Scenariusz międzygrupowego konkursu ekologiczno - przyrodniczego
S.O.S - To Ziemia woła nas
CELE OPERACYJNE KONKURSU: DZIECKO
Wykaże się wiadomościami z dziedziny przyrody, będzie dokonywało wyborów które potwierdzą znajomość troskliwego obchodzenia się ze światem przyrody
Skupi uwagę na zadaniach, zaangażuje się w ich rozwiązanie
Dozna radości ze wspólnie rozwiązanych problemów
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Kwiatki w trzech kolorach dla drużyn (czerwony, żółty, niebieski)
Szary papier z sową, muchomorkiem, leśnym duszkiem do punktacji, kwiatki
nagraniach z odgłosami przyrody, piosenka Ziemia Błękitna Planeta
zestaw pytań konkursowych
dobieranka obrazkowa „Drzewa i ich owoce”
worki do segregowania śmieci z napisami: szkło, papier, plastik
śmieci do segregacji (papiery, butelki, różne plastikowe przedmioty
kwiaty z cyframi 1 - 3 do podawania odpowiedzi na pytania
obrazki przedstawiające niewłaściwe oraz właściwe zachowania względem środowiska
pamiątkowe nagrody
order „Przyjaciel przyrody” dla każdego dziecka
PRZEBIEG KONKURSU:
I.Przywitanie uczestników zabawy;
„ Witam wszystkich, którzy kochają przyrodę,
witam wszystkich, którzy szanują przyrodę,
witam wszystkich, którzy martwią się o nią i chcą jej bronić,
witam wszystkich, którzy lubią się dobrze bawić i zapraszam do zabawy.”
Wspólne zaśpiewanie piosenki „Ziemia Błękitna Planeta”
II. Przedstawienie zasad udzielania odpowiedzi, punktacji, zachęcanie widowni do dopingowania
Czy wygramy, czy przegramy, naszą Ziemie wciąż kochamy
ZADANIE 1 ODPOWIEDZ NA PYTANIA
Drużyny losują po 2 pytania, otrzymują po 1 punkcie za prawidłowe odpowiedzi
Co to jest środowisko
Co to jest ekologia
Wymień pory roku obowiązujące w naszym kraju
Dlaczego nie można zostawiać butelek w lesie
Dlaczego należy dokręcać kran
W jaki sposób każde dziecko może wpływać na ochronę środowiska
Wymień trucicieli powietrza
Wymień ptaki które zwiastują wiosnę
ZADANIE 2. Drzewa wokół nas. Czy znasz drzewa i ich owoce?
Drużyny losują po 2 owoce drzew - przyporządkowują je do właściwych drzew. Otrzymują po 1 punkcie za każdą dobrą odpowiedź
Szyszka - sosna
Kasztan - kasztanowiec
Noski klonowe - klon
Owoce jarzębiny - jarzębina
Żołędzie - dąb
ZADANIE 3 ZWIERZETA WOKÓŁ NAS
Drużyny losują po 3 rebusy i rozwjazują je otrzymując za każdą odpowiedz 1 punkt
ZADANIE4. Gdzie z tym śmieciem? Drużyny otrzymuja worki z napisami: szkło, plastyk, papier oraz różne przedmioty. Jak najszybciej mają posegregować śmieci. Za wykonane zadanie otrzymują po 3 punkty
Zabawa do piosenki „Tyle śmieci wokół nas”
ZADANIE 5„Mały budowniczy” - zespoły otrzymują zestawy do budowania składające się z nieużytków: pudełek różnej wielkości, kubków po jogurtach - zestawy są identyczne, zapakowane w kartoniki i zawiązane wstążką. Zadanie polega na zbudowaniu w jak najkrótszym czasie (3 min.) jak najwyższego, pięknego zamku. Najwyższa budowla nagrodzona zostanie maksymalną liczbą - 3 pkt
ZADANIE6„Wybierz prawidłowa odpowiedź” - zespoły losują pytanie i po wysłuchaniu jego treści maja za zadanie spośród trzech odpowiedzi wybrać prawidłową. Za dobry wybór otrzymują 2 pkt. Chętni mogą też udzielić odpowiedzi na pytanie dodatkowe i uzyskać kolejne dwa punkty.
Propozycje pytań:
Czy kwiatem chronionym jest:
przebiśnieg;
róża;
tulipan?
Dodatkowo: Co to znaczy, że jest chroniony?
Segregując odpady, co wrzucamy do pojemnika na plastik?
szklane butelki;
butelki plastikowe;
pudełka?
Dodatkowo: Po co jest segregacja?
Co powstaje z przetworzenia makulatury?
buty;
lekarstwa;
nowe zeszyty, książki?
Dodatkowo: Co to jest makulatura?
Co to jest recykling?
wyścig samochodowy;
powtórne wykorzystanie zużytych surowców, materiałów odpadowych;
przyjęcie urodzinowe?
Dodatkowo: Jakie materiały można wykorzystać powtórnie?
Co można robić w lesie?
odpoczywać, zbierać grzyby;
krzyczeć, hałasować;
samowolnie rozpalać ognisko?
Dodatkowo: Dlaczego nie można w lesie hałasować?
Który pojazd nie zanieczyszcza środowiska naturalnego, jest ekologiczny?
samochód;
rower;
motor?
Dodatkowo: Co, prócz spalin pojazdów, zatruwa powietrze?
W jaki sposób możemy pomagać ptakom przetrwać zimę?
budować dla nich gniazda;
zamykać je w klatkach;
dokarmiać w karmnikach?
Dodatkowo: Za co cenimy dzięcioła?
Czy, aby zasadzić drzewo, należy:
włożyć do ziemi gałązkę;
włożyć do ziemi ukorzenioną sadzonkę;
włożyć do ziemi listek?
Dodatkowo: Jak nazywa się pora roku, w której drzewa gubią kolorowe liście?
ZADANIE 7 Wybierz sytuacje, które szkodzą przyrodzie
Każda z drużyn wybiera po 3 sytuacje. Za każdy prawidłowy wybór otrzymuje 1 punkt
ZADANIE 8„Kwiatek chce wody” - zespoły otrzymują pojemnik z wodą i mały kubeczek do jej nabierania. Zadanie polega na przeniesieniu kubeczkiem wody do plastikowego „wazonu” z kwiatkiem, tak, by jak najmniej wody „zgubić” po drodze i zadanie wykonać jak najszybciej. Za tak wykonane zadanie można zdobyć maksymalnie 3 pkt.
ZADANIE 9 „Kręgle ekologiczne” - zespoły kolejno toczą piłki do ustawionych12 butelek (kręgli) , tak, by jak najwięcej „kręgli” przewrócić. Jeżeli zespół przewróci wszystkie „kręgle” otrzymuje 3 pkt.
10.Wspólna zabawa Bujany walczyk do muzyki Klanzy
Przeliczanie punktów, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród oraz orderów „Przyjaciel Przyrody”
Opracowała gra26