Plan zajęć wychowawczo- profilaktycznych ,,Spójrz inaczej”
Klasa II
Cele:
- kształtowanie umiejętności obcowania z ludźmi
- dostrzeganie i szanowanie potrzeb otoczenia
- rozwijanie zdolności emocjonalnego wczuwania się w odczucia innych osób
- rozwijanie umiejętności rozpoznawania uczuć i otwartego ich wyrażania
- zwiększanie poczucia własnej wartości
- zrozumienie wartości zdrowia i konieczności troszczenia się o siebie
Blok tematyczny I. Postrzeganie siebie i rozumienie swoich uczuć
Postrzeganie siebie
Temat zajęć |
Cele |
Materiały |
Przebieg spotkania |
1. Jesteśmy podobni |
Dostrzeganie i akceptowanie podobieństw i różnic między sobą i innymi ludźmi |
Arkusze papieru pakowego, mazaki |
1.Powitanie 2.Komórki do wynajęcia. 3.W czym jesteśmy podobni. 4. Rundka |
2. To właśnie Ja |
Dostrzeganie własnej wyjątkowości i niepowtarzalności |
Papier rysunkowy, tusz, zdjęcia dzieci, kredki, pisaki, dziurkacz |
1. Rozmowa w kręgu na temat różnic w wyglądzie twarzy, dłoni, koloru oczu i włosów, zachowania i upodobań. 2.Wyglą kciuka i linii papilarnych. 3. Wykonanie pierwszej strony książeczki ,, To właśnie Ja”. 4. Przedstawianie się. |
3. ,,Książeczka o mnie” |
Uświadomienie sobie własnej tożsamości |
Papier rysunkowy, kredki, pisaki, dziurkacz, nici do łączenia kartek |
1.Wykonanie książeczki- dziurkowanie i łączenie kartek. 2.Ustalenie tytułów kolejnych stron książeczki. 3. Ilustrowanie stron. |
4. Jesteśmy niepowtarzalni. |
Dostrzeganie własnej wyjątkowości, wskazanie cech, które o tym decydują |
Koła z kartonu, dziurkacz, tasiemka |
1.Rozmowa z dziećmi na temat znaczenia słów,, wyjątkowy” i ,,niepowtarzalny”. 2. Omawianie cech lub czynności, które stanowią o wyjątkowości dzieci. 3.Wyjaśnienie źródła wiedzy dzieci. 4. Medal ,,Jestem niepowtarzalny”. |
5. Omówienie ,,Książeczki o mnie” |
Dostrzeganie własnej wyjątkowości |
Wykonane książeczki |
1. Rozmowa w kręgu na temat sposobu omówienia książeczek. 2. Omawianie książeczek. |
6. Moje sukcesy |
Uświadomienie sobie swoich mocnych stron i umiejętność mówienia o nich |
pisaki, arkusze papieru pakowego, dyplomy |
1. Wyjaśnienie pojęcia,, sukces”. 2. Zaznaczanie na arkuszach papieru sukcesów dzieci w domu, szkole, w kontaktach z innymi. 3. Dyplom ,, Mój sukces”. |
7. Kiedy czuję się ważny |
Umiejętność wskazania sytuacji, w których dzieci czują się ważne |
Papier pakowy, mazaki |
1.Rozmowa w kręgu na temat ,, Co to znaczy, że ktoś czuje się ważny”. 2.Wypisanie na papierze sytuacji, w których dzieci czują się ważne. 3.Zapisanie zachowań innych osób, które pokazują dzieciom, że są ważne, 4. Dymek komiksowy. 5.Skok do środka koła. |
8. Przeżywamy różne uczucia |
Uświadomienie sobie swoich uczuć, akceptowanie uczuć przeżywanych przez inne osoby |
Papier pakowy, pisaki, twarze z papieru wyrażające różne uczucia, tekst opowiadania |
1.Różne uczucia- przedstawianie mimiką . 2. Wysłuchanie opowiadania, rozmowa na jego temat z wykorzystaniem papierowych twarzy. 3. Dokańczanie zdań. |
9. Możemy radzić sobie w trudnych sytuacjach |
Uświadomienie sobie, że uczucia się zmieniają |
Papier rysunkowy |
1.Omawianie wydarzeń, które miały miejsce w życiu dzieci, uczuć, które im towarzyszyły. 2.Rozmowa o tym, jak radzić sobie z takimi sytuacjami. 3. Pan Smutny i Pan Zadowolony- drama. 4. Rozmowa na temat sposobów zmiany nastrojów i uczuć. |
10. Czasami się kłócimy |
Umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami: bójkami i kłótniami |
Papier pakowy, rysunek poglądowy |
1. Głosowanie. 2.Wypowiedzi na temat rysunku poglądowego ,, Bójka”. 3. Rozmowa na temat konfliktów, jak się kończą, czy wpływają na relacje pomiędzy dziećmi. |
11. Dokuczanie |
Uświadomienie sobie przez dzieci tego, dlaczego ludzie dokuczają i jak można rozwiązywać takie sytuacje |
Tekst opowiadania |
1.Wysłuchanie krótkiego opowiadania. 2. Propozycje zakończenia opowiadania. 3. Koniec dokuczania. 4. Rundka. |
12. Skarżenie |
Zrozumienie problemu skarżenia, umiejętność radzenia sobie ze skarżeniem |
Tekst opowiadania |
1.Wysłuchanie opowiadania. 2.Rozmowa na temat opowiadania. 3. Wspólne ułożenie listy ,, Jak sobie radzić ze skarżeniem?” |
13. Mój ,, dobry dzień” |
Umiejętność dostrzegania sytuacji sprawiających radość |
Papier rysunkowy, kredki, pisaki |
1. Rozmowa w kręgu- opisywanie dobrego dnia. 2.Przedstawianie za pomocą rysunków dobrego dnia. 3. Wystawa prac, omówienie rysunków. |
14. Mój ,, zły dzień” |
Uświadomienie sobie, jakie sytuacje wpływają źle na samopoczucie i jak sobie z tym radzić |
Papier rysunkowy, kredki, pisaki |
1. Rozmowa w kręgu na temat dni, w których dzieci czuły się źle. 2.Próby ustalenia sposobu zamiany złego dnia w dobry dzień. 3. Wykonanie rysunków o tym co wpłynęło na zmianę złego dnia na dobry dzień. |
15. Czasem czujemy się odrzuceni. |
Rozumienie przez dzieci sytuacji odrzucenia lub pozostawienia i radzenia sobie z nimi |
Arkusze papieru, pisaki |
1. Wysłuchanie opowiadania. 2.Dyskusja na temat opowiadania, różne warianty zakończenia. 3.Rozmowa o tym jak ludzie mogą sobie pomagać, gdy są niedostrzegani, pozostawieni. |
Blok tematyczny II . Uczestnictwo w grupie.
Temat zajęć |
Cele |
Materiały |
Przebieg spotkania |
1. W rodzinie sobie wzajemnie pomagamy |
Uświadomienie sobie przez dzieci, że mogą wpływać na to, co dzieje się w domu i na atmosferę panującą w nim |
Kredki, pisaki, papier rysunkowy, nożyczki, wzór dłoni |
1. Rozmowa w kręgu na temat tego jak dzieci pomagają w domu, kto z ich powodu czuje się szczęśliwy. 2. Rysunek ,, Pomocna dłoń”. |
2. Rodzina, z której pochodzę |
Budowanie przez dzieci swojej tożsamości i poczucia wspólnoty z własną rodziną |
Rysunek pomocniczy, kredki , fotografie przyniesione przez dzieci |
1.Rozmowa z dziećmi na temat idei drzewa genealogicznego. 2.Wykonanie ,,drzewa” własnej rodziny z wykorzystaniem rysunku pomocniczego. 3.Omawiania drzew przez chętne dzieci. 4.Rundka. |
3. Jesteśmy klasą. |
Uświadomienie sobie przez dzieci co to znaczy, że tworzą klasę i czego w związku z tym mogą oczekiwać od siebie nawzajem |
|
1. Precel- zabawa integracyjna. 2. Budowanie maszyny- wymyślanie w grupach maszyny, której części stanowią dzieci. 3.Nasza klasa- przygotowanie w grupach wypowiedzi na temat klasy. 4. Rundka. |
Blok tematyczny III. Dbamy o zdrowie
Temat zajęć |
Cele |
Materiały |
Przebieg spotkania |
1.Dbamy o swoje zdrowie |
Uświadomienie sobie przez dzieci, że potrafią same dbać o swoje zdrowie i że może to stanowić powód do dumy |
Duże arkusze papieru, kredki, pisaki, farby |
1.Rozmowa z dziećmi na temat tego co robią dla utrzymania zdrowia. 2. Wykonanie plakatów ilustrujących dumę dzieci z dbania o swoje zdrowie. 3. Wystawa plakatów, rozmowa o tym, jak ważne jest dbanie o zdrowie. |
2. Dobre i złe samopoczucie |
Dostrzeganie różnic pomiędzy dobrym a złym samopoczuciem |
Dwie kukiełki, arkusz papieru |
1. Karta samopoczucia. Zebranie wypowiedzi dzieci o tym co czują, gdy mają dobre lub złe samopoczucie. 2.Drama z wykorzystaniem kukiełek- Dobre samopoczucie, Złe samopoczucie. |
3. Jestem chory |
Poznanie zasad obchodzenia się z lekarstwami |
Rysunek pomocniczy, papier rysunkowy, kredki |
1.Omówienie rysunku pomocniczego- chory chłopiec. 2. Rozmowa o sposobach leczenia chorych. 3.Ustalenie listy sposobów pozwalających poczuć się lepiej podczas choroby. 4.Sformułowanie roboczej definicji lekarstwa. 5. Ustalenie reguł bezpiecznego zażywania lekarstw. |
4.Sposoby dbania o swoje zdrowie |
Poznanie sposobów dbania o własne zdrowie |
Trzy długie sznurki, karty z napisami NIE, TAK, BYĆ MOŻE, papier rysunkowy kredki |
1.Kółka decyzyjne- w trakcie słuchania opowiadań dzieci podejmują decyzje i uzasadniają swój wybór. 2. Wykonanie plakatów na temat sposobów dbania o zdrowie. |
Opracowała mgr Rena Sochacka