lekcja, JĘZYK POLSKI


Scenariusz lekcji języka polskiego

w kl. V i VI

Temat:

Liczebniki główne i porządkowe.

Cele:

Uczeń:

- zna pojęcia: liczebnik, liczebnik główny

i porządkowy;

- rozpoznaje w tekście liczebniki;

- odróżnia liczebniki główne od porządkowych;

- poprawnie stosuje formy liczebników głównych

i porządkowych;

- wskazuje potrzebę dbania o ład i porządek

w pracy, w otoczeniu;

Formy pracy: zbiorowa

indywidualna

Metody: podająca

poszukująca

ćwiczeniowa

Pomoce dydaktyczne: plansza „ Liczebniki”,

karty pracy

Temat:

Zdanie bezpodmiotowe.

Cele:

Uczeń:

- dostrzega zdania, w których nie ma podmiotu;

- wyjaśnia, kiedy używa się zdań bezpodmiotowych;

- w wypowiedziach ustnych i pisemnych stosuje

zdania bezpodmiotowe;

- uzasadnia konieczność dbania o bezpieczeństwo

w szkole i jej otoczeniu;

Formy pracy: zbiorowa

indywidualna

Metody: podająca

poszukująca

ćwiczeniowa

Pomoce dydaktyczne: plansze „Podmioty”,

„Zdania bezpodmiotowe”,

karty pracy

Przebieg lekcji:

1.Sprawdzenie pracy domowej - powtórzenia

wiadomości o liczebnikach z poprzedniej

lekcji - ustnie ( PLANSZA )

2. Zapisanie tematu - Liczebniki główne

i porządkowe.

3. Podanie wiadomości o liczebnikach głównych i porządkowych.

a) Ilu chłopców jest w waszej klasie?

( Liczebnik główny odpowiada na pytania:

Ile? Ilu? )

b) Przy której ławce siedzisz?

( Liczebnik porządkowy odpowiada na pytania:

Który? Który z kolei? )

c) Wklejenie notatki - KARTA B

4.Jaką rolę pełni liczebnik?

( porządkuje, upraszcza; jeśli coś wyliczamy,

jest to bardziej przejrzyste, zrozumiałe; numery

domów, kody pocztowe, itp.)

5. Odmiana przez przypadki liczebnika

z rzeczownikiem „pięciu chłopców”

* w zeszytach;

* po wykonaniu pracy jeden uczeń na tablicy;

6. Zadawanie pytań (ustnie ):

Zadaj koledze pytanie tak, aby w jego

odpowiedzi znalazł się liczebnik, np.:

Ile masz lat?

Jak długo odrabiasz lekcje?

Ile cukierków wczoraj zjadłeś?

7. Wykonanie ćwiczenia 3 str. 115 ( Zeszyt

ćwiczeń ) - uzupełnianie tabel liczebnikami

głównymi i porządkowymi.

8. Sprawdzenie pracy uczniów.

9.Praca domowa - ćwiczenie 4 str. 115( Z.ćw)

10. Omówienie pracy uczniów na lekcji.

Podsumowanie wiadomości.

11. Wykonywanie zadań dodatkowych.

1. Sprawdzenie pracy domowej - powtórzenia wiadomości o typach podmiotu :

KARTA A : uczniowie w zdaniach odnajdują podmiot, podkreślają go, określają jego typ.

2.Omówienie wykonanej pracy - wskazywanie podmiotów

w zdaniach i nazywanie ich.

3.Wprowadzenie do tematu - KARTA C

( Przeczytajcie zdania, podkreślcie orzeczenia i spróbujcie

znaleźć podmiot. Czy jest to możliwe?

4. Podanie tematu lekcji - Zdanie bezpodmiotowe.

( Nie zawsze w zdaniu podany jest wykonawca czynności.

Czasami nie chcemy lub nie możemy podać wykonawcy

czynności. )

PLANSZA - Zdania bezpodmiotowe.

Zapisanie notatki.

5.Wykonanie ćwiczenia 8 str. 135 ( Zeszyt ćwiczeń )

- odróżnianie zdań bezpodmiotowych.

6. Rozpoznawanie zdań bezpodmiotowych - KARTA D

7. Sprawdzenie wykonanej pracy.

8.Przekształcanie zdań z podmiotem w zdania bezpodmiotowe - KARTA E ( ustnie )

9. Praca domowa - ćwiczenie str. ( podręcznik )

10. Omówienie pracy uczniów na lekcji.

Podsumowanie wiadomości.


