Konspekt zajęć
- terenowy wielobój lekkoatletyczny dla klas I-III
(chłopcy lub dziewczęta)
Cele główne:
Umiejętności - doskonalenie niskiego startu, skipping A i C, technika pokonywania płotków, technika naturalna ( nożycowa ) skoku w wzwyż i skoku w dal z rozbiegu oraz technika rzutu palantową z rozbiegu;
Zdolności motoryczne - kształtowanie szybkości, skoczności, siły i wytrzymałości;
Wiadomości - przypomnienie o zasadach bezpieczeństwa i sposobie przeprowadzenia zajęć.
Miejsce zajęć: niezabudowany teren w pobliżu szkoły lub teren leśny.
Ilość ćwiczących: do 20 uczniów.
Czas trwania zajęć: 45 minut
Przybory i przyrządy: płotki i stojaki do skoku wzwyż ( mogą być prowizoryczne - wykonane z gałęzi ), poprzeczka lub sznurek, piłeczki palantowe lub małe kamienie, piaskownica lub teren o miękkim podłożu.
Metody: zadaniowa ścisła i zabawowa.
Konspekt lekcji
Zadania |
Czas powt |
Sposoby realizacji |
uwagi |
1 |
2 |
3 |
4 |
Część wstępna - 10` |
|||
Czynności organizacyjno- porządkowe |
3` |
Zbiórka, powitanie, sprawdzanie obecności. Podanie tematu, zapoznanie celami i sposobem przeprowadzenia zajęć. Przypomnienie o zasadach bezpieczeństwa podczas wykonywania ćwiczeń. |
Ustawienie ćwiczących w szeregu. Po-dzielenie ćwiczących na dwie grupy rywalizujące ze sobą w elementach zabawowych |
Rozgrzewka |
7`
3` |
Trucht i lekki bieg - około 300-500 metrów.
Ćwiczenie gimnastyczne PW- postawa zasadnicza w rozkroku. Skłony tułowia w przód z dotknięciem dłońmi RR do podłoża; krążenie tułowia z RR złączonymi nad głową; krążenie biodrami z RR położony-mi na biodrach; skłony tułowia w bok z RR jw. PW- podpór przodem. Ugięcia i wyprosty RR, tzw. Pompki (5x)
PW- stojąć w szerokim rozkroku. Przenoszenie ciężaru ciała na LN, potem PN; skręty tułowia w lewo i w prawo.
PW- przysiad podparty; wyprost LN, potem PN do tyłu na przemian (10x), wyrzut do wy-prostu w tył obu NN (10x)
PW- stojąc na jednej nodze; krążenia LN potem PN w przód i w tył |
Prowadzący i ćwiczący biegną w rzędzie
Ustawienie w szeregu |
Część główna - 30` |
|||
1 |
2 |
3 |
4 |
Ćwiczenie w formie zadaniowo - ścisłej, doskonalące elementy techniki.
Ćwiczenie w formie zadaniowo - ścisłej i zabawowej doskonalące elementy techniki.
Ćwiczenie w formie zadaniowo - ścisłej, doskonalące elementy techniki
Ćwiczenie w formie zadaniowo - ścisłej i zabawowej doskonalące elementy techniki |
6`
6`
6`
6`
6` |
Bieg szybki; starty , skipping, przebieżki: - bieg parami na odcinku 20 m - skipping A (2x) - szybki luźny bieg - przebieżka. - skipping C (2x) - bieg sprinterski z pozycji stojącej - szybki bieg ze startu niskiego, rywalizacja w parach
Bieg przez płotki: - bieg z podnoszeniem nad płotkami nogi odbijającej. Ćwiczący w truchcie nogę za- kroczną (ugięto w stawie kolanowym) prze- nosi ponad płotkiem, nogę atakującą - z boku płotka (4x-2x na LN i 2x na PN)
- bieg przez środek płotka z łączenie ruchów nogi atakującej i zakrocznej. Uczniowie pokonują kolejne płotki biegnąc pojedynczo jeden za drugim; wolno wracają z powrotem na miejsce startu (3x)
Skok wzwyż techniką naturalną: - skoki „nożycami” ponad poprzeczką lub sznurkiem zawieszonym na stojakach na wysokości takiej, aby wszyscy ćwiczący mogli ją pokonać (3x) - skok wzwyż ponad poprzeczką podniesioną wyżej, ćwiczący podzieleni na dwie grupy rywalizujące ze sobą na zasadzie ile osób z grupy pokona te wysokość.
Rzut piłeczką (kamieniem) z rozbiegu na odległość: Na 4 stanowiskach ćwiczący wykonują rzuty na odległość i wracają na początek rozbiegu; po nich rzuty wykonuje następna „czwórka” itd. (3x)
Skok w dal - skoki w dal z rozbiegu około 5-6 kroków. Ćwiczący jeden za drugim wykonują skok i powracają na początek rozbiegu (3x) - drużynowy skok w dal z miejsca. Ćwiczący podzieleni na dwie rywalizujące grupy wyko- nują po jednym skoku. Zwycięż ta grupa, która uzyskała łącznie większą odległość |
Ćwiczący biegają na odcinku 20 metrów parami i wracają krokiem marszowym na miejsce startu
Ćwiczący biegają parami pokonując „skraj płotków z lewej i prawej strony. Na odcinku 20 metrów ustawione 4 płotki w odległości 4m, wysokości 60-70 cm.
|
Część końcowa - 5` |
|||
Ćwiczenia uspokajające |
3` |
Lekki trucht i marsz około 150-200 metrów, głębokie oddechy, skłony w ruchu i podskoki w marszu. |
Ćwiczący truchtają i maszerują w rzędzie za prowadzącym zajęcia. |
Zakończenie zajęć, fragment wychowawczy. |
2` |
Uprzątnięcie terenu i zebranie sprzętu sportowego. Zbiórka, omówienie zajęć, wyróżnienie najlepiej ćwiczących ,sportowe pożegnanie. |
Zwrócenie uwagi na dokładne uprzątniecie terenu i usunięcie śladów bytności. |