Profilaktyka z elementami poradnictwa
i wczesnej interwencji
Blok tematyczny: Żyjemy bezpiecznie i zdrowo
Tematy kompleksowe:
Bezpieczna droga do szkoły
Bezpieczne zabawy zimowe
Wykładowca: Dr G. Piechaczek - Ogierman
Opracowanie: Dorota Cichecka
Studia podyplomowe ZEWiWP, gr
Opracowanie: Dorota Cichecka
Scenariusz zajęć z profilaktyki pierwszorzędowej w klasie II
Blok tematyczny: Żyjemy bezpiecznie i zdrowo
Temat zajęć: Bezpieczna droga do szkoły
Czas realizacji: 90 minut (2 x 45 min)
Cele ogólne:
zapoznanie z podstawowymi zasadami bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym
rozwijanie myślenia przyczynowo - skutkowego
przygotowanie dzieci do samodzielnego uczestniczenia w ruch drogowym
kształtowanie odpowiedzialności za własne postępowanie
Cele szczegółowe:
Uczeń:
wie jak bezpiecznie poruszać się po drodze
potrafi prawidłowo przechodzić prze ulicę
zna i nazywa podstawowe znaki drogowe
zna podstawowe pojęcia związane z ruchem drogowym: jezdnia, pobocze, chodnik, przejście dla pieszych, ruch drogowy (ruch uliczny)
zna kierunki: w prawi, w lewo, na wprost
potrafi wypowiadać się na dany temat
potrafi współpracować w zespole
zna miejsce bezpiecznych zabaw
z uwagą słucha wypowiedzi innych
zna numery telefonów alarmowych
Metody:
Pogadanka, ćwiczenia praktyczne, obserwacja, zabawy ruchowe, ćwiczenia dramowe
Formy pracy:
indywidualna, grupowa, zbiorowa, praktyczna (wycieczka)
Środki dydaktyczne:
Ilustracje ruchu drogowego, Ilustracja Sznupka, nagranie z piosenką o Sznupku, napisy, plakat z zasadami ruchu drogowego, arkusz szarego papieru, mazaki, tektury, papier odblaskowy, klej, nożyczki, kredki, koperty z rozsypankami wyrazowymi, kartki z scenkami sytuacyjnymi.
Przebieg zajęć:
Przywitanie z uczniami i wprowadzenie w tematykę zajęć.
Nauczyciel przypina na tablicy postać Sznupka i pyta uczniów, czy wiedzą, kto to jest, następnie prezentuje piosenkę o Sznupku. Nauczyciel zachęca dzieci do aktywnego uczestnictwa w zajęciach oraz przekonuje, że każde dziecko, które potrafi bezpiecznie zachowywać się na drodze może zostać przyjacielem Sznupka.
Omówienie podstawowych pojęć:
jezdnia - część drogi przeznaczona do ruchu pojazdów; określenie to nie dotyczy torowisk wydzielonych z jezdni
pobocze - część drogi przyległa do jezdni, która może być przeznaczona do ruchu pieszych lub niektórych pojazdów, postoju pojazdów
chodnik - część drogi przeznaczona do ruchu pieszych
przejście dla pieszych - powierzchnia jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przeznaczona do przechodzenia przez pieszych, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi.
ruch drogowy (ruch uliczny) - ruch pojazdów oraz pieszych po drogach.
Wspólne ustalenie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze w sytuacji, gdy nie ma żadnej sygnalizacji świetlnej - dzieci opowiadają, gdzie przechodzą przez jezdnię i po czym można poznać przejście dla pieszych.
Wyjście w pobliżu szkoły w celu obserwacji ruchu drogowego.
Pogadanka na temat obserwacji podczas wyjścia poza szkołę:
gdzie i w jaki sposób przechodziliśmy na druga stronę ulicy?
jak zachowywały się samochody w ruchu drogowym
jak zachowywali się pozostali piesi w ruchu drogowym?
czy poruszaliśmy się bezpiecznie po drodze?
jakie znaki napotkaliśmy na drodze?
Przedstawienie plansz ze znakami drogowymi: przejście dla pieszych, droga dla rowerów, uwaga dzieci, sygnalizator świetlny. Omówienie przedstawionych znaków
Zabawa ruchowa „Ruch uliczny”. Orientacja w terenie: w lewo, w prawo, na wprost. Nauczyciel rysuje na szarym papierze drogę z poboczem, dzieci dzielą się na dwie grupy: jedne odgrywają role pieszych idących lewą stroną drugie prawą stroną pobocza.
Zabawę należy powtórzyć, aby dzieci mogły zagrać różne role. Nauczyciel razem
z dziećmi obserwuje i omawia różne zachowania pieszych.
Układanie przez uczniów w grupkach zdań z rozsypanek wyrazowych na temat
„Zasady bezpiecznego przechodzenia prze ulicę”:
Przez jezdnię przechodzimy tylko na zielonym świetle!
Przechodź przez jezdnię tylko w miejscach dozwolonych!
Nie baw się na ulicy!
Nie biegaj po ulicy!
Znam telefony alarmowe: 997,998, 999 lub 112
Ćwiczenia darmowe - przedstawianie scenek sytuacyjnych „Bezpiecznie poruszam się po drodze”. Nauczyciel dzieli dzieci na grupy 3 - 4 osobowe. Dzieci siedzą w kole - jedno dziecko z grupy losuje kartę sytuacji. Zadaniem grupy jest jej przedstawienie,
zaś zadaniem pozostałych dzieci odgadnięcie przedstawionego problemu.
Scenki sytuacyjne:
prawidłowe przechodzenie prze ulicę
gra w piłkę w pobliżu ulicy
przebieganie prze ulicę
dziecko jest świadkiem wypadku
samochód rusza na czerwonym świetle
Zajęcie plastyczne - zaprojektowanie i wykonanie przez dzieci znaczka odblaskowego który można będzie przyczepić do plecaka. Rysowanie zaprojektowanego znaczka na tekturze, oklejenie znaczka papierem lub innym materiałem odblaskowym.
Podsumowanie wiadomości na temat bezpiecznego poruszania się po ulicy.
Rozdanie tematycznych rysunków do kolorowania z wizerunkiem Sznupka.
Opracowanie: Dorota Cichecka
Scenariusz zajęć z profilaktyki pierwszorzędowej w klasie II
Blok tematyczny: Żyjemy bezpiecznie i zdrowo
Temat zajęć: Bezpieczne zabawy zimowe
Czas realizacji: 90 minut (2 x 45 min)
Cele ogólne:
zapoznanie z podstawowymi zasadami bezpiecznych zabaw na śniegu
obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie
rozwijanie aktywności poznawczej, ruchowej i werbalnej
rozwijanie myślenia przyczynowo - skutkowego
kształtowanie odpowiedzialności za własne postępowanie
Cele szczegółowe:
Uczeń:
zna charakterystyczne cechy zimowego krajobrazu
uważnie słucha nauczyciela
słucha z uwagą wypowiedzi kolegów
swobodnie wypowiada się na określony temat
zna zabawy i sporty zimowe
zna zasady bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie
potrafi podać rozwiązanie zagadki słownej
bierze aktywny udział w zabawach
koncentruje się na wykonywanych zadaniach
zgodnie współdziała w grupie
rozwija sprawności manualne
aktywnie uczestniczy w zajęciach.
Metody:
Pogadanka, pokaz, ćwiczenia praktyczne, zabawy ruchowe
Formy pracy:
indywidualna, grupowa, zbiorowa, praktyczna (wyjście poza szkołę)
Środki dydaktyczne: zgadywanki (M. Jach „Rok w przedszkolu”); wiersz Hanny Ożogowskiej "Na lodzie"; zabawa plastyczna „Kolorowa Zima” (A. Misiurska „Kalendarz plastyczny w przedszkolu”); obrazki przedstawiające sporty zimowe; farby; blok rysunkowy; marchewka; miotła; garnek; węgiel, sanki, arkusz papieru, mazaki, obrazki przedstawiające bezpieczne i niebezpieczne zabawy zimowe,
Przebieg zajęć:
Przywitanie z uczniami i wprowadzenie w tematykę zajęć.
Odgadywanie zagadek o zimie:
Szczypie w nosy, szczypie w uszy,
Mroźnym śniegiem w oczy prószy,
Wichrem w polu gna! (Zima)
Co za białe piórka
sypie zimą chmurka? (Śnieg)
Pod górkę je wciągamy
Potem na nich zjeżdżamy? (Sanki)
Jak nazwiesz to miejsce
Gdzie jest bardzo ślisko
Jeździsz na łyżwach
Bo to… (Lodowisko)
Uważne słuchanie wiersza "Na lodzie" Hanny Ożogowskiej
Pojadę ja na łyżewkach
po lodzie.
Choć nabiję sobie guza,
nie szkodzi.
Lód jest śliski, łyżwy ostre
jak noże.
Gdy upadnę, ktoś mi powstać
pomoże."
Rozmowa na temat wiersza, obrazków przedstawiających sporty zimowe oraz na temat zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych.
Jaką porę roku teraz mamy i po czym można to poznać?
Jak spędzamy czas wolny w zimie?
Który obrazek pasuje do treści wiersza?
Co robią dzieci na pozostałych obrazkach?
Jakie dyscypliny sportowe wiążą się z tymi zabawami?
Jakie przeżycia towarzyszą dzieciom podczas zabaw zimowych?
Na co należy uważać podczas zjeżdżania na nartach?
Na co należy uważać podczas zjeżdżania na sankach?
Na co należy uważać podczas jazdy na łyżwach?
Gdzie nie należy się bawić?
Jakie zabawy są bezpieczne, a jakie nie? (wypisanie na arkuszu papieru).
Zabawa ruchowa „Jazda na nartach” (dzieci stają na kartkach papieru i imitują sposób poruszania się na nartach), oraz „Skoki przez zamarznięte kałuże” (skoki przez rozłożone na dywanie kartki - przejście na drugą stronę dywanu).
Uświadomienie konieczności zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych
na podstawie obrazków. Przestrogi na ferie (wpisywanie przy zabawie bezpiecznej ”tak”,
a tam gdzie dzieci narażone są na wypadek lub przeziębienie „nie” ): oglądanie obrazków, samodzielna ocena przedstawionych sytuacji; sprawdzenie pracy dzieci poprzez omawianie poszczególnych obrazków.
Wyjście poza teren szkoły - zajęcia na podwórku. Spacer - obserwacja przyrody zimą. Zabawy i zajęcia ruchowe w ogrodzie:
„Berek - stójka” Dzieci stoją w rozsypce. Jedno dziecko wyznaczone na berka lepi kule średniej wielkości. Dzieci uciekają od berka, ale na hasło: „Stój!” zatrzymują się
w miejscu. Wtedy berek celuje kulką w nogi najbliżej stojącego dziecka.
Kogo kula dotknie, ten staje się berkiem. Szybko lepi kulę i zabawa trwa dalej.
„Kto dalej rzuci?” - dzieci stoją w rozsypce i lepią po cztery śnieżki, po czym ustawiają się na linii wyznaczonej chorągiewkami i wykonują rzuty - dwa razy prawą i dwa razy lewą ręką. Nauczycielka obserwuje zabawę i wyróżnia dzieci, których rzuty były najdłuższe.
„Lepimy bałwana” - podział dzieci na dwa zespoły (chłopcy i dziewczynki).
Każdy zespół lepi ze śniegu bałwana wykorzystując: węgiel, marchewki, miotły, garnek.
Pogadanka na temat obserwacji podczas wyjścia poza szkołę.
Zabawa plastyczna „Kolorowa Zima”. Dzieci otrzymują białe kartony z bloku, różnokolorowe plakatówki i akwarele, pędzelki, tacki do mieszania kolorów.
Dzieci malują prace plastyczne o tematyce „Kolorowa Zima”
Podsumowanie wiadomości na temat bezpiecznych zabaw zimowych.
Dokonanie przez dzieci oceny zajęć i zabaw - dzieci wybierają buźkę (uśmiechnięta, obojętna, smutna) w zależności od stopnia zainteresowania i atrakcyjności zajęć, przyklejają na tablicy i wyciągają wnioski.