SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROFILAKTYCZNYCH
Temat: „Ucieczka w alkohol” – przyczyny i skutki sięgania po alkohol.
Cele operacyjne:
wychowanek zna najważniejsze informacje na temat alkoholu (znaczenie terminu „alkohol”, rodzaje napojów alkoholowych, zawartość „porcji standardowej” (10 g alkoholu etylowego) w różnych napojach alkoholowych)
potrafi określić przyczyny sięgania po alkohol
zna skutki nadużywania alkoholu
wie na czym polega uzależnienie fizyczne i psychiczne
umie określić objawy zespołu abstynenckiego
zna czynniki powodujące uzależnienie od alkoholu
rozumie, że wszystkie napoje alkoholowe, w równym stopniu, mogą doprowadzić do uzależnienia
uświadamia sobie, że każdy „kto sięga po kieliszek” może się uzależnić
wychowanek potrafi współpracować w grupie
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Część zajęć |
Czynności prowadzącego |
Czynności uczestników |
Środki dydaktyczne |
Czas |
Metody pracy |
Wstępna |
1. Powitanie uczestników spotkania. 2. Zapoznanie z tematyką zajęć. 3.Określenie sposobów poprawy samopoczucia. P: Co ludzie robią, żeby poprawić swoje samopoczucie, poczuć się dobrze? Wychowawca zapisuje wszystkie propozycje dokonując ich podziału na dwie grupy. Pierwsza grupa to pozytywne sposoby uzyskania zadowolenia, druga to sposoby negatywne, a wśród nich „ucieczka” w alkohol (temat zajęć).
4.Uświadomienie celów spotkania. W: Chciałabym abyście na dzisiejszych zajęciach przyczyny i skutki sięgania po alkohol, jak również fakt, iż wszystkie napoje alkoholowe w równym stopniu mogą doprowadzić do uzależnienia. |
Uczestnicy spotkania określają różne sposoby wpływające na poprawę samopoczucia.
Wychowankowie poznają cele spotkania
|
Arkusz papieru, glutex, mazak |
10 min |
Pogadanka
Burza mózgów |
Główna |
5. Ustalenie przyczyn sięgania po alkohol. W: Jak myślisz dlaczego ludzie, zwłaszcza młodzi, sięgają po alkohol?
Podsumowanie ćwiczenia. Prowadzący podsumowuje ćwiczenie. Na podstawie opracowanych przez młodzież list określa czynniki (drogi) uzależnienia: czynnik społeczny – wynikający z ogólnie przyjętych norm i zwyczajów
czynnik biologiczny (genetyczny) – dziedziczy się podatność na uzależnienie czynnik psychiczny – alkohol jako środek służący do przełamywania oporów
|
Wychowankowie
( umieszczenie list w widocznym miejscu i ich omówienie).
|
Arkusze papier, mazaki glutex |
10 min |
Metoda zadaniowa
Miniwykład |
|
6. Przedstawienie najważniejszych informacji na temat alkoholu. a)prowadzący zapoznaje uczestników ze znaczeniem terminu „alkohol” i rodzajami napojów alkoholowych (alkohole spożywcze, alkohole niespożywcze) b)prezentuje i omawia planszę ilustrującą zawartość „porcji standardowej” (10g alkoholu etylowego) w różnych napojach alkoholowych. c)omawia skutki nadużywania alkoholu występujące w poszczególnych fazach choroby alkoholowej (uzależnienie fizyczne, psychiczne, zespół abstynencyjny).
7. Ćwiczenie – „Picie alkoholu jest grą”. Prowadzący rozdaje młodzieży losy (12 losów białych i 4 losy czarne) znajdujące się w nieprzeźroczystym woreczku.
W: Dlaczego znaleźliście się w środku? W: Co zadecydowało o tym, że znaleźliście się w tym miejscu?
Wychowawca podkreśla, że każdy mógł znaleźć się w tym miejscu, bo o tym decydował los. W: Chciałabym, aby poprzez to ćwiczenie każdy uświadomił sobie że picie alkoholu jest w pewnym sensie grą i podnosząc pierwszy kieliszek nie wiemy, czy nie doprowadzi on nas do uzależnienia. Każdy kto sięga po alkohol powinien wiedzieć, że może się od niego uzależnić. |
Wychowankowie zapoznają się z przekazywaną wiedzą.
Uczestnicy wybierają po jednym losie. Osoby z czarnymi losami wchodzą do środka.
Osoby te odpowiadają na pytania prowadzącego. |
Plansza „Ile alkoholu”
Plansza „Skutki nadużywania alkoholu – fazy choroby alkoholowej”
Losy: karteczki białe i czarne Woreczek |
10 min
5 min. |
Miniwykład
Pokaz
Metoda zadaniowa zabawa dydaktyczna |
Końcowa |
8. Prowadzący rozdaje karty ćwiczeń „Alkohol – prawda i mity”
Wychowawca omawia poszczególne stwierdzenia i zapoznaje z prawidłowymi odpowiedziami.
9. Podsumowanie zajęć. Wychowawca zadaje pytania: Czego dowiedziałeś się podczas zajęć? Jak oceniasz dzisiejsze zajęcia?
10. Zakończenie zajęć. Przekazanie wychowankom broszur informacyjnych dla rodziców. Pożegnanie grupy. |
Wychowankowie samodzielnie określają czy podane w karcie ćwiczeń stwierdzenia są prawdziwe bądź fałszywe.
Uczestnicy odpowiadają na pytania. |
Karty ćwiczeń długopisy |
5min
5min |
Metoda zadaniowa
Rundka |
ALKOHOL – PRAWDA I MITY.
Określ, czy podane poniżej stwierdzenia są prawdziwe bądź fałszywe
(P – prawda, F – fałsz)
Napoje alkoholowe może pić każdy i zawsze, gdyż nie wywołują one żadnych negatywnych skutków.
Alkohol etylowy zawarty w napojach alkoholowych działa nie tylko na organizm ciężarnej kobiety, ale także na płód.
Pijąc piwo nie można się uzależnić.
Nadużywanie alkoholu prowadzi do choroby alkoholowej.
Czynnikiem uzależniającym w napojach alkoholowych jest alkohol etylowy.
Od alkoholu mogą uzależnić się tylko osoby pijące dużo i często.
Piwo nie jest napojem alkoholowym.
Alkoholizm to choroba przewlekła wymagająca leczenia.
Piwo jest napojem zdrowym.
Choroba alkoholowa objawia się m.in. występowaniem zespołu abstynencyjnego.
Piwo uspokaja i czyni ludzi przyjaznymi.
Picie alkoholu prowadzi do uzależnienia fizycznego i psychicznego.
Alkohol wzmacnia więzi emocjonalne w rodzinie.
Piwo wzmacnia męskość.
Alicja Sroka