KONSPEKT ZAJĘĆ REWALIDACYJNO - WYCHOWAWCZYCH
Ośrodek Edukacji i Rehabilitacji w Zabrzu |
||
Prowadząca : Marta Kierat |
Zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze |
Grupa rewalidacyjna ( 5 dzieci z głębokim upośledzeniem) |
Data : 18.03.2010 |
Temat : Nasza klasowa wiosna |
Czas trwania: 120 min |
Cel główny :
Doskonalenie sprawności manualnej dziecka;
Stymulacja wielozmysłowa
Rozwijanie integracji sensomotorycznej
Cele szczegółowe :
Poczucie bezpieczeństwa;
Dostarczenie różnych bodźców;
Kształtowanie koncentracji i spostrzegania;
Doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej i rozluźnianie napięcia mięśniowego;
Usprawnianie motoryki małej, usprawnianie końców palców;
Doskonalenie pojęć „w” i „do”;
Pobudzanie zmysłów smaku, zapachu, dotyku, wzroku i słuchu;
Integracja z własna osoba i otoczeniem;
Metody pracy :
Poranny krąg;
Metoda pokazu;
Metoda praktycznego działania;
Metody aktywizujące
Formy pracy :
Indywidualna zróżnicowana;
Grupowa jednolita;
Indywidualna jednolita;
Zasady :
Zasada komfortu psychicznego;
Zasada stopniowania trudności;
Środki dydaktyczne:
Lampka zapachowa - cytrynowa;
Olejek cytrynowy
Zielona chusta
Suszarka
Lampa UV
Muzyka relaksacyjna
Miska ziemi
Cebulki tulipanów
Doniczki
Konewka
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Fazy lekcji |
Treści nauczania |
Czynności nauczyciela i uczniów |
Zajęcia wstępne :
Przywitanie się z uczniami, czynności organizacyjne, Poranny krąg.
Relaks |
Poranny krąg :
Muzyka relaksacyjna |
Nauczyciel włącza muzykę relaksacyjną, a uczniowie odpoczywają. Relaks przerywany jest, gdy nauczyciel odsłoni rolety i wyłączy muzykę. |
Faza zasadnicza: Zajęcia plastyczno-techniczne |
|
|
Faza końcowa: Pożegnanie z uczniami, porządkowanie Sali. |
|
|