Na ślizgawce, glottodydaktyka2


Scenariusz zajęć

Glottodydaktyka

Opracowała:............Alicja Buczek

Dział programowy:...Wychowanie Umysłowe

Hasło programowe:..punkty 18,19, 36 „Nauki czytania i pisania”

B.Rocławskiego

TEMAT: „Na ślizgawce”

Cel ogólny: przygotowanie do nauki czytania i pisania(ćwiczenie sprawności analizatora słuchowego, wzrokowego i kinestetyczno-ruchowego);

Cel szczegółowy:

0x01 graphic
zna czynnie i biernie litery,

0x01 graphic
dzieli głoski na trwałe i nietrwałe,

0x01 graphic
potrafi prawidłowo oddychać,

0x01 graphic
usprawnia motorykę narządów artykulacyjnych,

0x01 graphic
syntetyzuje litery trwałe z trwałymi,

0x01 graphic
identyfikuje litery,

Metoda: słowna, oglądowa, czynna;

Forma: zorganizowana w zespołach, indywidualna;

Pomoce: dla każdego dziecka-„plansza do początkowej nauki czytania 1”, klocki Logo,

do zabaw grupowych- alfabet ruchomy.

Literatura: „Nauka czytania i pisania”: B.Rocławski;

Przebieg zajęcia

  1. Ćwiczenia narządów artykulacyjnych:

0x01 graphic
żuchwy- „winda w górę - winda w dół”,

0x01 graphic
warg- cmokanie, parskanie

0x01 graphic
języka- klaskanie językiem, oblizywanie wewnętrznej strony warg,

0x01 graphic
podniebienia miękkiego- chrapanie na wdechu i wydechu

  1. „Porządkujemy litery”- badanie głosek (alfabet ruchomy)

Odszukiwanie przez dzieci liter na podstawie wypowiedzianej przez nauczycielkę głoski. Badanie jej właściwości i klasyfikowanie jej do grupy trwałych lub nietrwałych.

  1. „W ogrodzie przedszkolnym”- zabawa językowa.

Nauczycielka wypowiada pojedyncze słowa, a dzieci reagują (np. klaśnięciem) na te, które związane są z zabawą w ogródku przedszkolnym. Wybrane dziecko dokonuje syntezy lub analizy fonemowej „wyklaśniętego” słowa.

  1. Zabawa w „nawoływanie” - ćwiczenia w wybrzmiewaniu głosek trwałych z przeciąganiem.

  2. „Na ślizgawce” - zabawa z wykorzystaniem „planszy do początkowej nauki czytania 1” i klocków Logo.

0x01 graphic
ćwiczenie techniki trzymania i przesuwania klocka na planszy, zgodnie z kierunkiem strzałek.

0x01 graphic
wstępne ćwiczenia w czytaniu:

0x01 graphic
wymawianie głoski „a” z jednoczesnym przesuwaniem klocka (opanowanie płynności głosu i ruchu)

0x01 graphic
wymawianie głoski „m” z jednoczesnym przesuwaniem klocka,

0x01 graphic
wymawianie głoski „a” z wykorzystaniem 2 klocków z literą,

0x01 graphic
wymawianie głoski „m” z wykorzystaniem 2 klocków z literą,

0x01 graphic
wymawianie głoski „m” i „a” według powyższego schematu tak by powstał wyraz „ma”,

0x01 graphic
wymawianie głosek „m, a, m” tak by powstał wyraz „mam” (wszystkie głoski są wydłużane)

0x01 graphic
czytanie wyrazu „mam” zgodnie ze schematem na planszy (ostatnia głoska wymawiana bez wydłużania),

0x01 graphic
czytanie wyrazu „ama” zgodnie ze schematem na planszy (bez wydłużania ostatniej głoski),

0x01 graphic
czytanie wyrazu „mama”.

6. Zabawa ruchowa do piosenki „Karuzela”.


