Scenariusz lekcji przyrody w klasie VI
Temat: Substancje proste i złożone
Cele:
Uczeń wie, że wszystkie substancje można podzielić na proste i złożone
Uczeń umie wymienić różnice między substancją prostą i złożoną
Uczeń wie, że tlenek magnezu, podobnie jak i woda, czy CO2 to substancja złożona
Uczeń samodzielnie wymienia właściwości metali - na podstawie doświadczenia i obserwacji próbki metalu
Uczeń ustala cechy różniące metale od niemetali
Uczeń porównuje właściwości substancji prostych i dokonuje ich klasyfikacji na metale i niemetale
Uczeń rozpoznaje pospolite metale i niemetale
Uczeń określa zastosowanie metali na podstawie ich właściwości
Czas: 2 godz. lekcyjne
Metody: pokaz, doświadczenie, obserwacja, pogadanka
Środki dydaktyczne: drobny papier ścierny, mały obwód elektryczny, pojemniki z gorącą wodą, kolba stożkowa, szczypce lub łyżeczka do spalań, palnik spirytusowy, odczynniki: siarka, fosfor, cynk, żelazo, jod, miedź, sód, potas, magnez, rtęciowy termometr, złoty i srebrny pierścionek
Przebieg zajęć:
Przygotowanie:
Uczniowie otrzymują polecenie przyniesienia na zajęcia drobny papier ścierny (do stwierdzenia połysku na metalach), młotek (do stwierdzenia kowalności), pojemniki z gorącą wodą (do zbadania przewodzenia ciepła), mały obwód elektryczny - płaska bateria, miedziany drucik i żaróweczka (do stwierdzenia przewodzenia prądu)
Zgromadzenie środków dydaktycznych
Przeprowadzenie:
Wyjaśnienie, co nazywamy materią i ciałem fizycznym
Wyjaśnienie pojęcia „atom” - (atom - najmniejsza ilość pierwiastka, niepodzielna cząstka. Uczniom można pojęcie atomu uzmysłowić na przykładzie ziarenka piasku. Wyobraź sobie ziarenko piasku, które kruszysz w dłoni. Po pewnym czasie z rozkruszonego ziarenka powstanie drobny pyłek. Teraz ta jedna odrobinka, którą nie można w żaden sposób rozkruszyć to jest właśnie atom. Aby wyobrazić sobie, jak mały jest mały, wystarczy powiedzieć, że w 1mm3 miedzi, czyli sześcianiku, którego boki mają wymiary 1mm, znajdą się 84 tryliony atomów. Na każdym boku takiego sześcianiku znajduje się około 4 379 000atomów
Wyjaśnienie, że wszystkie ciała fizyczne zbudowane są z substancji
Podział substancji
Substancje proste (pierwiastki chemiczne) - nauczyciel prezentuje układ okresowy i wyjaśnia, że jego twórcą był, żyjący w XIX wieku rosyjski chemik Dymitr Mendelejew. Nauczyciel prezentuje teraz uczniom kilka pierwiastków takich jak: miedź, sód, rtęć (termometr rtęciowy), potas, ołów, fosfor, siarkę, cynę, cynk, magnez, jod oraz złoty, platynowy i srebrny pierścionek. Po pokazie uczniowie dochodzą do wniosku, że pierwiastki występują w trzech stanach skupienia.
Stałym (sód, potas, ołów, fosfor, siarka, cyna, cynk, magnez, wapń, złoto, srebro, platyna)
Ciekłym (rtęć)
Gazowym (tlen, azot)
Doświadczenie - Podział pierwiastków chemicznych na metale i niemetale.
Odczynniki: siarka, fosfor, cynk, żelazo, jod, miedź, sód, potas, magnez
Sprzęt: drobny papier ścierny (do stwierdzenia połysku na metalach), młotek (do stwierdzenia kowalności), pojemniki z gorącą wodą (do zbadania przewodzenia ciepła), mały obwód elektryczny - płaska bateria, miedziany drucik i żaróweczka (do stwierdzenia przewodzenia prądu)
Rys.1. Zestaw do badania, czy dana
substancja przewodzi prąd elektryczny
Przebieg doświadczenia: każdy pierwiastek badany jest pod względem przewodności prądu i ciepła, połysku, kowalności lub kruchości. Wyniki doświadczenia wpisujemy do poniższej tabeli.
substancja |
Połysk |
Przewodnictwo prądu |
Przewodnictwo ciepła |
Kowalna |
Krucha |
Siarka |
|
|
|
|
|
Fosfor |
|
|
|
|
|
Cynk |
|
|
|
|
|
Żelazo |
|
|
|
|
|
Jod |
|
|
|
|
|
Miedź |
|
|
|
|
|
Sód |
|
|
|
|
|
Potas |
|
|
|
|
|
Magnez |
|
|
|
|
|
Wniosek: Jedne substancje miały połysk, bardzo dobrze przewodziły prąd i ciepło, były kowalne, zaś drugie były złymi przewodnikami ciepła i prądy, nie zawsze miały połysk i były kruche.
Po wykonaniu doświadczenia uczniowie malują na niebiesko pola tych substancji, które miały połysk, bardzo dobrze przewodziły prąd i ciepło, były kowalne (metale), zaś pola substancji, które były złymi przewodnikami prądu i ciepła oraz były kruche kolorują na czerwono (niemetale). Uczniowie ustalą cechy różniące metale od niemetali, porównują właściwości substancji prostych i dokonują ich klasyfikacji oraz określają zastosowanie metali na podstawie ich właściwości (metale są bardzo dobrymi przewodnikami eklektycznymi)
Właściwości metali |
Właściwości niemetali |
Bardzo dobrze przewodzą prąd i ciepło, mają metaliczny połysk, są kowalne
|
Słabo przewodzą prąd i ciepło, w stanie stałym często kruche |
cynk, cyna, żelazo, miedź, sód, potas, magnez
|
siarka, fosfor, jod, |
Substancje złożone (związki chemiczne) - powstają one z połączenia dwóch lub kilu pierwiastków ze sobą
Doświadczenie - tlenek magnezu przykładem związku chemicznego
Odczynniki: wiórki magnezowe, tlen
Sprzęt: łyżeczka do spalań lub szczypce metalowe, kolba, palnik spirytusowy
Przebieg doświadczenia: wiórek magnezu nałóż na łyżeczkę do spalań lub złap w szczypce i zapal, a następnie wprowadź do kolby z tlenem
Obserwacja: na dnie kolby opadł biały proszek (tlenek magnezu), który jest substancją złożoną z tlenu i magnezu
tlen
zapalony wiórek magnezowy
Doświadczenie: Przeprowadzamy doświadczenie podane w podręczniku „Mój świat VI - podręcznik do przyrody” s. 65.
Podsumowanie:
Wszystkie organizmy zbudowane są z atomów
Organizmy żywe zbudowane są głównie z węgla, tlenu, wodoru, azotu, siarki, fosforu i wapnia
Pierwiastki, których zbudowany jest organizm człowieka, występują w postaci wielu związków chemicznych, między innymi białek, cukrów oraz tłuszczów
3
badana substancja
- BATERIA +