konspekt dla Orczyk, uczelnia - Licencjat, sem 5, kształcenie ruchowe


Marta Kempa

Magdalena Ziółek

Gr. I

KONSPEKT PRZEBIEGU LEKCJI GIER I ZABAW RZUTNYCH

Kl. 4 - 6

Cele lekcji:

  1. Poznanie gier i zabaw rzutnych

  2. Rozwinięcie:

  1. Zachęta do uczestnictwa w zajęciach, współzawodnictwa.

  2. Wpojenie zasad „fair play”

Zaplanowane efekty lekcji:

  1. Poprawienie sprawności fizycznej.

  2. Zapoznanie się z zasadami oraz przyswojenie nowej wiedzy na temat gier i zabaw rzutnych.

  3. Doskonalenie współpracy w zespole.

Przybory wykorzystywane do przeprowadzenia zajęć:

Tok lekcji

Treść

Wskazówki metodyczno - organizacyjne

Część wstępna:

1. Czynności organizacyjne

Zbiórka na boisku, powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć

Zbiórka w szeregu

2. Rozgrzewka

- Bieg wokół sali (bieg, skip A i C, wymachy rąk w tył i przód)

- 10 Przysiadów, 20 brzuszków, 10 pompek (męskich lub damskich)

- Bieg wokół sali z piłkami do koszykówki, na znak:

  1. rzut piłki nad sobą i złapanie jej

  2. rzut piłki nad sobą i dwa razy klaśnięcie w dłonie, złapanie piłki

  3. rzut piłki nad sobą, przysiad i złapanie piłki

- Rozgrzanie ramiom (podział na dwie grupy: pierwsza przy drabinkach - zwis oburącz z podciąganiem kolan do klatki piersiowej, zwis na lewej i prawej ręce po 10 sek.; druga grupa ćwiczenia rozciągające - skłony, krążenia rąk naprzeciw siebie i po bokach, krążenia dłoni, rozciąganie stawy barkowego - chwyt dłoni za plecami. Po wykonanych ćwiczeniach zmiana grup)

- Ćwiczenia w parach z piłkami do koszykówki

  1. Pary mają po dwie piłki (każda z osób po jednej) podania - jedna piłka górą druga dołem.

  2. Pary stoją naprzeciw siebie na początku sali, podają sobie piłkę poruszając się jednocześnie krokiem dostawnym na drugą stronę. Na końcu rzut do kosza.

Prowadzący pokazuje kolejne ćwiczenia i wraz z uczestnikami zajęć je wykonuje. Czuwa nad tempem oraz poprawnością ćwiczeń.

Część główna - gry i zabawy rzutne:

Rzuty i chwyty

Uczestnicy zajęć stoją na obwodzie koła, zaś jedno z nich wchodzi z piłką do środka, podrzuca wysoko piłkę i jednocześnie wymienia imię jednego z graczy. Wywołany szybko wbiega do środka i stara się chwycić szybko spadającą z góry piłkę. Jeżeli mu się to uda, wówczas ponawia czynność pierwszego i wypowiada imię następnego gracza.

Ustawienie graczy w kole, grę może rozpocząć prowadzący.

Rzuty do celu

Uczestnicy mają po jednym lub dwóch woreczkach z grochem, stojąc w dwóch rzędach, jeden po drugim starają się trafić do hula - hop, ustawionego w odległości 4 - 5 kroków. Wygrywa drużyna, która trafi więcej woreczków w obwód koła.

Podział na dwie grupy (ustawienie w szeregu, do dwóch odlicz).

Przybory: woreczki z grochem, dwa hula - hop.

Wyścig piłek w siadzie

Pierwsi gracze zwracają się w prawą (lub lewą) stronę i podają piłkę w tył do sąsiadów, a ci z kolei podają następnym. W ten sposób piłka przedostaje się do ostatniego gracza w rzędzie, który wstaje i biegnie z nią na czoło gdzie siada i podaje piłkę ponownie. Piłka wędruje, więc wielokrotnie, aż pierwszy wróci na swoje miejsce. Wygrywa rząd, którego piłka odbyła najszybciej drogę.
Odmiana I Ustawienie i przebieg podobny, z tą różnicą, że piłka wędruje do tyłu z jednej strony rzędu, wraca zaś drugiej.
Odmiana II. Ustawienie I przebieg podobny z tą różnicą, że uczestnicy gry podają sobie piłkę górą nad głowami.

Przybory: dwie lub więcej piłek dętych.
Ustawienia: dwa lub więcej rzędów w siadzie płaskim rozkrocznym, przed pierwszymi w rzędach leżą piłki.

Piłka w tunelu

Pierwszy z każdego rzędu uderza w leżącą nim piłkę tak, aby toczyła się przez tunel, powstały z nóg wszystkich graczy stojących w rzędzie. Toczącą się piłkę popychają rękami inni przyśpieszając jej dojście do ostatniego gracza. Ten biegnie z piłką na czoło, staje w rozkroku i jak najszybciej wtacza piłkę ponownie do tunelu. W ten sposób piłka odbywa wielokrotnie drogę w tunelu, aż dojdzie do gracza, który rozpoczął wyścig, a obecnie znalazł się na końcu rzędu. Wówczas podnosi do góry wołając — „gotów”. Na ten okrzyk rząd staje równo w pozycji bacznej. Wygrywa rząd, którego piłka szybciej odbędzie drogę.
UWAGA. Odległość między graczami można zwiększać, a tym samym wydłużać tunel. W każdym przypadku krycie powinno być dokładne, a rozkrok jednakowy.

Przybory: dwie lub więcej piłek.
Ustawienie: dwa lub więcej rzędów, przy czym wszyscy gracze stają w szerokim rozkroku, dokładnie siebie kryjąc, jeden od drugiego na odległość ramion.

Piłka goni piłkę

Prawoskrzydłowy każdego szeregu chwyta najpierw jedną piłkę i podaje sąsiadowi stojącemu po lewej stronie, ten przekazuje piłkę dalej. Następnie prawoskrzydłowy chwyta jak najszybciej drugą piłkę i przekazuje ją w ślad za pierwszą. Gdy ostatnia osoba otrzyma piłkę biegnie z nią na początek szeregu i podaje, ją sąsiadowi, który przekazuje piłkę dalej. W ten sposób piłki gonią się jedna za drugą i kończą wędrówkę, gdy czołowi gracze znajdą się na swoim miejscu i otrzymają obie piłki. Wygrywa drużyna która jako pierwsza wykona zadanie.

Przybory: 4 piłki

Ustawienie: Uczestnicy zabawy stoją naprzeciw siebie w dwuszeregu w odległości 3 kroków. Przed prawoskrzydłowymi w każdym szeregu leżą 2 piłki.

Ćwiczenia między grami

  1. Chwyt dłoni za plecami

  2. Skłony do lewej i prawej nogi

  3. Skręty tułowia

Część końcowa:

Rozluźnienie mięśni, ćwiczenia oddechowe i rozluźniające

- Rozluźnienie przez „trzepanie” rąk i nóg

- Wyrównanie oddechu - ręce w górę - wdech; ręce w dół - wydech

Prowadzący również wykonuje ćwiczenia.

Wyróżnienie aktywnych uczestników, postępów uczniów i zwycięskiej drużyny. Ocenianie i podsumowanie pracy uczniów na lekcji.

Podziękowanie za udany przebieg zajęć.

2


