SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV
Czas: 45 minut
Temat: Nie szata zdobi … - o czym poucza czytelnika baśń Hansa Chrystiana Andersena pt. „Słowik”?
Cel ogólny:
rozwijanie umiejętności odbioru dzieł literackich,
kształtowanie sprawności mówienia, słuchania, czytania i pisania oraz rozbudzanie twórczej postawy
zwrócenie uwagi ucznia na morał wypływający z tekstu
Cele szczegółowe:
kształcenie umiejętności cichego czytania ze zrozumieniem,
rozwijanie umiejętności pracy z tekstem przez wybieranie informacji i zapisywanie ich w formie tabeli
rozwijanie umiejętności poszukiwania, gromadzenia, porządkowania wiadomości,
doskonalenie umiejętności swobodnego wypowiadania się na temat,
poszerzanie słownictwa związanego z opisem postaci,
utrwalanie zasad pisowni dotyczących podstawowych reguł ortograficznych
kształtowanie postawy dostrzegania i poszanowania piękna przyrody,
Metody pracy:
podające
pogadanka
objaśnienie
opowiadanie
problemowe
aktywizujące
burza mózgów
eksponujące
pokaz ilustracji
Środki dydaktyczne:
krzyżówka
zeszyt, podręcznik
materiał ortograficzny - tekst z lukami
ilustracje słowika
słownik języka polskiego
Cele operacyjne - poziom wiadomości, umiejętności i postaw ucznia
Uczeń:
zna treść baśni „Słowik”,
opisuje wygląd postaci i nazywa cechy charakteru,
wnioskuje o cechach postaci na podstawie jej wypowiedzi, zachowania,
wyraża swoją opinię o postaciach baśni,
odnajduje właściwy fragment w tekście i posługuje się cytatami
uzupełnia krzyżówkę, podaje trafne skojarzenia oraz wypełnia tabelkę,
potrafi odnaleźć potrzebne informacje w podręczniku i encyklopedii,
przytacza znane przysłowia łączące się z treścią baśni,
bogaci czynne słownictwo w związku z tematyką omawianego tekstu,
stosuje podstawowe zasady pisowni wyrazów z „u”, „ó', „rz”, „ż”, „h”, „ch”;
współpracuje w zespole klasowym
dostrzega i rozumie przesłanie wypływające z baśni
Przebieg lekcji:
I część wstępna (10 minut)
Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności
Wprowadzenie do lekcji:
Przeprowadzenie rozmowy na temat treści baśni „Słowik”
dzieci rozwiązują krzyżówkę sprawdzającą znajomość baśni (Załącznik nr 1)
skojarzenia z wyrazem SŁOWIK uczniowie zapisują w formie „słoneczka” (Załącznik 2)
Uświadomienie celu lekcji:
Wyjaśnienie hasła- „Ptak o złotym sercu” - próba odpowiedzi na pytanie: O którym słowiku można powiedzieć, że miał złote serce?
Przedstawienie celu lekcji poprzez nawiązanie do baśni. Zapisanie tematu lekcji.
II Część główna lekcji: (25 minut)
Wyszukiwanie i odczytanie fragmentów opisujących słowiki (prawdziwego i sztucznego)
Oglądanie ilustracji oraz odczytanie informacji gatunkowej na temat słowika - korzystanie z różnych źródeł wiedzy.
Zespołowe redagowanie opisu o wyglądzie i cechach charakteru ptaka prawdziwego i sztucznego - zebranie zgromadzonego słownictwa i zapisanie w tabelce.
Prawdziwy słowik |
Sztuczny słowik |
Wygląd: mały, niepozorny, pospolity, okrągły łepek, czarne, bystre oczka, krótki dziobek, szaro-rdzawe upierzenie na wierzchu, białe od spodu, ruchliwy ogonek, Śpiew: melodyjny, spontaniczny, wybrzmiewający różne melodie, Cechy charakteru: uczynny, szlachetny, skromny, wrażliwy, wierny, bezinteresowny, wdzięczny, życzliwy, wyrozumiały, dobry, Wartość: bezcenny |
Wygląd: mały, okrągły łepek, wykonany ze srebra i złota, błyszczał i świecił, ozdobiony drogocennymi kamieniami, wysadzały go szafiry, rubiny, brylanty, poruszał ogonem w dół i górę, na szyi miał wstążeczkę Śpiew: po nakręceniu wybrzmiewał tę samą melodię, Cechy charakteru: obojętny, zimny, niewdzięczny, fałszywy, pyszny, próżny, Wartość: kosztowny, drogi, |
Określenie, czym jest wartość - korzystanie ze słownika języka polskiego
wartość - to, ile coś jest warte pod względem materialnym (cena, koszt)
- zespół cech właściwych danej osobie, świadczących o jej walorach (zaleta, cnota)
Ustalenie pouczenia wypływającego z baśni. Posłużenie się znanymi przysłowiami łączącymi się z jej treścią.
Nie wszystko złoto, co się świeci.
Skromność i cnota droższa od złota.
Lepsze serce gorące niż pieniędzy tysiące.
III. Podsumowanie lekcji (10 minut)
1. Przygotowanie do redagowania opisu słowików. Omówienie pracy domowej. Zapisanie planu i uwag dotyczących opisu.
wstęp - przedstawienie przedmiotu opisu
rozwinięcie:
- wielkość
- łepek, oczy, dziób, ogon
- ubarwienie(upierzenie)
- głos (śpiew)
- cechy charakteru
- wartość
c) zakończenie - ocena przedmiotu opisu
Zapisanie wyrazów bliskoznacznych:
słowik - śpiewak, ptak, ulubieniec cesarza, ptasi artysta,
był - natura obdarzyła go, wyróżniał się, zdobiły go, odznaczał się, można go poznać, można poznać, zachwycał,
Ocena pracy uczniów. Praca samodzielna - uzupełnianie luk w tekście znanymi zasadami ortograficznymi (Załącznik nr 3)
Załącznik 1
1. Chiński władca - ….. 2. Wynagrodzenie, jakie otrzymał prawdziwy słowik 3. Surowiec, z którego wykonany był sztuczny słowik 4. Dziewczynka, która odnalazła szarego ptaszka 5. Kraj, w którym żył słowik - bohater baśni Andersena 6. Wyraz, którym można określić słowika 7. Przyszła po cesarza |
Załącznik 2
Załącznik nr 3
1. Uzupełnij luki w tekście posługując się znanymi zasadami ortograficznymi.
….iński cesarz tęsknie spoj….ał ku g….bietom g….r widniejącym na ....oryzoncie. Rozmarzył się. Żeby tak być ptakiem i frunąć hen daleko. P….ypomniał sobie mal….tkiego słowika, którego kiedyś chciał por….wnać ze sztucznym. Prawdziwy słowik fr.....wał i pięknie śpiewał w p….estworzach, skakał zwinnie z gałęzi na gał....ź. Był szary, mały i pospolity. Był cenny ze względu na swoje ce....y. Odznaczał się skromnością, …yczliwością, bezinteresownością. Szt….czny słowik nigdy nie opuszczał swej atłasowej rezyd......cji, którą mu cesa..... ofiarował. Był bardzo cenny, bo miał du....ą wartość pienię….ną. Ozdobiony był drogocennymi kamieniami. Miał zdolność śpiewania i m....wienia. Poruszał kolorowym ogonem w d....ł i w g....rę. Na szyi miał wstą….eczkę z napisem. Cechowała go obojętność, py….a, niewdzięczność.
|
4
SŁOWIK