SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY
dla klasy czwartej
TEMAT: JAK ALKOHOL WPŁYWA NA ORGANIZM CZŁOWIEKA
(uzależnienia)
poziom nauczania, klasa:
klasa czwarta szkoły podstawowej
liczba jednostek lekcyjnych:
dwie jednostki
cele:
ogólny:
poznanie szkodliwego wpływu alkoholu na organizm człowieka
szczegółowe:
uczeń:
zna skutki wpływu alkoholu na organizm człowieka
wymienia przykłady szkodliwego wpływu alkoholu na organizm i samopoczucie człowieka
wie, że alkoholizm jest chorobą
rozumie konieczność zachowania postawy antyalkoholowej
wskazuje różne rodzaje uzależnień
organizacja i przebieg lekcji: praca w grupach, praca indywidualna
środki dydaktyczne: podręcznik i zeszyt ćwiczeń (E. Błaszczyk i in., Przyroda 4, WSiP) arkusze szarego papieru, materiały do przeprowadzenia doświadczeń (białko jaja kurzego, alkohol), kwartalnik „Koran” nr 31
PRZEBIEG LEKCJI
Uczniowie przypominają z poprzednich lekcji czynniki wpływające korzystnie i nie korzystnie na nasze samopoczucie i zdrowie.
Nauczyciel wskazuje uczniom cel lekcji: ustalenie wpływu alkoholu na organizm człowieka.
Uczniowie, pracując w grupach, porządkują informacje dotyczące alkoholizmu:
wypisują na dużym arkuszu papieru określenia, które kojarzą się z człowiekiem pijącym alkohol i jego otoczeniem;
porządkują skojarzenia, zaznaczając jednym kolorem określenia związane z osobą pijącą alkohol, a innym określenia dotyczące jego rodziny i otoczenia;
ustalają co oznacza słowo: uzależnienie (opierając się na przeczytanym przez nauczyciela fragmencie artykułu „Problemy rodziców uzależnionych nastolatków” z kwartalnika „Koran” nr 31)
wymieniają różne rodzaje uzależnień, w oparciu o dodatkowe, informacje o uzależnieniach (załącznik: Uzależnienia)
wyjaśniają, w czasie dyskusji, dlaczego alkoholizm uznawany jest za chorobę będącą przyczyną wielu nieszczęść ludzkich.
Wybrany uczeń, w oparciu o instrukcję nauczyciela, przeprowadza doświadczenie ukazujące reakcję białka na alkohol.
Uczniowie zapisują obserwacje i wniosek z doświadczenia;
w oparciu o doświadczenie omawiają wpływ alkoholu na organizm człowieka.
Uczniowie wyszukują informacji w podręczniku na temat wpływu alkoholu na samopoczucie człowieka.
Uczniowie zastanawiają się jak można ustrzec się przed nałogiem picia alkoholu ( „burza mózgów”)
Uczniowie ćwiczą odmawianie, przedstawiając w grupach zaproponowane wcześniej scenki (sytuacje wymagające odmówienia, w których mogą się znaleźć) :
uczniowie poznają zasady skutecznego odmawiania; każda grupa otrzymuje przygotowany przez nauczyciela zestaw zasad skutecznego odmawiania (załącznik: Zasady skutecznego odmawiania)
o oparciu o poznane zasady starają się skutecznie odmówić (scenki).
Podsumowanie lekcji stanowią zaproponowane przez uczniów i wypisane w „Moich notatkach” hasła propagujące zwalczanie alkoholizmu.
Praca domowa: Narysuj plakat o tematyce antyalkoholowej.
W naszym kraju 50% mężczyzn i 30% kobiet jest uzależnionych od nikotyny.
Około 200 tys. Polaków regularnie zażywa różnego rodzaju narkotyki.
Po narkotyki często sięgają młodzi ludzie. Z uzależnienia wychodzi zaledwie 20 – 30%
Badania socjologiczne wykazują, że przed ekranami telewizorów spędzamy codziennie ponad 4 godziny.
10% Polaków jest uzależnionych od telewizji – zabiera im ona co najmniej 8 godzin dziennie.
70% znajduje się na granicy telemanii i komputeromanii.
Najbardziej narażone są dzieci – nie potrafią zapanować nad liczbą oglądanych programów, gier komputerowych.
Na nowe gry maniacy potrafią wydać ostatnie oszczędności.
Groźną formą uzależnienia jest również skłonność do mówienia nieprawdy, fantazjowania, zatracania się w kłamstwie i to bez wyraźnych powodów. Te pozornie nieszkodliwe kłamstewka stają się nałogiem, a ich twórca tworzy wygodne dla siebie światy. Tyle, że nie potrafi już później normalnie funkcjonować. Zaczyna chorować, potrzebuje pomocy psychologa.
Przyjąć wyprostowaną
postawę ciała
Patrzeć w oczy
Mówić pełnym głosem
Powiedzieć wyraźnie „nie”
Podać powód odmowy
w oparciu o „Propozycje dla wychowawców klas: Trzy koła” B. Wolniewicz-Grzelak