Monika Wysocka
AON II rok
Konspekt zajęć dla dzieci z wadami wymowy
w wieku przedszkolnym i szkolnym
z programem „Logopedia”
Temat lekcji: Doskonalenie wymowy trudnych wyrazów przy pomocy komputera
Moduł tematyczny:
Lekcje przeprowadzone przy pomocy programu komputerowego „Logopedia”
Moduł tematyczny: Lekcje przeprowadzone przy pomocy programu komputerowego „Logopedia”
Temat lekcji: Doskonalenie wymowy trudnych wyrazów przy pomocy komputera
Cele lekcji: dydaktyczny, poznawczy, kształtowanie określonych umiejętności
Cele ogólne:
Badanie mowy
Doskonalenie czytania i pisania
Ćwiczenie artukulatorów oraz ćwiczenia oddechowe
Ogólny rozwój mowy dziecka
Cele szczegółowe:
Diagnoza i terapia głosek s, z, c, dz
Uczeń utrwala poprawną wymowę danej głoski
Rozwijanie koordynacji słuchowo - wzrokowo - ruchowej
Doskonalenie mowy poprzez gry logopedyczne
Odpowiednie reakcje ucznia na polecenia nauczyciela
Uczeń organizuje miejsce pracy
Uczeń potrafi uruchomić komputer i właściwy program
Uczeń rozumie instrukcje i potrafi się do niech zastosować
Próba dokonywania samooceny
Typ lekcji: Kształtowanie nowych umiejętności, ćwiczeniowa
Metody: wyjaśniająco - ilustratywne, podające,
Formy realizacji lekcji: Doświadczenie, praca z komputerem
Media i materiały: komputer, program komputerowy, słuchawki, mikrofon
Miejsce zajęć: pracownia komputerowa
Przebieg lekcji:
Część (etap) lekcji |
Czas trwa -nia |
Treści oraz uwagi metodyczne |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Środki dydaktyczne. Program komputerowy |
Część wstępna |
10 minut |
Nauczyciel mówi uczniom o programie na którym będą pracowali. |
Czynności organizująco - porządkowe: Sprawdzenie listy obecności, przywitanie się z dziećmi, opowiedzenie o tym co będzie odbywało się na zajęciach |
Uczniowie zgłaszają się podczas czytania listy |
------------ |
|
|
Zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo pracy przy komputerze |
Organizacja miejsca - Nauczyciel poleca uczniom ustawić krzesła i włączyć komputery. |
Uczniowie przygotowują miejsca do pracy |
komputer |
Część właściwa |
30 minut |
Czuwanie i ewentualna pomoc uczniom |
Nauczyciel poleca uruchomienie programu „Logopedia”, Następnie poleca wybór potworka któremu przypisana jest literka s. |
Uczniowie otwierają program i wyszukują potworka z literą s. |
Program komputerowy„Logopedia” |
|
|
Analiza i diagnoza wady wymowy u każdego dziecka |
Nauczyciel poleca otwarcie planszy wstępnej i powtarzanie wyrazów za głosem. Nauczyciel podchodzi do każdego indywidualnie i w miarę możliwości koryguje. Diagnozuje przy tym wady wymowy poszczególnych uczniów. |
Uruchomić plansze wstępną gdzie na dużej ilustracji przedstawione są przedmioty, zwierzęta posiadające w swojej nazwie literkę s, następnie odsłuchanie i powtarzanie kilkukrotne jednego wyrazu. Czekanie na podejście nauczyciela
|
Program komputerowy „Logopedia”, słuchawki |
|
|
Osłuchanie się z wymawianiem danej litery w sylabach. |
Nauczyciel wydaje polecenia aby przejść na kolejną stronę i powtarzanie wypowiedzianych wcześniej sylab zawierających daną literę
|
Uczeń włącza kolejną stronę, wysłuchuje wymawianych sylab, po czym powtarza kilkukrotnie oraz wysłuchuje dźwięków jakie wydaje każda rzecz na obrazkach.
|
Program komputerowy „Logopedia”, słuchawki |
|
|
Wypowiedzenie i wysłuchanie danej litery w sylabie i dokonanie samooceny.
|
Nauczyciel poleca aby po wysłuchaniu i powtórzeniu uczniowie nagrali za pomocą mikrofonów swój głos wymawiając daną sylabę, odtworzyli i zastanowili się nad oceną, nauczyciel podchodzi do każdego indywidualnie i weryfikuje ocenę.
|
Uczniowie za pomocą mikrofonów nagrywają siebie mówiąc daną sylabę, po czym odsłuchują i sami podejmują decyzje czy poprawnie wypowiedzieli.
|
Program komputerowy „Logopedia”, słuchawki, mikrofon
|
|
|
Osłuchanie się, wypowiadanie i próba samooceny swojej pracy na przykładzie słów zawierających daną literę. |
Wydaje polecenie aby przejść na kolejną stronę i analogicznie wykonywać zadania jak w poprzednim slajdzie. Nauczyciel indywidualnie sprawdza każdego ucznia. |
Uczniowie przechodzą na następną stronę i wykonują ćwiczenie analogicznie do poprzedniego. Utrwalają wymowę litery na przykładzie słów zawierających ją, a także nagrywają i odtwarzają swoją wersję. |
Program komputerowy „Logopedia”, słuchawki, mikrofon |
Część końcowa |
5 minut |
Nauczyciel czuwa nad przebiegiem pracy |
Nauczyciel poleca wyłączyć program i komputery |
Uczniowie wychodzą z programu i zamykają komputery.
|
Program komputerowy „Logopedia” |
|
|
Nauczyciel odpowiednio motywuje do wykonanie pracy domowej |
Nauczyciel zadaje zadanie domowe. Poleca aby uczniowie ćwiczyli wymawiane dziś słowa i sylaby przed lustrem |
Uczniowie zapamiętują zadanie domowe
|
|