Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat: „BEZPIECZEŃSTWO NA DROGACH”.
Klasy:
I-III
Cel
ogólny:
-
kształtowanie odpowiedniej postawy dotyczącej bezpiecznego i
kulturalnego uczestnictwa w ruchu drogowym, poznanie
zasad przechodzenia przez jezdnię,
Cele
szczegółowe:
-
poznanie kolorów sygnalizacji świetlnej i ich znaczenie ,
-
poznanie zasad zachowania się na drodze jako jej użytkownik ,
-
poznanie podstawowych znaków drogowych,
Metody:
-
słowna: rozmowa, swobodne wypowiedzi dzieci,
-
praktyczna: rozwiązywanie zagadek, wykonanie pracy plastycznej,
oglądanie modeli znaków drogowych, świateł sygnalizacyjnych.
Formy:
- indywidualna,
-
zbiorowa
Środki
dydaktyczne:
-
plansze z zagadkami o znakach drogowych ,
-
trzy kolorowe krążki ,
-
brystol , klej , nożyczki , kredki , szablony znaków drogowych ,
-
plansze obrazujące zasady przechodzenia przez jezdnię.
Przebieg
zajęć:
1)
Wprowadzenie do tematu: rozmowa nauczyciela z
dziećmi o ich drodze do szkoły i ze szkoły:
•Jak
wygląda Twoja droga do szkoły i ze szkoły?
•Czy
do szkoły chodzisz samodzielnie czy z opiekunem?
•Jak
daleko masz do szkoły?
•Jakie
pojazdy spotykasz na drodze?
•W
jakim miejscu można przejść na drugą stronę jezdni?
2)
Rozwiązywanie zagadek:
•Stoi
przy drodze ku przestrodze: Uwaga- przejście dla pieszych, kierowco
nie wolno się śpieszyć! (znak drogowy).
•Stoi
przy ulicy i światłami krzyczy: Czerwone! Stój Koniecznie!
Zielone! Przechodź grzecznie! (sygnalizator świetlny).
•Kierowca,
dzwonek, koła z oponami, jedzie na nim człowiek gdy rusza nogami.
(rower).
•Jest
przy każdej jezdni po to, aby chodzić po nim piechotą
(chodnik).
•Dobrym
okiem, bystrym uchem kieruje ulicznym ruchem (policjant).
•Ma
cztery koła i głośno woła: Z drogi, trzymać się z dala. Wiozę
chorego do szpitala! (karetka).
3) Rozmowa kierowana- ustalenie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze
4) Sygnalizacja świetlna – omówienie.
5) Uczestnicy ruchu drogowego - omówienie (piesi, kierowcy, pasażerowie, powożący).
6)
Gdzie możemy spotkać znaki drogowe ? Omówienie podstawowych znaków
drogowych.
7)
Zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.
8). Zabawa ruchowa „Ruch uliczny”
Wszystkie dzieci udają, że są samochodami. Nauczyciel ma trzy krążki wycięte z kolorowego papieru: czerwony, pomarańczowy, zielony. Dzieci poruszają się w dowolnych kierunkach. Nauczyciel w pewnym momencie podnosi krążek w dowolnym kolorze, dzieci odpowiednio reagują: na sygnał czerwony – stają, na sygnał pomarańczowy – powoli ruszają, warczą; na sygnał zielony – jadą.
Druga wersja zabawy. Dzieci są pieszymi na ulicy. Poruszają się zgodnie z kolorami pokazywanymi przez Nauczyciela: czerwony – stoją, zielony – idą.
Trzecia wersja zabawy. Część dzieci udaje samochody, część to przechodnie. Nauczyciel zaznacza szarfami jezdnię i przejście dla pieszych. Dzieci poruszają się po ulicach zgodnie z sygnałami Nauczyciela. Nauczyciel ma w jednej ręce krążki w 3 kolorach, dotyczą one samochodów, w drugiej ręce ma krążki w 2 kolorach i dotyczą one pieszych.
9). Ćwiczenia dramowe – scenki improwizowane „Nasze zachowanie na ulicy”. Nauczyciel dzieli dzieci na kilka zespołów. Każdy zespół ma za zadanie zaprezentować w krótkiej scence jedną sytuację opisaną w wierszu:
Koleżanka wybiega na jezdnię.
Chłopiec wskakuje do ruszającego autobusu.
Dzieci grają w piłkę w pobliżu jezdni.
Nauczyciel przydziela każdej grupie jedną sytuację, wręczając kartkę z jej opisem. Dzieci mają czas na przygotowanie prezentacji. Mogą w nie wykorzystać dowolne rekwizyty, rozdzielić role, stworzyć scenografię. Następnie po ustaleniu roli każdego uczestnika scenki, grupy dokonują prezentacji.
10)
Prawa i obowiązki pieszego:
Pieszy
jest obowiązany:
-
korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z
pobocza. Jeżeli nie ma pobocza, pieszy może korzystać z jezdni,
idąc jak najbliżej jej krawędzi. Ma obowiązek ustępować miejsca
nadjeżdżającym pojazdom,
-
idący na jezdni poza terenem zabudowanym obowiązani są iść lewą
stroną drogi, jeden za drugim.
-
pieszy może korzystać z drogi dla rowerów, ale tylko wtedy, jeśli
nie ma chodnika lub pobocza. Pieszy jest obowiązany ustąpić
miejsca rowerom. Tylko osoba niepełnosprawna nie ma takiego
obowiązku..
11)
Zajęcia manualne – narysuj znaki, które mijasz idąc do szkoły.
12)
Podsumowanie zajęć: rozmowa z dziećmi co im najbardziej podobało
na zajęciach a co najmniej.