KONSPEKT DO LEKCJI TECHNIKI
I. Metryczka konspektu.
1.Imię i nazwisko prowadzącego:
2.Data : 17.09.2004 r.
3.Typ szkoły: Szkoła Podstawowa.
4.Klasa: 5a.
5.Miejsce realizacji lekcji: Pracownia Techniczna.
6.Czas trwania lekcji: 1x45 min.
II. Umiejscowienie lekcji w jednostce metodycznej.
1.Temat lekcji poprzedniej: Przyczyny wypadków drogowych z udziałem pieszych i
rowerzystów.
2.Temat lekcji prowadzonej: Zasady korzystania z publicznych środków komunikacji.
3.Temat.lelcji następnej: Tworzywa sztuczne.
4.Czas trwania lekcji: 1×45 minut.
III. Cele operacyjne lekcji.
A .Operacyjne cele instrumentalne.
1.Wiadomości.
1.1 Wiadomości do zapamiętania.
- uczeń potrafi poprawnie wymienić środki transportu pasażerów,
- uczeń potrafi zdefiniować pojęcie : środek komunikacji publicznej,
Wiadomości do zrozumienia.
-uczeń potrafi omówić sposób wsiadania i wysiadania z pojazdów,
- uczeń potrafi wyjaśnić zagrożenia wynikające z niewłaściwego zachowania na
przystankach,
2.Umiejętności.
Umiejętności intelektualne.
- uczeń potrafi zachować się w środkach masowego transportu,
2.2 Umiejętności stosowania wiadomości w sytuacjach typowych.
- uczeń sprawnie dostosowuje się do zasad obowiązujących podczas
oczekiwania na środek transportu np. autobus,
3. Zdolności poznawcze.
3.1 Myślenie techniczne: pojęciowe
- uczeń własnymi słowami wyjaśni, który z publicznych
środków komunikacji jest najbezpieczniejszy,
- uczeń potrafi wymienić jeden ze środków transportu osobowego i
podać krótką notatkę,
B. Operacyjne cele kierunkowe.
a. uczeń będzie umiał poprawnie wyjaśnić różnicę pomiędzy różnymi
rodzajami środków transportu tj:
- lądowy,
- powietrzny,
- morski,
IV. Metody nauczania.
- wykład, pogadanka, dyskusja,
V. Faza nauczania.
- praca indywidualna i zbiorowa,
VI. Środki dydaktyczne.
- tablica, zeszyt ćwiczeń, podręcznik do techniki,
VII. Przebieg lekcji.
Czas |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
0-10' |
Czynności organizacyjne 1. Sprawdzenie obecności. 2. Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji. Poproszenie ucznia do odpowiedzi (sprawdzenie opanowania materiału).
|
Odpowiedź ucznia.
|
10-15' |
Nauczyciel podaje i zapisuje temat lekcji na tablicy. |
Uczniowie zapisują temat.
|
15-25' |
Nauczyciel rozpoczyna wykład, dzięki któremu wzbudza w śród uczniów zainteresowanie. |
Uczniowie słuchają wykładu. |
25-35' |
Nauczyciel prowadzi dyskusje na temat zachowania podczas podróży. |
Uczniowie uczestniczą w dyskusji. |
35-40' |
Nauczyciel wydaje polecenie aby otworzyć zeszyt ćwiczeń i rozwiązać ćwiczenia:1,2,3. |
Uczniowie rozwiązują ćwiczenia. |
40-45' |
Nauczyciel podsumowuje lekcję i zadaje zadanie domowe. |
Uczniowie zapisują do zeszytu pracę domową. |
Uwagi i wnioski: