Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie IV.
Czas trwania zajęć - 45 min.
Temat: Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie… - zapoznanie z bohaterami utworu Adama Mickiewicza Przyjaciele.
1. Cele lekcji:
a) ogólne:
- zapoznanie uczniów z bohaterami utworu Przyjaciele
- kształcenie języka ucznia (swobodne wypowiedzi)
- uświadomienie uczniom czym jest prawdziwa przyjaźń
b) operacyjne:
Uczeń:
- opowiada historię Leszka i Mieszka
- opisuje i wymienia postaci utworu
- porównuje dwie postaci literackie
- popiera swoje zdanie odpowiednim cytatem z książki
- umie dostrzec zmianę w postępowaniu postaci (i zauważyć przyczynę tej
zmiany)
- ocenia postępowanie tytułowych przyjaciół (na podstawie wiersza)
- wyciąga wnioski z wcześniejszych rozważań
- potrafi odnaleźć zdanie, które zawiera morał tej historii
2. Metody i formy pracy:
metoda: słowna, praca z książką, drzewko decyzyjne
formy: indywidualna i zbiorowa
3. Środki dydaktyczne:
- tekst wiersza pt. Przyjaciele, autorstwa Adama Mickiewicza
- akrostych przygotowany przez prowadzącą (załącznik)
4. Przebieg lekcji:
a) faza przygotowawcza:
Czynności organizacyjne (witam uczniów, sprawdzam listę obecności).
Uczniowie rozwiązują akrostych: przyjaciel. Tłumaczą co znaczy to słowo.
Przepisują akrostych do zeszytów. Nauczyciel wyjaśnia czemu będzie
poświęcona lekcja (jaki powinien być prawdziwy przyjaciel?). Zapisuje temat
na tablicy, a uczniowie w zeszytach.
b) faza realizacyjna:
Nauczyciel odczytuje wiersz pt. Przyjaciele, który będzie omawiany na lekcji.
Uczeń opowiada historię Leszka i Mieszka. Ocenia bohaterów wiersza.
Nauczyciel rozdaje drzewka decyzyjne dla uczniów (później wkleją je do
zeszytu). Wspólne wypełnienie drzewka (zapoznanie uczniów z ta metodą
pracy). Wyjaśnienia. Omówienie cech bohaterów, ich motywów
postępowania, skutki negatywne i pozytywne (jak jest, jak być powinno?)
Zebranie wniosków (jaki powinien być prawdziwy przyjaciel?)
c) faza podsumowująca:
Utrwalenie wiadomości (pytam uczniów, czy wszystko jest dla nich
zrozumiałe). Zadaje pytanie, jak sądzą, czy prawdziwych przyjaciół poznaje
się w biedzie? Co to właściwie oznacza?
5. Praca domowa:
Czy twoim zdaniem, życie potwierdza smutna prawdę wynikającą z historii
Leszka i Mieszka, że na przyjaciół nie można liczyć? Odpowiedź uzasadnij
w kilku zdaniach.
6. Załączniki:
a) akrostych - przyjaciel np: P-artner
R-odzina
Z-aufanie
Y
J-edność
A-kceptacja
C-iepło
I-ntegracja
E-mocje
L-udzie
b) karta pracy ucznia - drzewko decyzyjne
Czy Leszek powinien udzielić pomocy swemu przyjacielowi -
Mieszkowi?
możliwe rozwiązania
skutki (pozytywne i negatywne)
podsumowanie (wnioski)
1