KONSPEKT DO LEKCJI TECHNIKI
I. Metryczka konspektu.
1.Imię i nazwisko prowadzącego: Krystian Głuszyk.
2.Data : 27.09.2004 r.
Data : 29.09.2004 r.
3.Typ szkoły: Szkoła Podstawowa.
4.Klasa: 4c, 4a
5.Miejsce realizacji lekcji: Pracownia Techniczna.
6.Czas trwania lekcji: 1x45 min.
II. Umiejscowienie lekcji w jednostce metodycznej.
1.Temat lekcji poprzedniej: Pismo techniczne- duże litery c.d.
2.Temat lekcji prowadzonej: Droga ucznia do i ze szkoły w mieście.
3.Temat.lelcji następnej:.
4.Czas trwania lekcji: 1Ⴔ45 minut.
III. Cele operacyjne lekcji.
A .Operacyjne cele instrumentalne.
1.Wiadomości.
1.1 Wiadomości do zapamiętania.
potrafi wymienić zagrożenia z którymi może się spotkać w drodze do i ze szkoły,
potrafi zdefiniować pojęcia: jezdnia, przejście dla pieszych, chodnik.
- potrafi rozróżnić grupy znaków drogowych,
potrafi wyliczyć podstawowe zasady przechodzenia na druga stronę jezdni,
Wiadomości do zrozumienia.
- uczeń powinien zrozumieć z lekcji, jakie niebezpieczeństwa czyhają na pieszych,
- uczeń będzie potrafił opisać, jaki znak informuje nas o przejściu,
- uczeń będzie wiedział jak bezpiecznie przejść na druga stronę ulicy.
2.Umiejętności.
Umiejętności intelektualne.
- uczeń zapisuje w zeszycie podstawowe wiadomości na temat poruszania się pieszych
po mieście
2.2 Umiejętności praktyczne:
uczeń będzie umiał opisać i rozróżnić znaki i sygnały spotykane na drodze do i ze szkoły,
uczeń potrafi przechodzić przez ulicę w miejscach oznaczonych, nieoznaczonych zgodnie z obowiązującymi przepisami,
3. Zdolności poznawcze.
3.1 Myślenie techniczne: odtwórcze
uczeń potrafi wybrać optymalne miejsce do przejścia, gdy w pobliżu niema oznakowanego przejścia,
uczeń potrafi sam opisać, w jaki sposób powinno być oznaczone przejście dla pieszych.
3.2 Wyobraźnia techniczna:
Ukształtowanie modelu wyobrażeniowego przebiegu czynności podczas przechodzenia przez jezdnie
B. Operacyjne cele kierunkowe
1. Podstawy społeczno-moralne.
1.1 Działanie
uczeń powinien potrafić ocenić, w jaki sposób przedostać się na druga stronę ulicy,
utrzymanie dyscypliny na lekcji w związku z tym zapewnienie dobrej organizacji pracy.
IV. Metody nauczania.
1. Pogadanka.
2. Praca z podręcznikiem i zeszytem ćwiczeń,
3.Dyskusja.
V. Faza nauczania.
- praca indywidualna i zbiorowa,
VI. Środki dydaktyczne
Tablica, podręcznik, zeszyt ćwiczeń,
Czas lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
0 - 15
15-20
20-35
35-43
43-45
|
Czynności organizacyjne 1. Sprawdzenie obecności. 2. Skoncentrowanie uwagi uczniów. 3. Powtórzenie wiadomości z ostatniej lekcji.
Nauczyciel informuje co będzie tematem zainteresowania na lekcji. Podaje temat lekcji. Uświadamia cele lekcji, stara się wywołać zainteresowanie wśród uczniów. Nauczyciel prowadzi dyskusję na temat bezpiecznego poruszania się do i ze szkoły. Nauczyciel wydaje polecenie aby otworzyć zeszyt ćwiczeń i rozwiązać ćwiczenia:1,2,3. Nauczyciel przeprowadza pogadankę podsumowującą zajęcia lekcyjne. Zakończenie lekcji. |
Uczeń zapisuje temat do zeszytu. Poproszenie ucznia do odpowiedzi ustnej.
Uczeń zapisuje temat lekcji.
Uczeń chętnie uczestniczy w dyskusji.
Uczeń rozwiązuje ćwiczenia.
Uczeń bierze czynny udział w pogadance Uczniowie żegnają się i pod nadzorem opiekuna wychodzą z sali. |
WNIOSKI: