SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Placówka: Centrum Edukacji i Rehabilitacji w Zabrzu
Prowadzący: Marta Kierat
Klasa: ZRW (4 dzieci)
Temat zajęć: Doskonalenie somatognozi - Identyfikacja części ciała - głowa.
Data: 24.03.2010r.
Czas: 4 godziny
Rodzaj zajęć: Zajęcia zindywidualizowane dla osób głęboko upośledzonych umysłowo
Cele główne:
identyfikacja części ciała - głowa,
doświadczanie i utrwalanie określonych wrażeń dotykowych,
Cele szczegółowe:
dziecko ma świadomość posiadania głowy,
podaje dłoń na polecenie „daj”,
pozytywnie reaguje na masaż,
pozytywnie reaguje na ćwiczenia głowy z wykorzystaniem różnorodnych bodźców dotykowych (gładko - szorstko),
wykonuje proste polecenia, bezpośrednio skierowane do dziecka i poparte gestem,
Cele rewalidacyjne:
stworzenie atmosfery bezpieczeństwa,
poprawienie czucia powierzchniowego,
wzbudzenie pozytywnych reakcji emocjonalnych,
dostarczenie wielorakich wrażeń zmysłowych,
wzbudzanie percepcyjnych możliwości dzieci,
ćwiczenie celowych ruchów głowy,
Zasady pracy:
indywidualizacji,
aktywności,
życzliwości,
podmiotowości,
Formy pracy:
indywidualna,
grupowa,
Metody pracy:
słowna,
pokaz,
praktycznego działania,
Metoda Ch. Knilla
Środki dydaktyczne: płyta CD z programem aktywności Ch. Knilla „program wprowadzający”, płyta CD z muzyką relaksacyjną „Here The Loon Cry”, odtwarzacz CD, kominek zapachowy, olejek eteryczny o zapachu leśnym, parafina, ręcznik, woreczek żelowy zimny, woreczek żelowy ciepły, faktury z różnych materiałów, piłka z wypustkami, piłka gładka, plaster, światłowody, solar, kartki z bloku A4, farby do malowania palcami.
Przebieg zajęć
Zadanie |
Opis realizacji zadania |
Uwagi o realizacji zadania |
|
Spożywanie posiłku zgodnie z Indywidualnym Programem Rewalidacyjno - Wychowawczym. |
Damian, Kasia: samodzielne spożywanie dłońmi kanapek pokrojonych na małe kawałki, picie z kubka z pomocą. Dorota, Jan: samodzielne spożywanie posiłku i picie z kubka. |
|
Nauka i usprawnianie nawyków higienicznych według Indywidualnym Programem Rewalidacyjno - Wychowawczym. |
Dorota, Kasia, Damian, Jan: mycie rąk z pomocą nauczyciela, wspólne nakładanie pasty na szczoteczkę do zębów oraz pomoc w myciu zębów. |
|
Zaśpiewanie piosenki: Witaj (imię dziecka) x2 Jak się masz x2 Wszyscy Cię kochamy x2 Bądź wśród nas x2 |
Dorota, Kasia, Damian, Jan: indywidualne powitanie poprzez wypowiedzenie imienia każdego dziecka i zwrócenie się w jego stronę. |
|
Włączenie płyty CD z programem wprowadzającym Knilla - wykonywanie kolejno czynności: kołysanie, wymachiwanie rękoma, pocieranie dłoni, klaskanie, głaskanie głowy, głaskanie brzucha, relaksacja. |
Dorota, Kasia, Damian, Jan; podczas wykonywania czynności programu wprowadzającego nauczyciel pomaga wykonywać kolejno czynności. |
|
Nauczyciel masuje twarz dziecka tonikiem do twarzy:
|
Dorota, Kasia, Damian, Jan: Dostarczony jest podczas masażu bodziec dotykowy powierzchowny |
|
Dotykanie policzków dziecka fakturami z materiałów o różnej fakturze. |
Dorota, Kasia, Damian, Jan: dostarczenie określonych wrażeń czuciowych. |
|
Przechylanie głowy (lewa - prawa strona, przód - tył). |
Dorota, Kasia, Damian, Jan: kształtowanie świadomości stron lewa, prawa, przód, tył. |
|
Wskazywanie na polecenie nauczyciela na własnej głowie: oczu, nosa, ust, uszu, włosów, policzków, brody |
Dorota, Kasia, Damian, Jan: identyfikacja części ciała w obszarze głowy. |
|
Nauka i usprawnianie nawyków higienicznych według Indywidualnym Programem Rewalidacyjno - Wychowawczym. |
|
|
Włączenie płyty CD z muzyką relaksacyjną „Hear The loon Cry”. |
Dorota, Kasia, Damian, Jan: wyciszenie się i odpoczynek. |
|
Spożywanie posiłku zgodnie z Indywidualnym Programem Rewalidacyjno - Wychowawczym. |
|
|
Czytanie przez nauczyciela bajki „Brzydkie kaczątko” |
Dorota, Kasia, Damian, Jan: próba wyciszenia i wzbudzenia zainteresowania czytaną przez nauczyciela bajką. |
|
Spożywanie posiłku zgodnie z Indywidualnym Programem Rewalidacyjno - Wychowawczym. |
|
|
Nauczyciel żegna się z grupą mówiąc „Do widzenia (imię dziecka)” |
Dorota, Kasia, Damian, Jan: poprzez powiedzenie „Do widzenia (imię dziecka)” kształtowanie prawidłowych postaw społecznych. |
*
1