WYŻSZA SZKOŁA OFICERSKA WOJSK LĄDOWYCH
im. gen. Tadeusza KOŚCIUSZKI
KURS SZKOLENIA REZERW
ZATWIERDZAM
KIEROWNIK KURSU SZKOLENIA REZERW
………..……………….........................................
mjr Zbigniew MILEJSKI
data ………..…………..
KONSPEKT
do przeprowadzenia zajęć z regulaminów z grupą KPKR
TEMAT 1: Wybrane zagadnienia regulaminu ogólnego i musztry Sił Zbrojnych RP.
OPRACOWAŁ
KIEROWNIK GRUPY
……...…………………..
kpt. Artur GOŁĘBIOWSKI
WROCŁAW
2007
TEMAT: Wybrane zagadnienia regulaminu ogólnego i musztry Sił Zbrojnych RP.
CEL: w wyniku opanowania treści tematu słuchacz potrafi:
ZAGADNIENIA i CZAS:
Rozpoczęcie zajęć - 10'
1. Maskowanie bezpośrednie do działania. Działanie szperaczy. . Działanie na sygnał alarmu lot. oraz o skażeniu - 50'
Prowadzenie obserwacji , wykrywanie celów i przekazywanie spostrzeżeń dowódcy. Zwalczanie wykrytych celów w obronie - 30'
Pokonywanie terenu różnymi sposobami -- 30'
Czynności żołnierza podczas przygotowania się do natarcia oraz zwalczanie celów w natarciu - 30'
- Zakończenie zajęć - 10'
FORMA : Zajęcia praktyczne.
METODA : Musztra bojowa.
CZAS : 4 x 40'
MIEJSCE : Pas taktyczny.
LITERATURA :
Regulamin działań Wojsk Lądowych, DWLąd 16/99.
Regulamin działań taktycznych wojsk zmechanizowanych i pancernych.
Podręcznik walki pododdziałów wojsk zmechanizowanych (pluton, drużyna.
Smykla J. Struktury organizacyjne oddziałów i pododdziałów oraz dane taktyczno-techniczne sprzętu.
Regulamin działań sił lądowych ATP-35(B).
ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWO - TECHNICZNE:
7,62 mm kbk AKMS 100% słuchaczy
ubiór i wyposaż. etatowe 100% słuchaczy
7,62 mm nb wz 43 ślepy .........szt
Petarda lontowa .........szt.
26 mm nb sygn 1 kpl.
26 mm pist. sygn. 1 szt.
torba sanitarna 1 szt
RGD-2 db ........szt
CGŁ ....... szt.
WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO - METODYCZNE:
- 3 dni przed zajęciami przeprowadzam instruktaż z dowódcami drużyn;
- zajęcia prowadzone są na punktach nauczania modelem podstawowym;
- zwracam szczególną uwagę na przestrzeganie warunków bezpieczeństwa w czasie wykonywania nauczanych zagadnień;
zauważone błędy usuwam na bieżąco;
przed i po zajęciach sprawdzić broń oraz wyposażenie;
w części wstępnej omówić warunki bezpieczeństwa.
WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA :
ZABRANIAM !
prowadzenia ognia z amunicji ślepej do ludzi bliżej niż 50 m
przetrzymywania zapalonych petard i rzucania na odległość mniejszą niż 25 m
podchodzenia do niewybuchów przed upływem 15 min. od odpalenia
kierowania broni na boki i przebiegania przed lufami
przenoszenia odbezpieczonych petard i RDG - 2 w kieszeniach
NAKAZUJĘ !
w czasie pokonywania terenu mieć zabezpieczoną broń
ogień z pistoletu sygnałowego prowadzić znad głowy pod kątem 45°
w przypadku zacięć meldować d-cy
zwracać uwagę na nierówności terenu podczas jego pokonywania
SPOSÓB DZIAŁANIA POZORANTÓW NA POLU WALKI :
wybuch petardy - ogień artylerii
ruch pozoranta - łącznik p-ka
pojedyncze strzały z kbk AKMS - ogień karabinka p-ka
seryjne strzały kbk AKMS - ogień km p-ka
zielona gwiazda - odbój
czerwona gwiazda - samolot p-ka
niebieska gwiazda - atak pozoracji
ORGANIZACJA ZAJĘĆ:
Część wstępna - 10'
Kierownik Grupy
Część końcowa - 10'
Kierownik Grupy
PRZEBIEG ZAJĘĆ.
Lp. |
Zagadnienia i czas. |
Czynności kierownika ćwiczenia. |
Czynności dowódcy drużyny (instruktora) |
Czynności ćwiczących. |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
Rozpoczęcie zajęć. -10 |
Przyjmuje meldunek na drodze głównej na poligon koszarowy,, dokonuje przeglądu broni, sprawdza wygląd zewnętrzny oraz wyposażenie i sprzęt.
Podaje temat, cel zajęć oraz treść zagadnień szkoleniowych. Omawia warunki bezpieczeństwa na czas zajęć. Wprowadza krótko w sytuację bojową i omawia sposób pozorowania pola walki. Omawia organizację zajęć oraz podaje komendy do rozpoczęcia zajęć. |
Składa meldunek o gotowości plutonu do zajęć. Towarzyszy kierownikowi ćwiczeń w czasie przeglądu grupy
Wykonuje komendy i polecenia kierownika ćwiczeń. Wyznacza żołnierzy na pozorację.
|
Stoją na zbiórce, słuchają i wykonują komendy kierownika ćwiczeń.
Słuchają wprowadzenia w sytuację bojową. Wykonują komendy kierownika ćwiczeń oraz wyznaczonego d- cy dr (instruktora). |
1. |
Działanie szperaczy. Działanie na sygnał alarmu lotniczego i o skażeniach. Zasady maskowania bezpośredniego do działania w dzień -50' |
Wydaje komendy nstruktorowi do rozpoczęcia ćwicz. Kontroluje pracę instruktora. Reaguje na błędy i niedociągnięcia. Kieruje pozoracją. Po przemarszu ubezpieczonym do rejonu ćwiczeń wykonuje zbiórkę grupy. Dokonuje podziału organizacyjnego grupy do szkolenia dalszych zagadnień na wyznaczonych miejscach nauczania
|
Wykonuje komendy kierownika ćwiczenia. Wprowadza w sytuację bojową. Uczy żołnierzy wg problemowego modelu nauczania
Na komendę Kierownika zajęc instruktorzy prowadzą podzielone grupy na wyznaczone punkty nauczania |
Stoją na zbiórce i słuchają wypowiedzi dowódcy drużyny (instruktora). Na komendę ćwiczą praktycznie podczas przemarszu na zajęcia, a także podczas powrotu z zajęć do rzp.
Maszerują za instruktorami na punkty nauczania poszczególne punkty nauczania |
. 2. |
Prowadzenie obserwacji, wykrywanie celów i przekazywanie spostrzeżeń dowódcy. Zwalczanie wykrytych celów w obronie -30'
|
Wydaje komendy instruktorom do rozpoczęcia ćwiczeń. Kontroluje działanie instruktorów Reaguje na błędy i niedociągnięcia.
Po upływie wyznaczonego czasu na zagadnienie nakazuje wykonać zbiórki i dokonać zmiany grup na punktach nauczania
|
Wykonuje komendy kierownika ćwiczeń. Wprowadza w sytuację bojow Uczy żołnierzy wg problemowego modelu instruowania. Zwraca szczególną uwagę na technikę obserwacji terenu.
Na komendę Kierownika wysyłają żołnierzy na kolejny punkt nauczania
|
Stoją na zbiórce i słuchają wypowiedzi d-cy drużyny (instruktora). Na komendę ćwiczą praktycznie.
Stoją na zbiórce i słuchają uwag instruktora.
Biegną na kolejny punkt nauczania |
3.
|
Pokonywanie terenu różnymi sposobami - 30' |
Wydaje komendy d-com drużyn (instruktorom) do rozpoczęcia ćwiczenia. Kontroluje pracę d-cy drużyny (instruktora). Reaguje na błędy i niedociągnięcia. Kieruje pozoracją. Po upływie przeznaczonego na zagadnienie wydaje komendy do przerwania ćwiczenia, wykonania zbiórki w grupach.
Nakazuje dokonac zmian grup na punktach nauczania |
Wykonuje komendy kier. ćwicz. Wprowadza w sytuację bojową. Uczy żołnierzy wg problemowego modelu nauczania. Zwraca szczególną uwagę na technikę pokonywania terenu, natychmiast nakazuje korygować niedociagnięcia Po zakończeniu szkolenia omawia i ocenia działanie szkolonych.
Na komendę Kierownika wysyłają żołnierzy na kolejny punkt nauczania
|
Stoją na zbiórce i słuchają wypowiedzi d-cy drużyny (instruktora).
Na komendę ćwiczą praktycznie.
Stoją na zbiórce i słuchają uwag instruktora.
Biegną na kolejny punkt nauczania |
4. |
Czynności żołnierza podczas przygotowania się żołnierza do natarcia.. Zwalczanie celów w natarciu -30' |
Wydaje komendy d-com drużyn (instruktorom) do rozpoczęcia ćwiczenia. Kontroluje pracę d-cy drużyny (instruktora). Reaguje na błędy i niedociągnięcia. Kieruje pozoracją. Po upływie przeznaczonego na zagadnienie wydaje komendy do przerwania ćwiczenia, wykonania zbiórki .
|
Wykonuje komendy kierownika ćwiczeń. Wprowadza w sytuację bojową. Uczy żołnierzy wg podstawowego modelu instruowania Po zakończeniu ćwiczeń na komendę kier. ćwicz przystępuje do omówienia zagadnienia. Szkolonym wystawia oceny. |
Stoją na zbiórce i słuchają wypowiedzi d-cy drużyny (instruktora).
Na komendę ćwiczą praktycznie.
Stoją na zbiórce i słuchają uwag instruktora.
|
|
Zakończenie zajęć. - 10 ' |
Podaje komendę dla Pom. Kier. Grupy do wykonania zbiórki grupy Dokonuje przeglądu broni, oporządzenia i rozlicza środki pozoracji pola walki. Nakazuje powrót marszem ubezpieczonym do RZP, w trakcie powrotu realizowane jest zagadnienie nr.1 Po powrocie do rejonu koszar ustawia zołnierzy na zbiórce. Omawia efekty zajęcia. Wskazuję , także w oparciu o uwagi instruktorów na najczęściej popełniana błędy w ćwiczeniu. Podaje oceny indywidualne. Stawia zadanie na NW. Podaje temat oraz termin kolejnych zajęć z TO.
|
Pom. Kierownika Grupy wykonuje zbiórkę plutonu. Towarzyszy w czasie przeglądu broni, oporządzenia.
Podczas powrotu instruktorzy kierują zagadnieniem nr.1
Pom. Kierownika Grupy wykonuje zbiórkę plutonu.
Uwagi zapisuje w notatniku. Zapisuje zadanie grupy na naukę własną.
|
Stoją na zbiórce
Szkolą się praktycznie pod kierunkiem instruktora
Stoją na zbiórce i słuchają uwag Kierownika i instruktorów
|
37
CZĘŚĆ GŁÓWNA-140'
Zagadnienie 4 - 30'
Instruktorzy
Zagadnienie 3 - 30'
Instruktorzy
Zagadnienie2- 30'
Instruktorzy
Zagadnienie 1- 50'
Instruktorzy