymieniają nazwy zwierząt występujących w piosence oraz innych zwierząt gospodarskich.

Dzieci łączą nazwę zwierzęcia z głosem jaki wydaje (zabawa ruchowo-ortofoniczna)

Kurka: ko-ko

Krowa:muuuu

Piesek:chau-chau

Indyk:gul-gul

Świnka: chrum-chrum

Kotek:miau-miau

Kogut: kukuryku....

  1. O którym obrazku mówię?-

Każde dziecko wyciąga z koperty obrazek. Nauczycielka mówi o jednym z nich. Dziecko, które jest w posiadaniu tego obrazka dokonuje syntezy sylabowej, morfemowej, logotomowo-morfemowej, logotomowo-fonemowej, lub fonemowej.

Np. ko-za, ind-yk, proś-acz-ek, ko-t, k-rowa,...

  1. Zabawy z lusterkiem. Artykulacja głoski „i”.

Ćwiczenia: oddechowe (chuchanie i czyszczenie lusterka), narządów artykulacyjnych (minki), w artykułowaniu samogłosek a,e,o,u .

Demonstracja nauczycielki w wypowiadaniu gloski „i”. Dzieci obserwują położenie artykulatorów nauczyciela, a następnie swoich (w lusterku).

  1. Wiązanie liter z ich fonemami (Klocki Logo)-,

Nauczycielka podaje wyrazy do syntezy podstawiając litery pod odpowiednie fonemy. Dzieci wyszukują w klockach te same litery i układają samodzielnie wyraz. Nauczycielka sprawdza czy dzieci związały literę ”i” z odpowiadającą jej głoską (domaganie się podstawienia głoski pod literę).

  1. Piszemy literę „i”

Nauczycielka prezentuje sposób kreślenia litery (punkt). Dzieci piszą literę po śladzie zgodnie z punktem wyjścia i kierunkiem jej kreślenia .


