Mgr Małgorzata Żebrowska - nauczyciel nauczania zintegrowanego
Mgr Renata Wleklińska - nauczyciel wspomagający
Miejsce: SP 217 Warszawa
Kształcenie zintegrowane
Klasa III integracyjna
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
Czas zajęć: 45 min.
TEMAT: „Chronimy środowisko”.
CELE OGÓLNE
Uczeń:
doskonali umiejętność samodzielnego formułowania wypowiedzi na podany temat
rozwija zainteresowania przyrodnicze
kształtuje odpowiedzialność za środowisko naturalne
CELE OPERACYJNE
Uczeń:
rozpoznaje faunę i florę występującą w lasach
zaproponuje sposób wykorzystania odpadów wtórnych
wyjaśni, co oznacza słowo recykling
uzasadni znaczenie zakładania parków narodowych ltp.
napisze życzenia roślin i zwierząt do człowieka
wypowie się na temat sposobów ochrony środowiska
POSTAWY
Uczeń:
doskonali umiejętność pracy w grupie
wykazuje aktywną postawę w czasie zajęć
jest tolerancyjny wobec kolegów
chętnie pomaga innym
CELE REWALIDACYJNE
kształcenie koordynacji wzrokowo - ruchowej
ćwiczenia na koncentrację uwagi
METODY PRACY
Problemowa, praktycznego działania, praca z tekstem.
FORMY PRACY
Zbiorowa, grupowa zróżnicowana, indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
Koperty z zadaniami dla grup, karty pracy dla uczniów zdolnych, karty pracy dla uczniów z orzeczeniami z PPP, zagadki, plansze „Recykling”, tekst „Domowe porządki”, rozsypanki zdaniowe - paski papieru, na których napisane są zdania dotyczące zwierząt, szary papier, kolorowe serduszka, kolorowe kartki, klej, słowniki ortograficzne, słownictwo dotyczące ochrony przyrody, płyta z muzyką Mozarta.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Powitanie dzieci - uczniowie stojąc w kręgu witają się i mówiąc wierszyk wykonują wcześniej ustalone gesty (załącznik 1). Ułożenie planu dnia, ustalenie daty i zaznaczenie jej w kalendarzu.
Rozwiązywanie przez uczniów zagadek czytanych przez nauczyciela i odczytanie końcowego hasła „Chronimy środowisko” (załącznik 2).
Głośne czytanie przez uczniów tekstu „Domowe porządki”.
Wybieranie przez uczniów spośród różnych roślin i zwierząt gatunków chronionych (załącznik 3).
Rytmizacja obrazkowo-ruchowa - zabawa.
„Prawda czy fałsz” - porządkowanie przez uczniów zdań opisujących zwierzęta (załącznik 4).
Rozdanie przez nauczyciela serduszek, na których uczniowie indywidualnie zapisują „Prośby roślin i zwierząt do ludzi”.
Odczytanie prac, omówienie i wyeksponowanie ich na „Drzewku marzeń”.
Zabawa pt. „Rytmiczna iskierka”.
Podzielenie uczniów na cztery grupy:
I - grupa „biała”
II - grupa „niebieska”
III - grupa „zielona”
IV - grupa „żółta”
Omówienie przez nauczyciela zadań, które uczniowie będą wykonywać w grupach.
Ćwiczenie z zakresu SI poprawiające czucie głębokie w celu wspierania koncentracji uwagi.
Napisanie przez uczniów w grupach apelu do ludzi na temat ochrony przyrody.
Odczytanie i omówienie prac.
Piosenka pt. „Zostawcie nam czysty świat”.
Ewaluacja zajęć.
Uczniowie otrzymują karty samooceny (załącznik 5).