konspekt lekcji języka polskiego w Gimnazjum
Temat: Z reklamą na co dzień.
Czas: 45 min
Cel ogólny: zna cele reklamy
Cele szczegółowe ( Uczeń potrafi) :
zna części mowy i rodzaje wypowiedzeń,
rozróżnia zwroty i wyrażenia,
dostrzega różnorodne środki oddziaływania na odbiorcę zastosowane w rozmaitych reklamach
dostrzega funkcje reklamy w codziennym życiu,
ocenia reklamy, uzasadniając swoje zdanie,
potrafi pracować w grupie,
Formy organizacyjne
- zbiorowa, jednostkowa.
Metody:
pogadanka, burza mózgów, prezentacja multimedialna
Materiały i środki dydaktyczne:
ulotki reklamowe,
płyta z nagranymi reklamami
prezentacja
Czas |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Osiągnięcia uczeń: |
Metody, materiały, Uwagi |
5' |
Czynności organizacyjne: Przywitanie się. Sprawdzenie obecności. |
Uczniowie witają się z nauczycielem i przygotowują się do zajęć |
Czynności organizacyjne |
|
Część wstępna |
||||
20' |
Nauczyciel zapisuje temat: Z Reklamą na codzień
Nauczyciel podaje polecenie zabawy rozluzniającej Zabawa rozluźniająca. Uczniowie losują kartki- nazwy artykułów spożywczych lub przedmiotów codziennego użytku i mają za zadanie przedstawić- zareklamować produkt nie używając słów, tak aby pozostała część klasy odgadła nazwę.
Nauczyciel pyta: . Gdzie spotykamy się z reklamą?
Nauczyciel podaje cechy charakterystyczne dla baroku i ich podłoże historyczne. Charakterystyczne cechy dla baroku to niepokój, wewnętrzne rozdarcie, jednocześnie dążenie do szczęścia i radości. Duży wpływ reformacji i kontrreformacji oraz rozwój nauk przyrodniczych.
Nauczyciel pyta Co może pełnić funkcję nośników reklamy?
Czy są jeszcze miejsca (lub media ) wolne od reklamy?
|
Uczniowie notują temat lekcji
Uczniowie słuchają, rozluźniają się przed tokiem właściwym
Uczniowie odpowiadają telewizja, kino, prasa, sklep, ulica, radio , serwisy internetowe zapisują informacje
Uczniowie notują
a) środki wizualne (plakaty, ogłoszenia, neony, bilbordy, torby, karty
Radio Maryja oraz II program Polskiego Radia. Nie ma też reklam we wnętrzach świątyń ( w Polsce), choć spotyka się w ich przedsionkach reklamy akcji charytatywnych. Zapisują odpowiedzi
|
Uczeń jest aktywowany
Poznaje nośniki reklamowe
|
Nauczyciel zapisuje temat
Kartki z nazwami produktów
Prezentacja multimedialna |
Część właściwa |
||||
5' |
Nauczyciel wyświetla pojęcie słowa reklama
Nauczyciel pokazjue video z kilkoma filmami reklamowymi
Zadaje pytania do reklam: Kto się pojawiał ? Czy ta reklama na nich działa?
Zadaje pytania Jakie reklamy lubicie?
Jaka powinna być reklama, aby zachęcić klienta do kupna towaru?
|
Uczniowie notują
reklama- wszelka płatna forma przedstawiania i polecania towarów, usług lub idei przez określonego nadawcę. Reklamować znaczy także kwestionować usługę, towar.
|
Uczeń poznaje definicję reklamy
Uczeń wymienia cechy reklamy |
Pogadanka
Prezentacja multimedialna |
15' |
Nauczyciel podaje polecenie pracy w grupach:
Każda grupa otrzymuje ulotki i plakaty reklamowe dotyczące innej dziedziny (medyczne, spożywcze, kosmetyczne, odzieżowe, biura podróży, meblowe)
Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów
Nauczyciel prosi liderów grup o prezentację:
Liderzy grup prezentują pracę swojego zespołu i zapisują na tablicy funkcje reklamy. |
Uczeń notuje polecenia zgodne dla swojej grupy
Zadania dla grupy:
ludzie znani, elegancko ubrani, tacy, z którymi chcemy się identyfikować), użycie sloganów, rymowanek łatwo wpadających w ucho; czemu służą ulotki reklamowe?
Funkcje reklamy nakłaniająca informacyjna zachwalająca Uczniowie notują do zeszytów
Notatkę z prezentacji |
Uczeń przekłada wiedzę teoretyczną na praktyczną
Tworzy notatkę
Pracuje w grupie
|
Pogadanka
Praca w grupach |
Cześć końcowa |
||||
5' |
Pytam: Czego nauczyliśmy się na dzisiejszej lekcji?
Co powinniśmy wiedzieć o reklamie?
Na koniec wysłuchajcie utworu K.A.S.-y - Relama |
Uczniowie zamykają książki i zeszyty. Odpowiadają na pytania. Wymieniają cechy reklamy
Słuchają nagrania
|
Utrwala wiadomości zdobyte na lekcji |
Pogadanka podsumowująca Nagranie z utworem K.A.S.A |
1
3