Scenariusz zajęć w klasie pierwszej
Prowadzący: Łagocka Angelika
Klasa: pierwsza
Szkoła: podstawowa
Założenia programowe:
7.2b) „wyznacza sumy (dodaje) i różnice (odejmuje), manipulując obiektami lub rachując na zbiorach zastępczych, np: na palcach: sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie do 10, poprawnie zapisuje te działania”
7.2d) „zapisuje rozwiązanie zadania z treścią przedstawionego słownie w konkretnej sytuacji, stosują zapis cyfrowy i znaki działań”
Zapis w dzienniku lekcyjnym: Rozwiązywanie zadań tekstowych z zastosowaniem dodawania i odejmowania w zakresie 10.
Cele ogólne:
- doskonalenie umiejętności układania i rozwiązywania zadań tekstowych
- kształtowanie postaw współpracy, skutecznej komunikacji, uzgadniania wspólnego zadania
Cele szczegółowe:
Sfera poznawcza:
Nowe wiadomości: Manipuluje liczbami w zakresie do 10
Utrwalane wiadomości: Potrafi liczyć do 10
Sfera instrumentalna:
Nowe umiejętności: Układa i rozwiązuje zadania tekstowe
Utrwalane umiejętności: Dokonuje analizy i syntezy treści zadania, biegle dodaje i odejmuje liczby w zakresie do 10.
Sfera wychowawcza:
Nowe postawy: Potrafi współpracować i negocjować w grupie
Utrwalane postawy: Wykonuje prace w grupach.
Środki dydaktyczne:
- patyczki (jeden komplet na parę)
- szyszki (10)
- orzechy (10)
- dwa koszyki
- szablony drzew (10)
- koniczynki z liczbami (6)
- kartki dla uczniów
Przebieg zajęć:
Formy organizacyjne zajęć | ||
---|---|---|
Praca zbiorowa (9 min.) |
Wprowadzenie. Dzieci rozwiązują rebus matematyczny. N:Dzisiaj zajmiemy się dodawaniem i odejmowanie w zakresie do 10. Rozdam wam teraz rebusy matematyczne, każdemu z wyników działań przypisana jest konkretna litera( załącznik nr 1). Rozdam wam patyczki, którymi możecie sobie wspomóc podczas rozwiązywania zadania. - wspólne sprawdzenie rozwiązania |
Ed.matematyczna |
Praca zbiorowa (6min) |
Bajka matematyczna. Czytanie bajki i rozwiązywanie zadań. N:Tak jak siedzicie w ławkach, rozdam wam komplety patyczków, które pomogą wam przy rozwiązywaniu zadań z bajki matematycznej. Jeśli usłyszycie przeczytaną przeze mnie liczbę przedstawcie ją za pomocą patyczków. Proszę was żebyście uważnie słuchali. …bajka….. |
Ed.matematyczna |
Praca indywidualna (4min) |
Samodzielne rozwiązywanie zadań z tekstem przez dzieci. N:Rozdam wam teraz zadania, które każdy z was samodzielnie rozwiąże, a wspólnie sprawdzimy wyniki. (rozdanie zadań) |
Ed.matematyczna |
Praca zbiorowa (8min) |
Układanie zadań tekstowych: N:Skoro już wiemy jak zbudowane są zadania tekstowe, spróbujemy wspólnie ułożyć treść zadania z udziałem wskazanych liczb, a następnie razem je rozwiążemy. |
Ed. matematyczna |
Praca grupowa (7min) |
Praca w grupie. Dzieci układają w grupach treści zadań tekstowych. Podzielimy się teraz na grupy (6 grup). Każda grupa dostanie „koniczynkę” na której przedstawione są cztery liczby. Za pomocą tych liczb ułóżcie jedno zadanie tekstowe. Macie do dyspozycji patyczki, kartkę papieru, ołówki i długopisy. Po skończeniu waszej pracy wyznaczycie jedna osobę z grupy, która zaprezentuje zadanie całej klasie. |
Ed. matematyczna |
Praca zbiorowa (3min) |
Podsumowanie zajęć. Odniesienie się do pracy uczniów. | Ed. matemtyczna |
Praca indywidualna (2 min) |
Praca domowa: Do podanych liczb ułóż treść zadania(4,3) |
Ed. matermatyczna |