SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 3 - LETNICH
Grupa: „Krasnale”
Prowadząca: Anna Kozłowska
Data: 28.02.2008
Temat bloku: Dom.
Temat dnia: Urządzenia elektryczne w naszym domu. Zestaw zabaw ruchowych.
Cele ogólne:
rozwijanie sprawności ruchowej;
dziecko poznaje urządzenia elektrycznych znajdujących się w domu i zasady bezpiecznego korzystania z nich;
ustalenie prawidłowego toru oddechowego;
usprawnianie narządów mowy;
Cele szczegółowe:
Dziecko:
rozumie i wykonuje polecenia;
wyraźnie wymawia samogłoski;
odgaduje zagadki;
rozwija wyobraźnię i myśli twórczo;
Metody:
zabawowe;
słowne;
Formy:
zbiorowa;
zespołowe;
Środki:
papierowe samochody, lizaki: czerwony, zielony;
nagrania urządzeń elektrycznych (pralka, odkurzacz, suszarka);
zagadki słowne;
piłeczki ping - pongowe;
papierowe kwiatki;
przedmioty kuchenne: łyżki, kubki, garnki, butelkę plastikową, miskę;
piosenka „Przedszkolaczek”;
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Zabawa słowno - ruchowa „Samochody”:
* Osoba prowadząca wraz z dziećmi ustala jakie odgłosy można usłyszeć na ulicy:
samochód rozpędza się - motorek wargami;
klakson - pipiip;
samochody uprzywilejowane:
wymawianie połączeń samogłosek:
karetka pogotowia: e - o;
straż pożarna: a - o;
policja: i - u;
Uczestnicy otrzymują papierowe samochody. Dzieci poruszają się po sali, naśladując odgłosy pojazdów. Jeśli prowadząca pokaże czerwony lizak muszą zatrzymać się, zielony - mogą bezpiecznie poruszać się po sali.
Zagadki słuchowe i słowne
* Urządzenia elektryczne - dzieci odgadują jakie urządzenie wydaje dany dźwięk; oglądanie pracy pralki, odkurzacza, suszarki, czajnika;
* Przedmioty kuchenne - dzieci losują pudełeczka, w których są umieszczone zagadki słowne, wskazana osoba odpowiada;
Dmuchanie piłeczki ping - pongowej
Dzieci dobierają się w pary i siadają naprzeciwko siebie. Każda para otrzymuje piłeczkę ping - pongową. Zabawa polega na dmuchaniu piłeczki w kierunku swojego partnera.
Gimnastyka narządów mowy
Mała pszczółka wyszła sobie na spacerek. Bzyczy - bzzz …Lata sobie, lata. Wszystkie kwiatki wącha (wdech, wydech). Zbiera nektar do garnuszka (wysuwanie języka na zewnątrz jamy ustnej). Liczy kwiatki (języczkiem porusza po górnych zębach - „liczymy ząbki), pozdrawia sąsiadki (język wędruje z jednego kącika ust do drugiego, usta szeroko otwarte). Pszczółeczka malutka spotkała pszczelarza miłego: „Porządek w ulu zrobimy zaraz!” malujemy sufit (język przesuwamy od podniebienia twardego do miękkiego), podłogi (język porusza się po dolnych dziąsłach) i ściany (język porusza się po wewnętrznej stronie policzków, prawej i lewej - wypychanie policzków). Myjemy okienka (język wędruje po wszystkich zębach). Komin wyczyszczony (język wysuwa się w kierunku górnej wargi i nosa). Zmęczyła się bardzo, aż ziewać zaczęła (ziewanie). Wróciła do domku, kąpiel nocną wzięła (masujemy policzki, szyję, podbródek), kołderka przykryła i szybko zasnęła.
Pszczółki i kwiatki - ćwiczenie prawidłowego toru oddechowego
Osoba prowadząca rozkłada na podłodze papierowe kwiatki. Poleca, aby dzieci naśladowały pszczoły, poruszały się pomiędzy kwiatami w rytm odtwarzanej muzyki. Gdy muzyka ucichnie, każde z dzieci staje przy kwiatku i wykonuje trzy oddechy nosem. Zadanie powtarzamy trzy razy.
Gra na „kuchennych instrumentach”
Dzieci otrzymują różne przedmioty z kuchni (łyżki, kubki, garnki, butelkę plastikową, miskę itp., demonstrują jak na danym przedmiocie można zagrać, jaki można wytworzyć dźwięk. Dzieci śpiewają piosenkę „Przedszkolaczek”, w momencie refrenu grają na swoich instrumentach.
Podziękowanie za udział w zabawach - dzieci wybierają naklejkę i rysują na niej mazakiem minkę smutną lub wesołą - w zależności jak się czuły w czasie zajęć.