KONSPEKT LEKCJI
WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Temat: POZNAJEMY ĆWICZENIA DOMOWE Z MASKOTKĄ, KOCYKIEM I INNYMI PRZYBORAMI NA PŁASKOSTOPIE.
Klasa: III
Ilość ćwiczących: 10
Miejsce ćwiczeń: sala korekcyjna
Czas trwania: 45'
Przybory i przyrządy: woreczki, drabinki, piłki siatkowe, 6 maskotek, 2 kocyki, 2 piłeczki gumowe, szarfy, 2 pachołki, laska gimnastyczna, skakanka, 2 kredki, ławka
CELE OPERACYJNE:
1. Umiejętności:
- uczeń potrafi wykonać ćwiczenia przeciw płaskostopiu,
- uczeń doskonali umiejętność chwytania różnych przedmiotów stopami,
- uczeń wie jak przyjąć prawidłową postawę ciała.
2. Motoryczność:
- uczeń wzmocni mięśnie odpowiedzialnie za wysklepienie stóp,
- uczeń wzmocni mięśnie brzucha,
- uczeń poprawi równowagę i ogólną sprawność fizyczną.
3. Wiadomości:
- uczeń poznaje ćwiczenia przeciw płaskostopiu do zastosowania w domu.
4. Wychowawcze:
- uczeń reaguje na polecenia nauczyciela,
- wie o przydatności ćwiczeń przeciw płaskostopiu.
Tok lekcyjny |
Nazwa i opis ćwiczenia |
Czas |
Uwagi metodyczne |
CZĘŚĆ WSTĘPNA 1. Ćwiczenia organizacyjno - porządkowe;
2. Zabawa ożywiająca (ze zwróceniem uwagi na poprawne ustawienie stóp)
Ćwiczenie oddechowe
CZĘŚĆ GŁÓWNA 1. Ćwiczenia kształtujące - ćw. RR i NN
- ćw. NN i brzucha
- ćw. NN i tułowia
- ćw. RR i brzucha
- ćw. chwytne stóp
- ćw. mm brzucha i stóp w supinacji
- ćw. mm. grzbietu i pośladków
- ćw. równoważne
- zwisy
- zabawa skoczna z elementami ćw. chwytowych
OBWÓD STACYJNY Ćwiczenia chwytne stóp, ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp, ćwiczenia wzmacniające mm. brzucha, nauka poprawnego chodu
CZĘŚĆ KOŃCOWA
- ćw. oddechowe
- zakończenie lekcji
|
1. Zbiórka, powitanie, 2. Sprawdzenie obecności i gotowości do lekcji, 3. Podanie tematu i celów lekcji.
"Wyganianie kurek z ogródka". Ćwiczący podzieleni są na dwa zespoły - każdy zespół ma tę samą liczbę woreczków), na sygnał należy przerzucić woreczki przez ławkę na drugą stronę. Wygrywa zespół, który ma mniej woreczków na swoim polu.
PW. Leżenie tyłem. Nogi ugięte, stopy oparte na podłodze, na brzuchu leży woreczek. R. Wdech nosem z uwypukleniem obciążonego woreczkiem brzucha, a następnie wydech ustami - brzuch z woreczkiem opada.
1. PW. leżenie przodem, NN ugięte, RR w bok, R. zgięcie grzbietowe i podeszwowe stóp z równoczesnym zaciskaniem i rozluźnieniem pięści.
2. PW. leżenie tyłem - RR pod głową, NN ugięte. R. uniesienie NN - rowerek, ruch palcami jak przy naciskaniu pedałów trzymając palcami stóp woreczki.
3. PW. stanie na palcach obchwytujących pierwszy szczebel drabinki. RR trzymają za szczebel na wysokości głowy, opust pięt do zetknięcia ich z podłożem (przysiad), następnie maksymalne wspięcie na palce.
4. PW. zwis tyłem, woreczek między stopami. R. unos zgiętych NN w stawach biodrowych i kolanowych tzw. "krzesełko" i opust.
5. PW. siad ugięty. Dłonie oparte na podłodze z tyłu. Stopy zgięte podeszwowo, palce stóp oparte na woreczkach, pięty uniesione nad podłogę. R. zataczanie woreczkami kółek po podłodze.
6. PW. siad ugięty. Dłonie oparte na podłodze z tyłu. R. klaskanie stopami.
7. PW. siad ugięty, dłonie oparte z tyłu, stopy złączone. R. NN uniesione w górę, zgięte podeszwowo robią "lornetkę", przez którą obserwujemy dookoła (odpychając się RR).
8. PW. Stanie na ławeczce. R. marsz dostawny bokiem po ławeczce z chwytem palcami stóp brzegu ławeczki
9. PW. zwis tyłem na drabince, między stopami piłka. R. ugięcie NN i uniesienie w górę, następnie wyrzut piłki do partnera. Zmiana współćwiczącego.
10. PW. Ćwiczący stoją w dwóch rzędach na linii startu, przed pierwszym leży woreczek. R. na sygnał 1 - wszy zawodnik w rzędzie chwyta palcami prawej stopy woreczek, skacze na LN, do pachołka gdzie następuje zmiana N, chwyt woreczka palcami lewej stopy i skoki na PN dna koniec swojego rzedu, przekazanie woreczka następnego zawodnikowi. Wygrywa zespół, który szybciej i dokładniej wykona zadanie.
STACJA I - poniedziałek
R. Chwyt maskotki stopami i przeniesienie jej do drugiej obręczy. 2. leżenie tyłem, stopy trzymają maskotkę, R. uniesienie NN za głowę, przejęcie maskotki, następnie przejście do pozycji siadu prostego, włożenie maskotki między stopy.
STACJA II - wtorek
R. Zwijanie kocyka pod stopy bez odrywania pięt od kocyka - "kokarda".
R. Chwyt brzegu kocyka palcami stóp, uniesienie nóg z kocykiem nad podłogę i wykonywanie ruchów jak podczas trzepania. STACJA III - środa
R. Uniesienie i obracanie piłki między stopami.
R. Obracanie piłki stopami. STACJA IV - czwartek
PW. Stanie. Na podłodze rozłożona skakanka R. Marsz do przodu ze stawianiem stóp w jednej linii, plecy proste, RR w bok.
R. Marsz z kredkami trzymanymi pod palcami stóp. RR w skrzydełka. STACJA V - piątek
PW. Siad ugięty. Na podłodze leżą szarfy. Między dwoma pachołkami wisi laska gimnastyczna. R. Chwyt szarf palcami stóp i zawieszanie na sznurku.
PW. Siad ugięty. Dłonie oparte na podłodze z tyłu. Stopy zgięte podeszwowo. Palce stóp oparte na woreczkach, pięty uniesione nad podłogę. R. Przesywanie woreczków we wszystkich kierunkach naśladując pastowanie podłogi
Marsz dookoła sali z woreczkiem na głowie, wspięcie na palcach, RR w górę - wdech, ramiona w dół - wydech.
Zbiórka Podsumowanie lekcji. Przypomnienie o wykonywaniu ćwiczeń w domu. Pożegnanie. |
2'
2'
1'
10x
1'
20x
1'
1'
1'
1'
2x
2'
3'
15'
5' |
N xxxxxxxxxx Ustawienie: szereg, forma: frontalna, metoda: pogadanka.
x x x x x I-----------------I N x x x xx
x x N x x x x x
Ustawienie: w kole metoda: zadaniowa ścisła
Ustawienie: jak wyżej
Ustawienie: przy drabinkach.
Ustawienie: jak wyżej
Ustawienie w kole.
W czasie ćwiczeń pięty powinny być uniesione nad podłogą
Ustawienie: w rzędzie. xxxxxxxx ----------- N Należy zwracać uwagę na ustawienie stopy.
Ustawienie: przy drabinkach.
xxxxxx o
xxxxxx o
W domu zamiast pachołków i laski gimnastycznej użyjemy dwóch krzeseł i sznurka.
W czasie ćwiczenia pięty powinny być uniesione nad podłogą.
Ustawienie: w rzędzie dookoła sali
Ustawienie: w szeregu N xxxxxxxxxxxxxxx |