Temat: Historia pewnej miłości, czyli „ Żuraw i czapla” J. Brzechwy.
Cele lekcji- uczeń:
rozumie treść i odczytuje ogólny sens utworu;
doskonali technikę czytania z podziałem na role;
układa punkty planu wg kolejności chronologicznej;
odczytuje hasło wynikające z rebusu;
opowiada odtwórczo treść utworu;
uzupełnia tekst zaproszenia informacjami: kto?, kogo?, gdzie?, w jakim celu?, kiedy? - zaprasza;
zna zasady kulturalnego zachowania.
Metody: praca w grupach, indywidualna, zespołowa.
Pomoce dydaktyczne: ksero wiersza J. Brzechwy dla każdego ucznia, tekst zaproszenia do uzupełnienia, zestawy z punktami planu wydarzeń dla każdego ucznia, karty pracy dla grup, rebus na dużym kartonie.
Plan lekcji:
1.Powitanie uczniów.
2.Rozwiązanie rebusu.
3.Uświadomienie uczniom celów lekcji i zapis tematu.
4.Wzorowe odczytanie wiersza przez nauczyciela.
5.Wyodrębnienie postaci i narratora ( opowiadacza).
6.Czytanie fragmentu wiersza z podziałem na role.
7.Układanie punktów planu wydarzeń wg kolejności chronologicznej.
8.Opowiadanie treści utworu ( chętny uczeń).
9.Uzupełnienie tekstu zaproszenia w pracy grupowej.
10.Odczytanie wyników pracy uczniów ( ewentualne poprawki).
11.Ocena pracy uczniów- podsumowanie.
12.Praca domowa.
13.Pożegnanie uczniów.
Przebieg lekcji:
1.Powitanie uczniów i sprawdzenie obecności.
2.Nauczyciel prosi uczniów o rozwiązanie rebusu przedstawionego na kartonie.
( HASŁO: Żuraw i czapla)- załącznik nr 1.
3.Uświadomienie uczniom celów lekcji:
Na dzisiejszych zajęciach poznamy wiersz J. Brzechwy pt. „ Żuraw i czapla”
i spróbujemy pomóc bohaterom w rozwiązaniu ich problemu.
4.Zapis tematu lekcji na tablicy i w zeszytach.
5.Rozdanie kserokopii wiersza z poleceniem uważnego śledzenia tekstu podczas
czytania nauczyciela.
6.Odpowiedzcie na pyt.: Ilu bohaterów występuje w tym wierszu? (dwoje)
Które fragmenty tekstu pomogły wam w odpowiedzi na
poprzednie pytanie? ( wypowiedzi żurawia i czapli).
7.Spróbujmy teraz przeczytać fragment wiersza z podziałem na role:
chłopcy czytają wypowiedzi żurawia, dziewczęta słowa wypowiadane przez
czaplę, n- ciel pełni funkcję narratora. Uczniowie wspólnie z nauczycielem
ustalają, który fragm. będzie czytany i dokonują podziału tekstu na role.
8.Następnie mają za zadanie ułożyć w kolejności chronologicznej punkty planu
wydarzeń, które otrzymują w kopercie w formie pociętych pasków- zał. nr 2.
9.Sprawdzenie poprawności wykonania zadania: chętni uczniowie czytają
głośno punkty planu wg kolejności ustalonej samodzielnie- nauczyciel
dokonuje korekty ewentualnych błędów (uczniowie mogą wzrokowo
sprawdzić poprawność dzięki arkuszowi z punktami w odpowiedniej
kolejności) i prosi uczniów o wklejenie planu do zeszytów.
8. O czym opowiada utwór J. Brzechwy? Opowiedzcie krótko( chętny uczeń).
9.Dlaczego żuraw i czapla nie wzięli ślubu? Na czym polega problem ich
problem? ( I żuraw, i czapla są uparci. Gdy prosi żuraw, czapla nie chce o nim
słyszeć i na odwrót. Każdy chce postawić na swoim i dlatego nie mogą się
pogodzić).
10.Podział uczniów na czteroosobowe grupy. Rozdanie kart pracy( zał. nr 3).
W razie potrzeby objaśnienie poleceń.
11.Prezentacja wyników pracy. Wprowadzenie ewentualnych poprawek.
12.Ocena pracy grup. Podsumowanie.
13.Zadanie pracy domowej.
W tekście wiersza podkreśl wszystkie wyrazy z głoską „ż”.
14.Pożegnanie uczniów.
ZAŁĄCZNIK NR 2:
Żuraw zauważa piękną czaplę i prosi ją, aby została jego żoną.
Czapla nie chce mieć za męża żurawia.
Żuraw obraża się.
Czapla decyduje się spełnić prośbę i odwiedza żurawia.
Żuraw niegrzecznie traktuje gościa i stwierdza, że niepotrzebnie tyle „papla”.
Czapla obraża się.
Żuraw decyduje się przeprosić czaplę.
Czapla obraźliwie nazywa swojego gościa „ laskonogim”.
Żuraw obraża się po raz drugi.
Czapla stwierdza, że nie jest już taka młoda i powinna wyjść za mąż za żurawia.
Zwierzęta nie biorą ślubu, choć wciąż do siebie przychodzą.
ZAŁĄCZNIK NR 3:
1.Pomóżcie żurawiowi w kłopocie. Może, gdy czapla dostanie zaproszenie na romantyczną kolację, zgodzi się zostać żoną żurawia.
Uzupełnijcie wspólnie podany niżej tekst zaproszenia. Pamiętajcie, że w tej formie pisemnej muszą się znaleźć takie informacje, jak:
kogo zapraszamy;
w jakim celu ( kolacja, uroczystość);
kiedy i gdzie ma się odbyć spotkanie;
kto zaprasza ( podpis)
ZAPROSZENIE
Mam zaszczyt zaprosić panią................................. na ........................
( kogo?) (co?)
nad brzegiem............................,która rozpocznie się o .........................
(czego?) (Której godzinie?)
Będę bardzo szczęśliwy, jeśli przyjmie Pani moje zaproszenie.
.......................................
(kto zaprasza? podpis)
Każdy uczeń otrzymuje tekst zaproszenia, który, po uprzednim uzupełnieniu, wkleja do zeszytu.