1wojna, Testy, sprawdziany, konspekty z historii


Przebieg działań wojennych podczas I wojny światowej

Scenariusz lekcji

Temat: Przebieg działań wojennych podczas I wojny światowej.

Cele operacyjne

Uczeń pamięta:

zna : pojęcia- wojna błyskawiczna, wojna pozycyjna

potrafi:

Czas: 1 godz. lekcyjna

Metody: elementy wykładu z pokazem i opisem, rozmowa nauczająca, praca z mapą

Środki dydaktyczne: podr. kl. III- H. Tomalska , Polska i świat w XX wieku, wyd. JUKA, „Polska i świat 1914-1918” J. Skowronka, atlas historyczny dla gimnazjum, wyd. DEMART, ksero- mapki frontu zachodniego i wschodniego,„Czasy, ludzie, wydarzenia” cz. 2 s. 351,- tekst źródłowy o wojnie pozycyjnej, o użyciu czołgów w bitwie nad Sommą, ilustracje broni, okopów;

Tok lekcji:

I Czynności organizacyjno-porządkowe

II Rekapitulacja wtórna: uczniowie odpowiadają na pytania:

Jakie dwa bloki polityczno-militarne ukształtowały się przed wybuchem I wojny światowej?

Kto je tworzył? Pokaż na mapie.

Co było bezpośrednią przyczyną wybuchu wojny?

Omów zamach w Sarajewie. Jakie były skutki zamachu ?

Kiedy wybuchła I wojna światowa?

III Słowo wiążące: Znamy przyczyny, przebieg i skutki zamachu w Sarajewie. Dzisiaj poznacie przebieg działań zbrojnych I wojny światowej- podanie tematu lekcji

IV Treść właściwa:

Nauczyciel opowiada o przebiegu pierwszych dni wojny, z uczniami analizuje tabelę z podr. o stronach walczących (kto poparł Trójporozumienie , a kto Trójprzymierze).

Nauczyciel na tablicy rysuje tabelę

Rok

Front zachodni

Front wschodni

1914

1915

1916

1917

Tabela będzie sukcesywnie w czasie lekcji wypełniana przez nauczyciela i uczniów, każda bitwa zostanie pokazana na mapie i omówiona (krótko przebieg, strony walczące, skutki , znaczenie) .

Nauczyciel charakteryzuje następujące bitwy: w 1914- nad Marną, pod Tannenbergiem, nad Jeziorami Mazurskimi, omawia wojnę pozycyjną i przytacza tekst źródłowy, w 1915- pod Gorlicami, w 1916- pod Verdun i nad Sommą oraz ofensywę gen. Brusiłowa. W roku 1917 podkreśla dwa fakty: przystąpienie Stanów Zjednoczonych do wojny oraz rewolucje w Rosji ( do tych wydarzeń wrócimy na następnej lekcji).

W toku lekcji uczniowie pracują z mapą i tekstami źródłowymi

Nauczyciel przedstawia także nowe rodzaje broni zastosowane po raz pierwszy, omawia zmiany w sposobie prowadzenia walk, prezentuje ilustracje, czyta fragm . źródła o stosowaniu gazów bojowych, o pierwszych czołgach.

V Rekapitulacja pierwotna: Co to jest wojna pozycyjna?

Jakie fronty wyróżniamy w I wojnie światowej?

Wymień najważniejsze bitwy I wojny?

Jakie nowe rodzaje broni zostały użyte w czasie I wojny światowej?

VI Zadanie pracy domowej: Napisz jaki charakter miała I wojna światowa


