Konspekt lekcji gimnastyki korekcyjnej
1. Rodzaj wady: plecy okrągłe
2. Temat: Wzmocnienie mięśni grzbietu i rozciągnięcie mięśni klatki piersiowej
3. Liczba ćwiczących: 8
3. Wiek ćwiczących: 8-9 lat
4. Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
5. Sprzęt i przybory: szarfy, woreczki, karimaty, obręcze, ławeczki, laski, drabinki, piłki lekarskie 1kg
6. Czas ćwiczeń: 45 minut
7. Metody realizacji zadań ruchowych: zabawowo-naśladowcza, bezpośredniej celowości ruchu
8. Cel zajęć:
-wzmocnienie mięśni grzbiet
-rozciągnięcie mięśni klatki piersiowej
-wyrobienie prawidłowej postawy
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe lekcji |
Czas /Liczba powtórzeń |
Uwagi |
Część I |
1.Zbiórka 2.Powitanie grupy 3.Sprawdzenie gotowości do zajęć 4.Podanie zadań lekcji 5.Skorygowanie postawy przed lustrem, kontrola poszczególnych części ciała ( głowa prosto, szyja wyciągnięta., barki równo, łopatki ściągnięte) |
5-8 min |
Przy korygowaniu postawy zwracać uwagę, aby dzieci kontrolowały swoje odbicie w lustrze |
1.Zabawa ożywiająca |
„Świeci słonko, pada deszcz” Na zapowiedz „świeci słonko” dzieci spacerują w różnych kierunkach, na zapowiedz „pada deszcz” dzieci biegną pod ścianę i ustawiają się w postawie skorygowanej |
3-5 min |
Zwracać uwagę na prawidłowe ułożenie poszczególnych odcinków ciała |
2.Ćwiczenie oddechowe i antygrawitacyjne |
PW: siad skrzyżny PĆ: na 1-wdech, wyciągnięcie kręgosłupa w górę, ramiona bokiem nad głowę na 2-wydech, ramiona bokiem w dół |
5 x |
Zwrócić uwagę, aby przy wydechu dzieci utrzymały prosty kręgosłup
|
Część II
1.Ćwiczenie rozluźniające obręcz barkową
2.Ćwiczenie mięśni głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa
3.Ćwiczenie mięśni grzbietu
4.Ćwiczenie mięśni pośladkowych i nóg
5.Ćwiczenie oddechowe
6.Ćwiczenie mięśni brzucha
7. Ćwiczenie oddechowe
8. Ćwiczenie równoważne
9. Zabawa
10. Ćwiczenia mięśni brzucha i pośladków na przyrządach
11. Ćwiczenie oddechowe
12.Ćwiczenie równoważne
13. Zwis
14. Zabawa
Część III
1.Ćwiczenie przeciw płaskiej stopie
2. Ćwiczenie utrwalające nawyk prawidłowej postawy
3. Ćwiczenie uspokajające
4. Omówienie lekcji |
PW: tyłem do drabinek, dłońmi chwytamy szczebel nad głową PĆ: na 1-wypad w przód na prawą nogę na 2-powrót do pozycji wyjściowej
PW: leżenie przodem ręce splecione pod brodą PĆ: na 1-unosimy głowę kierując wzrok w górę na 2- powrót do pozycji wyjściowej
PW: leżenie przodem, policzek dotyka podłogi, ręce wzdłuż tułowia wnętrzem dłoni do góry PĆ: na 1- wdech, unosimy głowę i klatkę piersiową oraz ramiona, wzrok kierujemy przed siebie na 2- wydech, powrót do pozycji wyjściowej kładąc na podłogę drugi policzek
PW: leżenie przodem, dłonie splecione pod brodą, nogi złączone PĆ: na 1- unosimy nogi nad parkiet na 2 - powrót do pozycji wyjściowej
PW: siad klęczny PĆ: na 1- wdech, ramiona przodem w górę na 2- wdech, ręce proste w łokciach kładziemy na parkiecie
PW: leżenie tyłem, ramiona wzdłuż tułowia , nogi zgięte w stawach biodrowych i kolanowych PĆ: na 1- unosimy głowę i odrywamy barki od podłogi starając się dłońmi „chwycić stóp” na 2- powrót do pozycji wyjściowej
PW: postawa w rozkroku na szerokość bioder PĆ: na 1- wdech, ugięcie nóg w kolanach, ramiona bokiem w górę na 2- wydech, prostujemy nogi w kolanach, ramiona bokiem w dół
Przemarsz po ławeczce z woreczkami na głowie, ramiona proste w bok
„Transport cegiełek” Dzieci w ustawieniu dwóch rzędów, układają woreczek na brzuchu. Chód do przodu, w stronę obręczy gdzie pozostawiają „cegiełki”
PW: przodem do drabinek, dłońmi chwytamy szczebel na wysokości bioder, stopy ustawiamy w literkę „T” PĆ: na 1- utrzymując tułów prostopadle do podłogi unosimy PN 20-30 cm nad podłogę napinając mięśnie pośladków na 2- powrót do pozycji wyjściowej
PW: leżenie tyłem, nogi ugięte w stawach biodrowych i kolanowych, ramiona wzdłuż tułowia PĆ: na 1- wdech, ramiona przenosimy nad głowę na 2- powrót do pozycji wyjściowej
PW: postawa zasadnicza o stopach zwartych PĆ: na 1-wykonanie wagi przodem na 2- powrót do pozycji wyjściowej
Bierny zwis na drabince pod szczytem kifozy umieszczamy zrolowany koc lub karimate
„Transporter” Dzieci tworzą dwa koła, swoje ramiona zaplatają na ramionach współćwiczących. W utworzonych kołach dzieci transportują „trzy głazy” i zostawiają je w wyznaczonym miejscu.
„Chód gąsienicy” Dzieci maszerują, poruszając się w przód, tylko za pomocą swych palców(przesuwając je po parkiecie)
„Król patrzy” „Król” odwraca się twarzą do ściany. Dzieci maszerują po sali z laseczkami na plecach (łopatki ściągnięte). Na sygnał „król patrzy”, każde dziecko staje bez ruchu w postawie skorygowanej.
„Marsz żołnierzy” Postawa wyprężona, brzuch wciągnięty, głowa uniesiona w górę. Marsz dookoła sali w spięciu na palcach.
1.Wyróżnienie ćwiczących 2. Zachęta do samodzielnych ćwiczeń w domu 3.Pożegnanie grupy
|
2-3 x
2-3 x
2-3 x
2-3 x
2-3 x
3-5 x
2-3 x
2-3 x
2-3 min
3-5 x
2-3 x
2-3 x
5 min
3-5 x
2-3 x
2-3 x
3-5 min
|
Wytrzymać w pozycji wypadu 2-3 sekundy
Układając dłonie na parkiecie staramy się przesuwać je jak najdalej w przód rozciągając kręgosłup
Wzrok kierujemy przed siebie
Po zostawieniu „cegiełki” siadamy za obręczą
Ćwiczenie wykonujemy na prawą i lewą nogę
Podczas wdechu staramy się nie odrywać odcinka lędźwiowego od parkietu
Wagę utrzymujemy jak najdłużej
Mile widziany podkład muzyczny
Zbiórka w półkolu w siadzie skrzyżnym |
Ewelina Dżoń
WF II rok
1