Przebieg działań wojennych podczas I wojny światowej
Scenariusz lekcji
Temat: Przebieg działań wojennych podczas I wojny światowej.
Cele operacyjne
Uczeń pamięta:
najważniejsze bitwy I wojny światowej,
charakter działań wojennych,
zmiany w sposobie prowadzenia walk
zna : pojęcia- wojna błyskawiczna, wojna pozycyjna
potrafi:
umiejscowić wydarzenia w czasie i przestrzeni,
dostrzec związki przyczynowo-skutkowe,
formułować własne sądy,
wyciągać wnioski
Czas: 1 godz. lekcyjna
Metody: elementy wykładu z pokazem i opisem, rozmowa nauczająca, praca z mapą
Środki dydaktyczne: podr. kl. III- H. Tomalska , Polska i świat w XX wieku, wyd. JUKA, „Polska i świat 1914-1918” J. Skowronka, atlas historyczny dla gimnazjum, wyd. DEMART, ksero- mapki frontu zachodniego i wschodniego,„Czasy, ludzie, wydarzenia” cz. 2 s. 351,- tekst źródłowy o wojnie pozycyjnej, o użyciu czołgów w bitwie nad Sommą, ilustracje broni, okopów;
Tok lekcji:
I Czynności organizacyjno-porządkowe
II Rekapitulacja wtórna: uczniowie odpowiadają na pytania:
Jakie dwa bloki polityczno-militarne ukształtowały się przed wybuchem I wojny światowej?
Kto je tworzył? Pokaż na mapie.
Co było bezpośrednią przyczyną wybuchu wojny?
Omów zamach w Sarajewie. Jakie były skutki zamachu ?
Kiedy wybuchła I wojna światowa?
III Słowo wiążące: Znamy przyczyny, przebieg i skutki zamachu w Sarajewie. Dzisiaj poznacie przebieg działań zbrojnych I wojny światowej- podanie tematu lekcji
IV Treść właściwa:
Nauczyciel opowiada o przebiegu pierwszych dni wojny, z uczniami analizuje tabelę z podr. o stronach walczących (kto poparł Trójporozumienie , a kto Trójprzymierze).
Nauczyciel na tablicy rysuje tabelę
Rok |
Front zachodni |
Front wschodni |
1914 |
|
|
1915 |
|
|
1916 |
|
|
1917 |
|
|
Tabela będzie sukcesywnie w czasie lekcji wypełniana przez nauczyciela i uczniów, każda bitwa zostanie pokazana na mapie i omówiona (krótko przebieg, strony walczące, skutki , znaczenie) .
Nauczyciel charakteryzuje następujące bitwy: w 1914- nad Marną, pod Tannenbergiem, nad Jeziorami Mazurskimi, omawia wojnę pozycyjną i przytacza tekst źródłowy, w 1915- pod Gorlicami, w 1916- pod Verdun i nad Sommą oraz ofensywę gen. Brusiłowa. W roku 1917 podkreśla dwa fakty: przystąpienie Stanów Zjednoczonych do wojny oraz rewolucje w Rosji ( do tych wydarzeń wrócimy na następnej lekcji).
W toku lekcji uczniowie pracują z mapą i tekstami źródłowymi
Nauczyciel przedstawia także nowe rodzaje broni zastosowane po raz pierwszy, omawia zmiany w sposobie prowadzenia walk, prezentuje ilustracje, czyta fragm . źródła o stosowaniu gazów bojowych, o pierwszych czołgach.
V Rekapitulacja pierwotna: Co to jest wojna pozycyjna?
Jakie fronty wyróżniamy w I wojnie światowej?
Wymień najważniejsze bitwy I wojny?
Jakie nowe rodzaje broni zostały użyte w czasie I wojny światowej?
VI Zadanie pracy domowej: Napisz jaki charakter miała I wojna światowa