scenariusz3


TEMAT: 2004 - rozszerzenie Unii Europejskiej

Cele zajęć:

- Utrwalenie nazw nowych państw UE, ich stolic i flag

- Odczytywanie legendy mapy

- Planowanie pracy indywidualnej i w grupie

- Wyszukiwanie i gromadzenie informacji z różnych źródeł

Środki dydaktyczne: mapa Europy, puzzle, flagi państw, karteczki z nazwami państw, albumy, czasopisma, encyklopedie.

Przebieg zajęć:

Dzień 1

  1. Ułożenie z puzzli mapy Europy, odczytywanie nazw krajów UE i ich stolic.

Zabawa „Łańcuszek”: dziecko odczytuje nazwę państwa i wybiera z klasy chętnego, który nazwie stolicę. Uczeń, który odpowie prawidłowo wymienia nazwę kolejnego państwa itd..

  1. Prezentacja nowych państw UE, pokazywanie ich na mapie z równoczesnym zaznaczaniem na karcie pracy. Wykonanie legendy mapy.

  2. Zabawa „ Gra w kolory inaczej”.

Uczestnicy stoją w kręgu. Jeden uczeń wchodzi do koła i rzuca piłkę wybranej osobie mówiąc przy tym nazwę dowolnego państwa. Uczniom nie wolno chwycić piłki , jeśli padnie nazwa państwa nie należącego do UE.

  1. Prezentacja flag Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy , Łotwy, Estonii,

Słowenii, Malty i Cypru. Wykonanie flagi dowolnego z tych państw ( każde

dziecko wybiera flagę, którą chce wykonać).

  1. Nazywanie i grupowanie wykonanych flag.

Dzień 2

  1. Zabawa „Łańcuszek” lub „Gra w kolory inaczej” z poprzedniego dnia.

  2. Uczniowie w grupach dopasowują nazwę państwa i jego flagę.

Każda Grupa ma 5 flag i karteczki z nazwami państw (można wykorzystać flagi

zrobione poprzedniego dnia).

  1. Dopasowywanie z pomocą mapy nazw stolic do państw z poprzedniego ćwiczenia.

  2. Prezentacja wyników pracy grup - pokaz flagi ,odczytanie nazwy państwa i jego stolicy.

  3. Wykonanie ćwiczenia 1 i 2 na karcie pracy.

Dzień 3

Uczniowie przez jakiś czas zbierają informacje na temat państw przyjętych do UE w 2004 roku.

Nauczyciel dostarcza im materiały pomocnicze ze „Świerszczyków” oraz dostępnej literatury.

Następnie uczniowie próbują ,korzystając ze zgromadzonych informacji wykonać plakaty lub albumy dotyczące wybranego państwa. Praca może odbywać się częściowo w szkole, a częściowo w domu.

KARTA PRACY

1.Odszukaj w tabelce i pokoloruj nazwy 10 państw przyjętych w 2004 roku do Unii Europejskiej. Nazwy krajów odczytuj poziomo lub pionowo.

W

C

W

H

L

I

T

W

A

I

A

H

I

O

S

Y

A

R

P

L

F

R

A

N

C

J

A

S

Y

P

T

T

O

M

R

E

N

F

I

S

E

Ł

O

R

U

J

L

B

F

D

I

M

U

H

S

O

S

F

O

E

S

T

O

N

I

A

I

A

G

W

A

D

N

S

K

G

H

J

K

L

O

I

O

A

E

R

Y

T

A

N

I

W

E

T

T

C

M

C

J

Z

Y

J

S

F

H

Ę

F

A

H

Z

I

J

A

Ł

O

T

W

A

U

G

Z

W

E

E

A

A

U

I

O

L

W

B

I

R

O

F

E

C

D

E

K

N

R

M

E

J

I

Y

L

A

N

H

I

A

S

Ł

O

W

E

N

I

A

O

H

A

Y

I

I

2.Nowe państwa Unii Europejskiej pogubiły swoje stolice .

Pomóż im je odszukać .

LITWA Warszawa Tallin SŁOWENIA

ŁOTWA Wilno Nikozja WĘGRY

POLSKA Bratysława Lublana ESTONIA

CZECHY Ryga Valletta CYPR

SŁOWACJA Praga Budapeszt MALTA


