PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE LEKCJI
GIMNAZJUM
SCENARIUSZ I
mgr Joanna Kiełkiewicz - Okrzesik, psycholog
mgr Ewa Czech, pedagog
ul. Osiek 11/12, 80-842 Gdańsk, tel./fax. (0-58)305-80-60, 305-80-61, poradnia@gfo.pl, www.poradnia.pl
Temat :Trudne rozmowy.
Scenariusz zajęć psychoedukacyjnych dla uczniów szkoły gimnazjalnej
Proponowany scenariusz jest tylko jednym przykładem w jaki sposób można pracować z młodzieżą. Niezbędne jest przy poruszaniu tak trudnego tematu, jakim jest śmierć człowieka, opracowanie cyklu zajęć warsztatowych zebranych w program pracy z grupą. Osoba prowadząca zajęcia powinna być do nich dobrze przygotowana. Grupa- gimnazjum.
Cele:
Wiedza:
Poszerzenie zasobu informacji na temat warunków skuteczności w rozumieniu własnych emocji
Umiejętności:
Rozwój inteligencji emocjonalnej, umiejętności wyrażania emocji, emocjonalnego dostrajania się, empatii, radzenia sobie ze stresem, efektywnego uspokajania
Postawy:
Uświadomienie sobie własnych emocji przeżywanych szczególnie w sytuacjach trudnych, akceptacja przeżywania uczuć ambiwalentnych, otwartość w wyrażaniu emocji, zwiększenie delikatności w kontaktach z ludźmi
Metody i formy zajęć
- mini wykład
- dyskusja
- praca w parach
- praca w grupie
Środki dydaktyczne: kartki i długopisy, tablica.
Przebieg zajęć
I - Wstęp
Przywitanie się.
Zawarcie kontraktu grupowego.
Zapoznanie grupy z celami zajęć i organizacją pracy podczas ich realizacji.
II - Część zasadnicza
Ćwiczenie
Komunikacja w parach - osoba A opowiada osobie B o swoich ulubionych wakacjach, omówienie:
czy osoba A czuła się słuchana i co na to wskazywało,
czy osoba B starała się w tej wypowiedzi uczestniczyć
Po wysłuchaniu uczniów zapisujemy wnioski na tablicy.
Zasady dobrego i skutecznego słuchania to:
odzwierciedlanie uczuć- werbalne i niewerbalne;
parafraza treści;
podsumowanie;
dowartościowanie;
wyjaśnienie.
Ćwiczenie
Uczniowie dobierają się w pary. Poszczególne pary otrzymują obrazek z dwoma figurami, przy czym jedna osoba z pary go widzi, a druga nie. Jej zadaniem jest narysowanie tych figur na podstawie wyjaśnień osoby drugiej. Pierwsza część ćwiczenia polega na rysowaniu bez możliwości dopytywania, a druga - z możliwością zadawania pytań dojaśniających przez osobę, która rysuje figury.
Uczestnicy dzielą się wrażeniami, kiedy było im łatwiej rysować.
Mini wykład
Prowadzący wyjaśnia pojęcia:
- komunikacja jednostronna i dwustronna,
- omawia trudności, które pojawiają się, gdy nie ma informacji zwrotnej,
- wyjaśnia co znaczy aktywne słuchanie,
- wskazuje i określa co pomaga aktywnie słuchać: parafraza, klaryfikacja,
odzwierciedlanie.
Ćwiczenie - burza mózgów
EMPATIA - z czym kojarzy się słowo empatia, co znaczy?
Uczniowie wszystkie skojarzenia wypisują na małych kartkach, które później są wspólnie odczytywane i analizowane.
Empatia to szczególnego rodzaju wsłuchiwanie się w to, co komunikuje o sobie drugi człowiek słowami, gestami, milczeniem. Empatia jest bliska w definicji terminowi „współodczuwania”.
Empatia - świadomość uczuć innych, umiejętność wczuwania się w położenie i przeżycia innych istot, uczuciowe identyfikowanie się z nimi, umiejętność odgadnięcia ich stanu emocjonalnego. Umiejętność ta jest formą uczestnictwa w ich życiu i brania za nie odpowiedzialności. Zdolność do empatii wiąże się z umiejętnością głębokiego wglądu we własne wnętrze oraz z osobistą wrażliwością na wszystko, co istnieje.
Ćwiczenie na rozpoznawanie i odzwierciedlanie emocji.
Dwie osoby stoją przodem do siebie, jedna pokazuje emocje, druga zachowuje się jak lustro, odgaduje emocje. Omówienie - co trudne co łatwe w tym ćwiczeniu.
Najtrudniejszym elementem procesu komunikacji jest rozpoznawanie i nazywanie uczuć
i emocji. Mówienie o uczuciach jest trudne, w odpowiedzi na pytanie „co czujesz”- często słyszymy opinie i poglądy, a nie informacje o przeżywanych uczuciach.
Ćwiczenie - burza mózgów
„Dlaczego śmierć jest dla nas trudnym tematem?” -
rozmowa o lęku przed stratą
zapis na tablicy co jest trudne w poruszaniu tego tematu,
odwołanie się do uczuć jakie przeżywamy wobec śmierci (bezsilność, strach, złość... etc)
7. Praca w grupach
Jak można poradzić sobie z przeżywanymi trudnymi emocjami. Prezentacja pracy grup. Omówienie na forum grupy
III. Zakończenie zajęć
Podsumowanie pracy.
Rundka końcowa, uczestnicy zajęć kończą zdanie:
Od dzisiaj wiem, że…….
SCENARIUSZ II
Temat: Rzecz o rodzicach Oskara - dorośli w swej bezsilności.
Materiały: fragment opowiadania „Oskar i pani Róża”
Cel - ukazanie różnych zachowań ludzi w obliczu śmierci bliskiej osoby
Metoda - dyskusja, analiza tekstu
Przebieg lekcji:
Razem z uczniami gromadzimy pojęcia, które kojarzą się z DZIECIŃSTWEM
( m.in. radość, beztroska)
Razem z uczniami gromadzimy pojęcia, które kojarzą się z DOROSŁOŚCIĄ
(m.in. dojrzałość, odpowiedzialność)
Razem z uczniami gromadzimy pojęcia, które kojarzą się ze STAROŚCIĄ (koniec życia, choroba)
Pytamy, z którym z tych etapów najczęściej kojarzone jest umieranie.
Wprowadzamy uczniów w temat fragmentu „Oskara i pani Róży”, mówiąc, iż historia ta dotyczy chorego, umierającego dziecka.
Lektura fragmentu.
Wypisujemy konkretne przykłady zachowań rodziców Oskara.
Wspólnie zapisujemy, jakie emocje wywołało w Oskarze zachowanie rodziców (gniew, nienawiść).
Dyskutujemy i zapisujemy, jakie emocje mogła wywołać w rodzicach informacja, że ich dziecko umiera (szok, strach).
Wspólnie zastanawiamy się, w jaki sposób szok wpływa na zachowanie ludzi ( paraliż, bezmyślność działania)
Analiza problemu relacji Oskara z rodzicami:
Próba rekonstrukcji myśli bohaterów - uczniowie wpisują w chmurki.
Pytamy uczniów, co stałoby się, gdyby Oskar i rodzice wypowiedzieli swoje myśli i zaczęli rozmawiać o swoich uczuciach?
Prosimy uczniów, aby zapisali w zeszytach, jak rodzice powinni zachować się w tej sytuacji
Odczytujemy propozycje uczniów.
Podsumowanie - nie ma idealnej propozycji, nie ma idealnego zachowania w obliczu śmierci, nie ma dzieci i dorosłych w tej sytuacji; ważna jest bliskość, a nie słowa
Myśli rodziców
Myśli Oskara