Scenariusz zajęcia prowadzonego w grupie dzieci mieszanych wiekowo
Temat kompleksowy:
„ Jestem częścią przyrody czuję się za nią odpowiedzialny ”
Temat zajęć:
„ Skąd się bierze woda - eksperymentujemy z wodą i wyciągamy wnioski ”
Forma organizacji pracy: - zespołowa, grupowa
Forma aktywności dzieci: - eksperyment
Metody : - czynna - odkrywanie, przeżywanie, działanie; słowna; oglądowa.
Metoda Kinezjologii Edukacyjnej P. Dennisona
Cel: - wyzwolenie wielostronnej aktywności dzieci przez przyswajanie,
odkrywanie, przeżywanie, działanie.
Dziecko:
zna właściwości wody,
zna własne ciało,
- wie jakie ma znaczenie woda w życiu człowieka,
posiada dużo wiadomości na temat świata,
wie że należy dbać o środowisko,
umie myśleć logicznie i samodzielnie,
potrafi odczytać zdania, wyrazy, wyrazy ułożone z sylab, przyporządkować do ilustracji,
wie jak należy współdziałać i współpracować w zespole,
Zagadnienia realizowane:
poznanie obiegu wody w przyrodzie,
rozumienie, że bez wody nie ma życia,
uczenie się wykorzystywania właściwości wody dla prawidłowego funkcjonowania organizmów żywych.
rozumie że należy oszczędnie gospodarować wodą,
Pomoce: - śnieg, woda, lusterko, naczynie z wodą, kubeczki z wodą do picia
elementy do demonstracji obiegu wody, napisy do globalnego
czytania, puzzle obrazkowo - wyrazowe, kropelka wody wycięta z
przeźroczystej folii, znaczki - kody, tekst, wiersza, płyta z
nagraniem muzyki do zabawy i metody P.Dennisona.
Przebieg zajęcia:
1.Wprowadzenie do zajęcia - wiersz pt. „Kto tam ?” (W. Faber).
2. Ćwiczenia gimnastyki mózgu: ● picie wody,
● kapturek myśliciela,
● słoń,
3. Nauczycielka zaprasza dzieci do stolika, chętne dziecko za pomocą zmysłu
dotyku odgaduje co znajduje się w tajemniczym pojemniku (śnieg).
- umieszczenie śniegu w szklanym naczyniu - naklejenie napisu śnieg. 4.Obserwacja topnienia śniegu i powstawania wody - wyciąganie wspólnych
wniosków:
czy śnieg jest wodą?
jak myślicie dlaczego śnieg tak szybko topi się w sali ?
skąd się bierze woda ?
czy taką wodę możemy pić ?
5. Eksperyment z parowaniem - nauczycielka wlewa do naczynia gotującą się
wodę, przykrywa ją talerzem. Para unosząca się do góry
tworzy „chmury”.
Z pary tworzą się krople, które w postaci deszczu, po ochłodzeniu, spadają na ziemię.
Teraz położymy na naczyniu lustro i sprawdzimy, co się stanie.
Na lustrze widać krople pary - deszczu.
- Umieszczenie metryczki z napisem - para.
6. Zapoznanie dzieci z obiegiem wody w przyrodzie - jak wędruje woda ?
Wykorzystanie sylwet- elementów - chmury, słońce, rzeka , rośliny, chmura
deszczowa.
po jednej stronie ilustracji pada deszcz, a po drugiej świeci słońce.
pada deszcz, a krople wody parują.
czy my widzimy krople ?- wyciąganie wniosków.
komu potrzebna jest woda ?
Umieszczenie podpisów: deszcz, para, słońce, krople, chmury - odczytywanie napisów
7. Improwizacja ruchowa - „rzeka”.
8. Zaproszenie dzieci do pracy w zespołach - prośba kropelki wody -
odczytanie o co prosi kropelka wody.
dobieranie odpowiednich podpisów do ilustracji,
dobieranie zdań do obrazków,
składanie puzzli „ kropelka” według wzoru, dobranie podpisu,
składanie wyrazów z sylab, rozwiązaniem obrazek na odwrocie.
9. Umieszczenie prac w widocznym miejscu w sali.
mgr Marzena Sadurska
Miejskie przedszkole Nr 9
Im. Jana Brzechwy
Jarosław