Konspekt lekcji techniki
Temat: Zdrowe odżywianie - „Surówka”
KLASA: VI (grupa dziewcząt)
CZAS PRACY - 90 min
FORMA PRACY: praca w zespołach praca zbiorowa
METODA: : podająca, praktyczna, eksponująca
NARZĘDZIA I SUROWCE: produkty spożywcze, naczynia i sprzęt do sporządzania potraw, przepisy dla poszczególnych zespołów, książki kucharskie, akcesoria potrzebne do nakrycia stołu, fartuchy, czepki, opakowania po produktach, 2 tablice poglądowe.
CELE OPERACYJNE:
Uczeń;
wykonuje potrawy z surowych warzyw i owoców
wyjaśnia pojęcia "degustacja"
grupuje produkty spożywcze na zdrowe i te, które zawierają szkodliwe substancje chemiczne
potrafi współpracować i komunikować się w zespole
stosuje w sposób bezpieczny pomoce przygotowane przez nauczyciela
oszczędnie używa produkty i surowce spożywcze
wylicz czynności dotyczące wykonywania danej pracy
prawidłowo nakrywa do stołu i stosuje zasady kulturalnego spożywania posiłku
wyjaśnia, jaki wpływ na rozwój organizmu ma spożywanie warzyw i owoców
PRZEBIEG:
I. Działania organizacyjne
Powitanie
II. Część przygotowawcza - nawiązanie do tematu z poprzedniej lekcji pt. „Zdrowa żywność”" dotyczącego spożywania zdrowej żywności bez sztucznych konserwantów i barwników.
Obejrzenie krótkiego filmu z kasety video pt. „Ekologiczna uprawa jarzyn”
Segregowanie opakowań towarów na dwie grupy i umieszczenie ich na jednej z dwóch tablic. (Odczytywanie składu produktów i odnajdowanie w nich konserwantów i barwników sztucznych)
tablica I - "produkty zdrowe"
tablica II - "produkty zawierające szkodliwe substancje chemiczne"
III. Część teoretyczna - wprowadzenie do nowych zagadnień.
Pokaz cyklu obrazów wykonanych przez uczniów z okazji obchodów „Dnia Ziemi” w szkole- uświadomienie uczniom, że jesień to pora roku, w której należy spożywać jak najwięcej wartościowych pokarmów - surowe warzywa i owoce.
Nawiązanie do wartości odżywczych, jakie posiada kiszona kapusta przypomnienie czynności, jakie należy wykonać przy jej przygotowaniu.
Podanie tematu lekcji
Pokaz książek kucharskich
Głośne i samodzielne odczytywanie przepisów
Przypomnienie, od czego zaczynamy przygotowanie potraw.
IV. Część praktyczna.
Podział uczniów na 2 grupy i przydzielenie miejsc pracy
Rozdanie przepisów
Pobranie produktów i narzędzi potrzebnych do wykonania danej surówki, zgodnych z przepisem.
Pokaz nauczyciela
Wykonanie surówek
Złożenie brudnych naczyń do zlewu
Nakrycie do stołu - przypomnienie zasad prawidłowego i estetycznego nakrywania do stołu.( wyjaśnienie terminu "estetyczny")
Degustacja surówek przygotowanych przez siebie - zwrócenie uwagi na używanie form grzecznościowych "smacznego", dziękuję, proszę, przepraszam. (wyjaśnienie terminu "degustacja").
V. Podsumowanie.
Skierowanie rozmowy na zauważanie nieprawidłowości ze szczególnym podkreśleniem przejawów marnotrawstwa surowca, czasu pracy, bądź przejawów gospodarności, dbanie by się nic nie zmarnowało - samoocena
Podkreślenie jeszcze raz, jakie wartości odżywcze posiadają surowe owoce i warzywa oraz przypomnienie czynności, jakie należy wykonać przy przygotowywaniu z nich potraw.
VI. Ocena pracy
VII. Czynności końcowe - porządkowanie stanowisk pracy.
1
1