KONSPEKT LEKCJI Z GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ
TEMAT: Ćwiczenia korygujące plecy okrągłe
PROWADZĄCY: Marek Sokół
WADA: Plecy okrągłe
WIEK: 11 lat
MIEJSCE LEKCJI: salka gimnastyczna
PRZYBORY / PRZYRZĄDY: laseczki, woreczki, ławeczki, piłeczki, szarfy
CZAS: 45 min.
LICZBA ĆWICZĄCYCH: 6
CELE GŁÓWNE LEKCJI: wzmocnienie mm grzbietu, oraz pozostałych mm posturalnych, ćw. rozciągające mm klatki piersiowej
Część |
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe lekcji |
Czas |
Uwagi |
I |
Ćw. Organizacyjne |
Zbiórka, powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć. |
1 min. |
Ustawienie w szeregu
|
|
Ćw ożywiające |
“Pająk i muchy” - jedno z dzieci zostaje pająkiem, reszta dzieci biega po całej sali na paluszkach. Na zapowiedź: Pająk - przybierają postawę: stanie, RR w bok, plecy proste. Kto nie wykonał ćwiczenia idzie na bok i tu wykonuje siad klęczny, plecy proste.
|
3 min. |
|
|
Ćw. oddechowe.
|
W rozsypce wspięcie na palce, RR wysoko w górę w skos - wdech, wydech - w przysiadzie.
|
1 min. |
|
II
|
Ćw. obręczy barkowej i RR. |
Siad skrzyżny, RR tworzą skrzydełka - krążenie z jak najdalszym odwodzeniem w tył.
|
2 min. |
|
|
Ćw. głowy i odc. szyjnego kręgosłupa
|
RR złożone na głowie, łopatki ściągnięte, łokcie cofnięte - naciskanie głową na RR. |
3 min. |
|
|
Ćw. mm grzbietu
|
Leżenie przodem, RR pod czołem, unoszenie głowy i barków, RR tworzą “lornetkę”, łokcie szeroko.
|
2 min. |
Przy leżeniu tyłem wałek pod plecami |
|
Ćw. mm pośladkowych i NN
|
Klęk podparty, unoszenie naprzemianstronnie NN w tył i wytrzymanie.
|
3 min. |
|
|
Ćw. oddechowe |
Ustawienie w kole w pozycji Klappa tj. klęk podparty, ugięte RR w st. łokciowych - dmuchanie piłeczek do siebie.
|
3 min. |
|
|
Ćw. mm brzucha |
Leżenie tyłem przy drabinkach, szeroki chwyt drabinek - rowerek nisko nad podłogą z prostowaniem NN w kolanach.
|
3 min. |
|
|
Ćw. oddechowe |
Leżenie j.w. RR z laską wzdłuż T, wznos RR w górę za głowę - wdech, wydech z powrotem do p.w.
|
2 min. |
|
|
Ćw. równoważne |
W staniu na jednej N rzuty woreczka do wyznaczonego celu - obręczy, RR w bok.
|
3 min. |
|
|
Zabawa lub gra |
Ustawienie w 2 rzędach. W siadzie klęcznym przenoszenie piłki do tyłu poprzez skłon T w tył. Ostatnie osoby z rzędu po otrzymaniu piłki przechodzą na początek itd.
|
3 min. |
|
|
Ćw. mm brzucha i pośladków |
Leżenie tyłem do drabinek, chwyt RR za drabinki, unoszenie NN i wytrzymanie. |
2 min. |
Pod plecami wałek |
|
Ćw. oddechowe |
leżenie tyłem, RR wzdłuż T, NN ugięte, woreczek na piersiach, głęboki wdech- RR proste idą za głowę, wydech- ręce wracają wzdłuż T. |
3 min. |
|
|
Ćw. równoważne |
Przejście po ławeczce, RR w bok- górę, co 3 krok wspięcie na palce. |
3 min. |
|
|
Zwis |
Stanie tyłem do drabinek, chwyt za szczebel, zwis, unoszenie NN w górę naprzemianstronnie. |
2 min |
Pod plecami wałek |
III |
Ćw. przeciw płaskostopiu |
“Spętany konik” - dzieci chwytają palcami końce szarfy i chodzą nie gubiąc ich.
|
3 min |
Rozdanie szarf |
|
Ćw. utrwalające nawyk prawidłowej postawy |
Marsz dookoła salki, laska trzymana za plecami na łopatkach.
|
2 min
|
Rozdanie lasek |
|
Omówienie lekcji |
Sprzątnięcie przyborów, przypomnienie o prawidłowej postawie, omówienie lekcji, wyróżnienia, pożegnanie |
1 min. |
Ustawienie w szeregu |
|
|
|
|
|
2