Wstęp
Scenariusze zajęć zintegrowanych przeprowadzonych w III klasie
Cykl tematyczny: Poznajemy Europę
Temat dnia I: Płyniemy w podróż
Temat dnia II: Witamy w Irlandii
Temat dnia III: Odwiedzamy Wielką Brytanię
Temat dnia IV: Grecja dawniej i dziś
Temat dnia V: Holenderskie wiatraki i ... słoneczniki
Cele ogólne:
wzbogacenie wiedzy uczniów na temat wybranych państw Europy,
ukształtowanie poczucia przynależności do europejskiej społeczności,
uświadomienie uczniom potrzeby dbania o narodową odrębność w dziedzinach takich jak: wiara, tradycje, kultura,
wykształcenie nawyku sięgania do różnych źródeł informacji i technologii informacyjnej.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
rozpoznaje charakterystyczne miejsca, zabytki, wydarzenia związane z omawianymi państwami,
dowiaduje się, że na świecie żyją ludzie mający podobne problemy, pragnienia, marzenia,
rozumie potrzebę dbania o własną narodową odrębność,
identyfikuje się z własną lokalną społecznością,
wie, czym różnią się omawiane państwa od Polski,
korzysta z różnych źródeł informacji, wyszukując wiadomości o państwach Unii Europejskiej: encyklopedie, atlasy, internet, encyklopedie multimedialne.
Metody:
poszukująca,
aktywizująca,
podająca.
Formy:
indywidualna jednolita i zróżnicowana,
grupowa.
Lekcja pierwsza: Płyniemy w podróż
Przebieg zajęć
1. Wysłuchanie wiersza „Kapitan dalekomorskiej wanny” Ludwika Jerzego Kerna, czytanego przez nauczyciela
Ludwik Jerzy Kern, Kapitan dalekomorskiej wanny
Kiedy się kąpię w wannie,
To nieraz mi się zdaje,
Że wanna jest okrętem
I płynie w dalekie kraje.
Dokoła straszne fale
I pełno białej piany -
Przymykam oczy i widzę
Ogromne oceany.
A na tych oceanach
Spostrzegam czasem nagle
Płynące czasem w moją stronę
Czarne korsarskie żagle.
Chcę zmienić kurs, nie mogę,
Bo (rzecz to niesłychana)
Wanna tkwi w jednym miejscu
Jakby zamurowana.
Mój wujek, co przed laty
Był w morskiej bitwie ranny,
Mianował mnie kapitanem
Dalekomorskiej wanny...
2. Wykonanie łódek z papieru techniką origami
3. Pląs ze śpiewem „Płynie statek z bananami”
4. Dopłynięcie do portu - kontury państw naklejone na czterech arkuszach szarego papieru, powyżej - kontury flag
5. Uczniowie podzieleni na cztery grupy korzystają z atlasów, ich zadaniem jest odnalezienie konturów w atlasach, nazwanie państw, właściwe pokolorowanie konturów państw i flag oraz naklejenie czerwonego kwadracika w miejscu, gdzie znajduje się stolica danego państwa - podanie jej nazwy
6. Odczytanie przez uczniów ważnych informacji dotyczących własnego państwa
Irlandia
Republika Irlandii zajmuje 5/6 powierzchni wyspy Irlandia.
Całe zachodnie wybrzeże Irlandii jest skaliste, urwiste i pełne licznych zatok. Znajduje się tu wiele jezior i rzek obfitujących w ryby. Poza rybami Irlandczycy łowią różne skorupiaki i mięczaki.
Poza rybołówstwem mieszkańcy Irlandii zajmują się hodowlą zwierząt. Duża ilość łąk i panujący tu klimat pozwalają na całoroczny wypas bydła. Najbardziej znanym daniem irlandzkim jest specjalny gulasz przygotowywany z jagnięciny lub baraniny.
Irlandia to także kraj przemysłowy - najbardziej rozwinięty jest tutaj przemysł włókienniczy.
Irlandia to pełen uroku kraj. Zielone łąki, wzburzone morze, setki jezior, liczne zamki, kamienne kręgi, klasztory dodają mu tajemniczości. Tutaj, jak nigdzie na świecie, wierzy się w chochliki, czarownice i druidów.
Jednym z najpiękniejszych miast Irlandii jest jej stolica - Dublin.
Najsłynniejszą zaś księgą stworzoną przez Irlandczyka jest Księga Rekordów Guinessa, w której zapisywane są rekordy - poważne i te, jak najbardziej dziwne.
Jedynym świętem narodowym Irlandii jest Dzień św. Patryka, patrona państwa, obchodzony 17 marca.
|
|
|
7. Łańcuszek Skojarzeń
Uczniowie losują z pudełka kartoniki z wyrazami, wspólnie z grupą zastanawiają się, czy dane słowo pasuje do ich państwa. Jeśli tak, przyklejają je do arkusza, jeśli nie, odnoszą z powrotem do pudełka. Wygrywa grupa, która najszybciej ułoży poprawnie swój łańcuszek skojarzeń.
AMSTERDAM, SERY, WIATRAKI, CHODAKI, TULIPANY, V. VAN GOGH, WIATR, SŁONECZNIKI, PORTRET, MOSTY
ATENY, KRETA, OLIMP, BOGOWIE, PLATON, ZEUS, SAŁATKI, IGRZYSKA, BIAŁE DOMY, MONETY
LONDYN, TOWER, BIG BEN, KRÓLOWA, SZKOCJA, NESSIE, AUTOBUS, ŻÓŁTE TAKSÓWKI, SKARBIEC, DZWON
DUBLIN, CHOCHLIKI, BYDŁO, KAMIENNE KRĘGI, GUINESS, GULASZ, CZAROWNICE, RYBY, KLASZTOR, ŚW. PATRYK
8. Rozpoczynamy zwiedzanie
Zadaniem uczniów jest naklejenie na swoją mapkę najbardziej charakterystycznego miejsca, budowli, wydarzenia, rzeczy w danym państwie (wykorzystując papiery kolorowe), np. Irlandia - Księga Guinessa, zamek w Cahir, krasnal z końca tęczy, Wielka Brytania - Big Ben, Tower, Królowa, Grecja - bogowie greccy, Olimp, koła olimpijskie, Holandia - wiatraki, tulipany, sery.
9. Wykonanie zadań dotyczących danych państw, zawartych w przygotowanych dla grup gazetkach.
10. Przygotowanie w grupach prezentacji kolejnych państw - wizyta w bibliotece, rozdzielenie pracy do wykonania w domach
Lekcja druga: Witamy w Irlandii
Przebieg zajęć
1. Przywitanie
Sprawdzenie przepustek uczniów (flagi Irlandii przypiętej do ubrania lub namalowanej na policzku).
2. Irlandzkie powitania
Uścisk dłoni z charakterystycznym zetknięciem się kciukami.
3. Prezentacja grupy Irlandii
Przygotowanego jako praca domowa plakatu przedstawiającego zbiór najważniejszych informacji dotyczących Irlandii.
4. Indywidualne uzupełnianie diagramów
Uczniowie korzystają z informacji zamieszczonych na plakacie, w atlasach geograficznych, encyklopediach itp.
NAZWY GEOGRAFICZNE |
ZNANE POSTACIE |
CIEKAWOSTKI |
................................... |
................................ |
............................... |
................................... |
................................ |
............................... |
................................... |
................................ |
............................... |
................................... |
................................ |
............................... |
................................... |
................................ |
............................... |
5. Wklejenie wypełnionych diagramów do zeszytów
6. Nauka podstawowego kroku tańca irlandzkiego, słuchanie irlandzkiej muzyki
7. Działalność plastyczna „Irlandzkie czarownice i druidzi” lub „Warowny zamek w Cahir”
8. Zapisanie w zeszytach krótkiej notatki o Irlandii
9. Zabawa bieżna „Zamki i księżniczki”
10. Irlandzkie pożegnania - powtórzenie porannego powitania
Lekcja trzecia: Odwiedzamy Wielką Brytanię
Przebieg zajęć
1. Przywitanie
Sprawdzenie przepustek uczniów - flagi Wielkiej Brytanii
2. Angielskie powitania
Uczniowie witają się słowami:
- Hallo, how are you today?
- I'm fine, thank you.
3. Prezentacja plakatu przedstawiającego Wielką Brytanię
4. Gra „Akronim Europejski”
Uczniowie sporządzają indywidualnie akronimy-wizytówki promujące Wielką Brytanię, np.
W - woda dookoła
I - i mgły nad miastamiE - Elżbieta, to nasza królowa
L - .............................
K - ............................
A - ............................., itd. i wklejają je do zeszytów.
5. Czas na herbatkę TEA TIME
Smakowanie różnych rodzajów herbat przyniesionych do klasy, w tym smakowych i oryginalnych Lipton, Tetley.
6. Zabawa „Sherlock Holmes znów w akcji”
Uczniowie zapisują na kartkach opisy siebie samych, ale tak aby zacząć od informacji ogólnych i stopniowo przechodzić do danych szczegółowych. Kartki zbiera nauczyciel i to on czyta kolejne opisy. Po każdym odczytanym zdaniu uczniowie zgadują, czyja to charakterystyka. Klasowym Sherlockiem Holmesem zostaje osoba, która odgadnie najwięcej imion kolegów z opisów.
7. Gdy w Londynie pada deszcz...
Wspólne śpiewanie piosenki „Deszczowa muzyka”
8. Zapisanie krótkiej notatki o Wielkiej Brytanii do zeszytów
9. Działalność plastyczna
Lepienie z plasteliny potwora z Loch Ness - Nessie
10. Pożegnanie „See you tomorrow”
Lekcja czwarta: Grecja dawniej i dziś
Przebieg zajęć
1. Przywitanie
Sprawdzenie greckich przepustek - flag Grecji
2. Greckie powitanie
Taniec integracyjny „Tańczące wyspy”
3. Prezentacja plakatu przedstawiającego Grecję przygotowanego przez grupę grecką
4. Poznajemy greckich myślicieli
Uczniowie podzieleni na dwie grupy wspólnie zapoznają się z wybranymi, prostymi doktrynami greckich filozofów.
Czy można dogonić żółwia? (Zenon z Elei)
Nazajutrz dotarłem do miasta. Dziwne to było miasto i w niczym nie przypominało znanych mi miast. Na kamiennej ławie siedział ktoś, kto wyglądał na interesującego rozmówcę. Przysiadłem się do niego. Po chwili milczenia nieznajomy zaczął manipulować przy koszyku, który stał przy jego nogach. Wyciągnął z koszyka żółwia. Wstał z ławy i zaniósł zwierzaka jakieś 10 metrów od nas. Tam postawił żółwia na ziemi, a sam znów usiadł obok mnie.
- Jak myślisz - zapytał - czy dogoniłbyś tego żółwia?
Kpi sobie ze mnie czy co?
- Dlaczego miałbym go nie dogonić? Ja nie tylko tego żółwia dogonię, ale i tamtego osła na końcu ulicy prześcignę!
Zerwałem się do biegu, ale nieznajomy przytrzymał mnie za bluzę.
- Poczekaj, gdzie tak pędzisz? O tym, czy potrafisz dogonić żółwia, możemy się przekonać, nie ruszając się z miejsca. Usiądź tylko wygodnie, zamknij oczy i użyj wyłącznie rozumu.
- Wyobraź sobie, że masz przed sobą żółwia, ale w pewnej odległości.
Wyobraziłem sobie.
- To teraz idź do niego, ale najpierw dojdź do miejsca, w którym stał żółw i tam zatrzymaj się.
- Już doszedłem do tego miejsca.
- A gdzie jest żółw?
- Wciąż przede mną, bo gdy ja szedłem do przodu, on też się przemieszczał.
- Dobrze. Teraz zrobimy to samo. Znów idź do miejsca, w którym znajduje się żółw. Jesteś już?
- Jestem.
- Gdzie jest żółw?
- Znowu przede mną, bo przecież cały czas, choć ślamazarnie, posuwa się do przodu.
- A widzisz? Zawsze tak będzie, bo goniący za każdym razem musi dojść do miejsca, z którego wyszedł goniony. A ten w tym czasie przesunie się do przodu.
„Ruch nie istnieje, a prawdę może poznać tylko rozum”.
Czy można wejść dwa razy do tej samej rzeki? (Heraklit z Efezu)
...Szedłem może długo, może krótko - nie wiem. Nie czułem zmęczenia. I nagle usłyszałem plusk skaczącej po kamieniach wody. To na pewno strumień! Natychmiast popędziłem w stronę dolinki, skąd dobiegały miłe odgłosy. Byłem już blisko strumienia, gdy nagle spostrzegłem dziwnie zachowującego się człowieka. Człowiek ten podtrzymywał koszulę powyżej kolan i co chwila wchodził i wychodził ze strumienia, robiąc to z wielką godnością.
Niewiele się zastanawiając, zawinąłem nogawki moich spodni i stanąłem obok niego. On do wody - ja do wody, on z wody - ja z wody. Gdy obróciliśmy tak ze dwa, trzy razy, spojrzał na mnie z pogardą i rzekł:
- Nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki!
- Jakżeby nie - obruszyłem się - przecież za każdym razem wchodzimy do tego samego strumienia.
Wtedy on wrzucił do wody liść, który natychmiast porwał prąd i poniósł w nieznane.
- Czy teraz stoisz w tej samej wodzie, co przedtem?
- Nie, nie, tamta popłynęła razem z liściem - odparłem.
On zaś popatrzył na mnie przez chwilę i wyrecytował:
„Nic nie jest ani przez chwilę jednym i tym samym”.
5. Po przeczytaniu i przedyskutowaniu w grupach tekstów, wybrani uczniowie przedstawiają drugiej grupie poglądy swego filozofa, a następnie próbują przedyskutować, która z tych teorii jest bliższa prawdzie.
6. Zapisanie w zeszytach krótkiej notatki na temat Grecji i przepisu na sałatkę grecką
7. Wykonanie sałatki według przepisu
8. Sałatkowa uczta
9. Pożegnanie
Grecki taniec relaksacyjny
Lekcja piąta: Holenderskie wiatraki i... słoneczniki
Przebieg zajęć
1. Przywitanie
Sprawdzenie holenderskich przepustek - flag Holandii
2. Holenderskie powitania
- uczniowie machają do siebie mówiąc HALLO
3. Prezentacja plakatu grupy holenderskiej
4. Indywidualne tworzenie krzyżówek dotyczących Holandii
1. Żółty, z dziurami
2. Tworzy się na ziemi po deszczu
3. Najbardziej popularny środek komunikacji w holenderskim mieście
4. Latający.............. lub mieszkaniec Holandii
5. Stolica Holandii
6. Tradycyjne drewniane buty Holendrów to...
7. Vincent van Gogh to holenderski …………
8. Piękne kwiaty hodowane w Holandii
9. Napędzane wiatrem
10. Jest ich mnóstwo np. w Amsterdamie, nad nimi są mosty
11. Flaga Holandii to kolory czerwony, biały i .............
Hasło: SŁONECZNIKI
5. Wklejenie krzyżówek do zeszytów
6. Działalność plastyczna „Być jak Vincent van Gogh”
Wykonanie obrazu przedstawiającego wazon z tulipanami kredkami pastelowymi
7. Degustacja różnych rodzajów sera przyniesionych przez uczniów
8. Zapisanie krótkiej notatki dotyczącej Holandii w zeszytach
9. Dyskusja na temat „Dlaczego Holandię nazywa się krainą wiatraków?”
10. Pokazanie uczniom zdjęć z Holandii - Alkmaar, Sagen
11. Pożegnanie HALLO
Podsumowanie