KONSPEKT ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIEGO
PROWADZONEGO PRZEZ ANNĘ SZ
W GRUPIE DZIECI 6 - LETNICH
DZIAŁ : Wychowanie estetyczne
RODZAJ : Umuzykalnienie
TEMAT : Ćwiczenia ruchowo - graficzne przygotowujące do nauki pisania.
CELE :
Cp - zapoznanie dzieci z niektórymi umownymi znakami graficznymi.
CK - ćwiczenie funkcji wzrokowej,
- koordynacji wzrokowo - ruchowej,
- płynności ruchów ręki,
- umiejętności obserwowania ruchów w zabawie,
- kształcenie współdziałania myśli z ruchem.
Cw - wyzwalanie w dzieciach naturalnej potrzeby aktywności, radości która może usprawniać małą motorykę, co stanowi niezbędny warunek w opanowywaniu umiejętności pisania.
POMOCE DYDAKTYCZNE :
Sztalugi, kartony, przybory do pisania, kartonowe kwiaty, napisy ptaków i kwiatów, bębenek, laski z wstążkami, nagrania tańców : walc, krakowiak, polonez, nagrania ćwiczeń rytmicznych : marsz, bieg, podskok; nagranie piosenki „Mała Miss” M. Jeżowskiej oraz utworu „Lot Trzmiela” - Rimski - Korsakow.
PRZEBIEG ZAJĘCIA :
Ćwiczenia rytmiczne.
Czynności przygotowujące do zajęcia - zapoznanie dzieci z kartami.
(Na sztalugach przymocowane karty dla każdego dziecka, podzielone na 11 części, ponumerowane ).
Zabawa ruchowa „Burza”.
Na słowo : „Burza jest daleko” i lekkie uderzenie nauczycielki w bębenek dzieci stają w kole. Gdy nauczycielka mówi : „Burza zbliża się” i silniej uderza w bębenek dzieci kucają. Jeśli dzieci usłyszą : „Burza jest nad nami” i nauczyciel bardzo głośno uderza w bębenek to dzieci kładą się na brzuchu. Po zabawie zastanawiamy się, jak można najprościej narysować ruchy wykonywane przez dzieci. W polu nr 1 wszystkie dzieci rysują takie znaki :
Zabawa ruchowa „Lot ptaków”.
Nauczycielka wymienia różne ptaki : skowronka, jaskółkę, gołębia. Dzieci naśladują lot ptaków, a następnie nauczyciel pokazuje obrazki przedstawiające te ptaki. Gdy pokazuję obrazek skowronka - dzieci biegają na palcach, obrazek jaskółki - biegają z ugiętymi kolanami, gołębia - spacerujemy w kucki. W polu nr 2 dzieci graficznie przedstawiają „lot ptaków”. ~ ~ ~
Śpiew piosenki „Nitka”.
Przy piosence śpiewanej przez N. „Nitko, nitko”, dzieci „zwijają się w kłębek”. W polu nr 3 dzieci rysują „zwijaną przez siebie nitkę”.
Imitacja ruchem.
Dzieci tworzą trzy koła. W środku każdego koła N. umieszcza kolorowy kwiat. Gdy zostanie wywołany dany kwiat, dzieci z tego koła tańczą przy muzyce. Zadaniem dzieci jest narysowanie kwiatka w polu nr 4 po kropkach bez odrywania ręki.
Zabawa z laską.
Dzieci stoją w kole. Każde otrzymuje laskę z przymocowaną wstążką. Ruchem ręki wprawiają w ruch wstążkę i obserwują jej ruch. W polu nr 5 rysują obserwowany ruch. (taniec z wstążką metodą Kniessów do muzyki).
Rysowanie kół oraz kształtów owalnych w takt wiersza .
Szumią trawy, pachną kwiatki
Idą drogą dwa niedźwiadki
Jeden miś, drugi miś
Kto chce z nami razem iść ?
Dzieci w polu nr 6 rysują 2 niedźwiadki - na każde słowo przypada jeden element.
Zapisywanie przez dzieci pojedynczych klaśnięć.
W polu nr 7 dzieci rysują poziome kreski na górze i na dole obrazujące liczbę klaśnięć np. -_ _ - - _ -
Zapisywanie „do czego zaprasza muzyka?”.
W polu nr 8 dzieci rysują umowne znaki.
Marsz _ _ _ _ _
Bieg - - - - -
Podskok
Zapis „do jakiego tańca zaprasza muzyka?”
W polu nr 9 dzieci rysują umowne znaki
Polonez -
Walc - ^^^^^^^
Krakowiak - /////////
Rozpoznawanie dźwięków instrumentów perkusyjnych.
Nazywanie ich oraz umowne zapisywanie brzmienia tych instrumentów w polu nr 10
bębenek - o o o o o
tamburyno - \\\\\\\\
trójkąt -
różne kombinacje -
Zapisywanie efektów dźwiękowych w polu nr 11
śpiew ptaka -
deszcz i wiatr - /////
żaby -
kukułka - ~~~~~~
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3