12 Scenariusz zajęć profilaktycznych (przemoc), Internat szkolny


Scenariusz zajęć profilaktycznych                

Temat: Przemoc i jak sobie z nią radzić?
Czas: 2 h
Cele: analiza sytuacji, kiedy stosowana jest przemoc oraz szukanie sposobów jej przeciwdziałania;
Uczestnicy:  grupa VIII, Metody: praca z grupą, praca w małych grupach, dyskusja, rozmowa kierowana, odgrywanie scenek;
Materiały: trzy arkusze papieru z przepisanym opowiadaniem, arkusze papieru, mazaki;

Przebieg zajęć:
Uczniowie zasiadają w kręgu. Prowadzący prosi uczestników o krótką wypowiedź na temat swojego samopoczucia, lub ważnego wydarzenia w dzisiejszym dniu. Prowadzący inicjuje dyskusję na temat przemocy, zadaje pytania uczestnikom:
Czy byli lub są obiektem agresji?
Czy byli świadkami lub uczestnikami takich sytuacji, jak się wtedy zachowywali?


Prowadzący dzieli grupę na trzy zespoły. Każdy zespół otrzymuje opis sytuacji. Każda grupa analizuje sytuację, posługując się pytaniami zapisanymi pod jej treścią,
i prezentuje swoją analizę całej grupie. Następnie każda grupa wybiera najskuteczniejsze rozwiązanie, przygotuje scenkę z wybranym zakończeniem i zagra ją.

Sytuacja:
Tomek jest uczniem I klasy. Mieszka w internacie. Dwóch chłopców z najstarszej klasy już kilkakrotnie wykorzystywali Tomka w różnych sprawach, sprzątał im pokój, przepisywał zeszyty, chodził po zakupy. Ostatnio zażądali od Tomka aby przywiózł z domu pieniądze i zakupił dla nich alkohol. Tomek nie przywiózł pieniędzy, gdyż rodzice nie mieli. Chłopcy spotkali Tomka w ubikacji, gdy dowiedzieli się, że nie spełnił ich polecenia kazali mu robić 100 pompek i dali mu „karczycho”.
Pytania do analizy sytuacji:
Jakie uczucia przeżywał Tomek, a jakie chłopcy?
Jakie mogą być skutki tej sytuacji dla Tomka, a jakie dla dwóch chłopaków?
Jakie były motywy postępowania chłopców?
Jakie normy społeczne zostały w tej sytuacji naruszone?
Czy chłopcy myśleli o przyszłości?
Jak Tomek mógł się bronić?
Czy mógł uniknąć tej sytuacji?

Prowadzący rozpoczyna dyskusje na temat: „Czy mówienie nauczycielom, rodzicom
i innym dorosłym o zaobserwowanych lub doświadczanych faktach przemocy to donoszenie?
Na zakończenie uczestnicy podczas rozmowy, proponują jak można pomóc osobie, która jest ofiarą przemocy i co mogą w takich sytuacjach zrobić koledzy i koleżanki? Rozwiązania zapisujemy na kartkach papieru.

Ocena zajęć
Na zakończenie uczestnicy odnoszą się do poniższych pytań, wstawiając ocenę w skali od 1 - 6 do tabeli narysowanej na arkuszu papieru:
Czy dobrze się czułeś na zajęciach?
Czy temat był ważny i interesujący dla ciebie?
Czy odpowiadały ci formy pracy na zajęciach?


