Scenariusz zajęć profilaktycznych pt. ”Dobry kolega”
dla klasy II i III szkoły podstawowej.
Prowadzący: A. Góralczyk, M. Jakubowska
M.Karbowska, I. Wiącek
Miejsce: szkoła, klasa lekcyjna
I Wstęp
1.Przedstawienie się dzieci i prowadzących.
Cel:
- budowanie wzajemnego zaufania
- stworzenie sytuacji sprzyjającej dobremu samopoczuciu uczestników
Przebieg:
Przygotowane są sylwety zwierząt, kwiatków itp. dla każdego dziecka.
Uczestnicy oraz prowadzący wybierają dowolną sylwetę i wpisują swoje imiona. Każde dziecko opowiada o swoim wyborze i uzasadnia go.
Następnie prowadzący zapoznaje dzieci z celem zajęć.
2. Zabawa integracyjna „Gorąca puszka”
Cel:
- rozluźnienie atmosfery
- zachęcenie do współpracy
Opis zabawy:
Do puszki wkładamy wesołe pytania lub zadania ok. 30 pytań typu: stań na jednej nodze, zakukaj. Puszka krąży w rytmie muzyki. Kiedy umilknie dziecko z puszką w ręku losuje pytanie i je wykonuje. Wszystkie dzieci biorą udział w zabawie.
3. Ustalenie kontraktu.
Cel:
- kształtowanie odpowiedzialności każdego uczestnika za przebieg i udział
w zajęciach
Całą umowę zapisujemy, a każdy z uczestników wyraża zgodę na przyjęcie zasad.
II Część główna
4. Inscenizacja
Dzieci losują bilety- niespodzianki. W niektórych biletach są cukierki. Te dzieci, które wylosują bilety z cukierkami, wspólnie układają tytuł przedstawienia z rozsypanki sylabowej:
„DOBRY KOLEGA”
Treść inscenizacji.
Inscenizacja opowiada o niewłaściwym zachowaniu dziewczynki wobec swoich kolegów z klasy:
- skarżenie
- obgadywanie
- niechęć do pożyczania
Cel:
- wprowadzenie do tematu przez pokazanie niewłaściwych zachowań wśród dzieci
5. Pytania do inscenizacji:
- miejsce i czas wydarzeń
- bohaterowie
- czy chcielibyście, aby Gryzelda była waszą koleżanką? Dlaczego?
Swobodne wypowiedzi dzieci na ten temat.
6. Zabawa „Bomby”
Cel:
- omówienie niewłaściwych zachowań głównej bohaterki
- nazywanie tych postaw
Opis zabawy:
Dziecko staje na bombie i inscenizuje zachowanie głównej bohaterki. Grupa nazywa jej zachowanie i daje wskazówki jak należy postąpić.
7. Omówienie zabawy:
Dzieci po zakończeniu zabawy mówią, jak im było w roli niedobrej koleżanki.
8. Zabawa ruchowa: „A seja, bum”- pląs
Cel:
- rozluźnienie atmosfery
- pobudzenie aktywności do dalszych zajęć
9. Ustalenie cech dobrego kolegi.
Cel:
- nazywanie cech pozytywnych i negatywnych
- eliminowanie negatywnych postaw
Opis ćwiczenia:
Na kartkach wypisane są cechy dobrego i złego kolegi. Na środku sali leży sylweta chłopca, a dookoła na kartkach wypisane cechy (pozytywne i negatywne).
Chętne dzieci wybierają kartki i omawiają wybrana cechę. Jeżeli jest negatywna to wyrzucamy ją do kosza z komentarzem: Czy chcielibyśmy mieć kolegę obdarzonego taką cechą charakter? Wokół sylwetki zgromadzone zostają tylko pozytywne cechy charakteru. Naklejamy je i prezentujemy.
10. „Eliksir na dobrego kolegę”
Opis ćwiczenia:
Podział na grupy według sylwet. Grupy dostają gotowe wyrażenia i zwroty pozytywne i negatywne, które mają pomóc w budowaniu przepisu na dobrego kolegę. Wyklejają na karty, ozdabiają je i potem prezentują.
III Zakończenie
Dzieci dostają tekst piosenki pt. „ Trzech” i wspólnie śpiewają.
Dzieci siedzą w kręgu i kończą zdanie:
- Żeby być dobrym kolegą postaram się .......
Załącznik do ćwiczenia 9.
CECHY:
-uczynny,
-miły,
-uprzejmy,
-szczery,
-bezinteresowny,
-prawdomówny,
-uczciwy,
-opiekuńczy,
-dyskretny,
-egoista,
-nieżyczliwy,
-nieszczery (kłamca),
-fałszywy,
-niedyskretny (papla),
-złośliwy,
-obrażalski,
-skarżypyta,
-samochwała (przemądrzały),
-samolub,
-wesoły.
Załącznik do ćwiczenia 10:
PRZEPIS NA ELIKSIR
-szczypta życzliwości,
-źdźbło miłości,
-kęs radości,
-garść dyskrecji,
-kwarta uczynności,
-pół garnca dobrej woli,
-wiadro uśmiechu,
-1 miarka bezinteresowności,
-2 ząbki uczciwości,
-odrobina fochów w nosie,
-część złośliwości,
-4 kłamstwa,
-1 pazur samoluba,
-2 włosy skarżypyty,
-3 brzydkie słowa.
Tekst inscenizacji:
W Tęczowej Krainie, turkusowej szkole, w klasie wszelkiej rozmaitości uczyła się dziewczynka. Miała na imię Gryzelda.
Dziewczynka była ciągle sama. Sama jadła drugie śniadanie. Sama spędzała przerwy. Nigdy nikt nie grał z nią w gumę czy skakał na skakance.
-Na pewno interesuje Was, dlaczego?
-Popatrzcie i posłuchajcie.
Część I:
-Dzień dobry Gryzeldo.
-Cześć Pocosiu.
-Czy ty widzaiłeś Pocosiu, jaki plecak ma ze sobą Mirabella?
-Tak. Czy jest w nim coś dziwnego?
-Ależ Pocosiu. Ja bym takiego plecaka nigdy nie nosiła. Jest brzydki, tani i niemodny. Ta Mirabella jest beznadziejna.Chdżmy stąd, bo jeszcze będzie się chciała z nami wracać do domu.
-Och Gryzeldo.....
Część II:
-Gryziu! Czy mogłabyś mi pożyczyć ołówka. Zapomniałam dziś wziąć swojego z domu.
-Niestety nie mogę, drogi Alceście, pożyczyć ci ołówka, bo mój jest bardzo drogi a w dodatku tatuś przywiózł mi go z zagranicy.
-O Gryzeldo...
Część III:
-Proszę pani!
-Słucham Gryzeldo.
-Milunia nie odrobiła dzisiaj lekcji z matematyki.
-Tak?
-A wie pani, że Grzebciu pokazał język Bumbulowi.
-Tak?
-A nasz wzorowy kolega Euzebiusz biegał po korytarzu, a przecież tak nie można.
-O Gryzeldo, Gryzeldo....