SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 27.04.2010r.
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: Dbamy o naszą Ziemię
Temat dnia: Kamienie - niezwykłe dary natury
Cele operacyjne: dziecko:
- rozpoznaje kamień dotykiem,
- nazywa dary natury: kamień, liść, trawę, kwiat,
- dostrzega wartość kamieni w życiu człowieka,
- klasyfikuje materiał przyrodniczy ze względu na wielkość, kolor, kształt,
- prawidłowo reaguje na sygnały dźwiękowe,
- rozróżnia odgłosy przyrody,
- uczestniczy w zabawie relaksującej,
- dostrzega piękno przyrody.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: własne doświadczenia, badanie poprzez dotyk, swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, oglądanie materiału przyrodniczego, aktywność ruchowa, słuchanie, naśladowanie określonych dźwięków, relaksacja, aktywność plastyczna.
- oparte na aktywności nauczyciela: rozmowa, pogadanka tematyczna, gra na bębenku, zadawanie pytań, prowadzenie zabaw, instruktaż, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: materiał przyrodniczy: kamienie różnej wielkości i kształtu, liście, trawa, kwiaty, ilustracje: rzeźby, ulicy, biżuterii, domu, obręcze, bębenek, melodia do zabawy ruchowej, płyta „Zgadnij, co słyszysz?” cz. 2 wraz z odpowiednimi ilustracjami, tekst zabawy relaksacyjnej „W kręgu leży kamień”, świeczki (podgrzewacze) włożone do szklanki, tacki
z piaskiem.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie zagadką dotykową „Co krąży po kole?”
Dzieci siedzą w ścisłym kręgu i trzymają ręce za plecami. Nauczyciel wkłada jednemu dziecku kamyk do ręki. Dziecko bada go dotykiem i za plecami przekazuje sąsiadowi, ten kolejnemu, itd. Gdy kamień z powrotem dotrze do pierwszego dziecka, wszyscy głośno wykrzykują rozwiązanie tej „dotykowej” zagadki.
2. Pogadanka tematyczna „Kamienie - niezwykłe dary natury”
Prezentacja różnorodnych kamieni - dzieci oglądają ich kolory, kształty, strukturę, omawiają ich wygląd. Pokazanie kamieni szlachetnych, jako jednej z odmian.
Rozmowa na temat:
- czy wszystkie kamienie są jednakowe i tak samo cenne?
- do czego są potrzebne człowiekowi?
Następnie zaprezentowanie kilku ilustracji przedstawiających zastosowanie praktyczne kamienia. Zwrócenie uwagi, że od początku świata kamień służył człowiekowi, z niego wykonywano narzędzia pracy, broń, budowano domy. Obecnie z kamienia powstają ulice, rzeźby, możemy go spotkać w biżuterii.
3. Zabawa dydaktyczna „Kamień kamieniowi nierówny”
Rozkładamy na podłodze kilka obręczy i prosimy dzieci, by posegregowały kamienie ze względu na wielkość, kształt i barwę. Przeliczenie kamieni w każdym okręgu.
4. Zabawa rytmiczna „Kamienne pozy”
Dzieci przy dźwiękach dowolnej melodii chodzą po sali. Na sygnał bębenka zostają zamienione w kamienie i muszą zastygnąć w ruchu. Kolejne uderzenie to znak do kontynuowania spaceru (dzieci znów zostają zmienione w ludzi).
5. Loteryjka dźwiękowa „Odgłosy przyrody”
Nauczyciel prezentuje odgłosy wydawane przez kamienie, a następnie proponuje wysłuchanie innych odgłosów wydawanych przez przyrodę - dzieci muszą odgadnąć, co to za dźwięki:
- szum morza
- szelest liści
- wodospad
- grzmot
- wiatr
- deszcz
Po ich odgadnięciu nauczyciel pokazuje wybrane przez siebie ilustracje zaprezentowanych zjawisk, a dzieci naśladują owe dźwięki samodzielnie.
Wymienienie innych znanych dzieciom odgłosów przyrody, np. śpiew ptaków, rechot żaby.
6. Zabawa relaksująca „W kręgu leży kamień”
Nauczyciel bierze kamień, kładzie go na podłodze, a wokoło niego tworzy krąg z wełnianych nitek. Następnie mówi poniższy tekst, a dzieci wykonują odpowiednie polecenia (każde dziecko przed rozpoczęciem zabawy otrzymuje potrzebne elementy).
W kręgu leży kamień,
Czuje się dziś bardzo samotny.
„Jak długo jeszcze będę sam?”,
Mówi do siebie maleńki kamień.
„Czuję się dziś w kręgu taki samotny”.
Słyszy to wiewiórka i bardzo szybko przynosi piękne liście.
Wróżka kładzie je teraz bardzo, bardzo cicho wokół małego kręgu.
(dzieci kładą po dwa liście dookoła kręgu)
Kamień się cieszy, a wróżka przynosi coś jeszcze.
Bardzo, bardzo cicho kładzie wokół kręgu trawę.
(dzieci kładą po kilka źdźbeł trawy dookoła kręgu)
Kamień się cieszy, a wróżka przynosi coś jeszcze.
Bardzo, bardzo cicho kładzie wokół kręgu kwiaty.
(dzieci kładą dookoła kręgu z trawy kwiaty)
Kamień się cieszy, a wróżka przynosi coś jeszcze.
Bardzo, bardzo cicho kładzie wokół kręgu kamienie.
(dzieci kładą po dwa kamienie)
Słońce widzi ten piękny krąg i jest tu ze swymi promieniami.
Teraz bardzo, bardzo cicho wróżka kładzie dookoła kręgu światełka.
(dzieci ustawiają dookoła kamieni szklanki z małymi świeczkami)
Kamień jest bardzo szczęśliwy.
Tak pięknie nigdy jeszcze wokół niego nie było.
Dzieci oglądają kręgi wokół kamienia, następnie dzielą się swoimi wrażeniami.
7. Praca plastyczna „Kamienna mozaika”
Proponujemy dzieciom, by pobudziły swoją wyobraźnie i spróbowały ułożyć z małych kamyków własne obrazy. Rozdajemy im w tym celu tacki z piaskiem i kamienie.