Scenariusz zajęć
Grupa: 3-4 latki
Temat dnia: W deszczowym nastroju…
Zapis w dzienniku: Układanie wież z klocków - dziecko wskazuje poprawnie, która jest wysoka, a która niska. Zabawa ruchowa „Piłeczki” z elementem skoku. Rozmowa przy ilustracji jesiennej - dziecko potrafi wymienić zmiany zachodzące w przyrodzie późną jesienią. Słuchanie wiersza J. Suchorzewskiej „Słota” - dziecko potrafi wyjaśnić pojęcia: słota, kapuśniaczek, mżawka. Kolorowanie kropelek deszczu - utrwalenie koloru niebieskiego, dziecko poprawnie trzyma kredkę w dłoni. Zestaw zabaw ruchowych nr IX wg K. Wlaźnik - ćwiczenie wszystkich partii ciała. Zabawa ruchowa „Psy i koty” z elementem czworakowania. Zabawy dowolne - dziecko potrafi dbać o zabawki w sali.
Cel ogólny: kształtowanie pojęć jesiennych
Cele szczegółowe:
Dziecko:
chętnie bierze udział w rozmowie,
potrafi wymienić zmiany zachodzące w przyrodzie późną jesienią,
uważnie słucha czytanego wiersza,
potrafi wyjaśnić pojęcia: słota, kapuśniaczek, mżawka,
poprawnie trzyma kredkę,
potrafi odróżnić kolor niebieski wśród innych kolorów,
poprawnie wykonuje zabawy ruchowe,
potrafi zorganizować sobie swój czas wolny.
Metody:
Podająca: rozmowa,
Praktyczna: zabawa
Eksponująca: praca plastyczna
Formy:
Zbiorowa jednolita,
Indywidualna jednolita
Środki dydaktyczne:
Ilustracja jesienna, treść wiersza „Słota” J. Suchorzewskiej, kropelki deszczu z papieru, kredki, tamburyno
Przebieg zajęć:
1. Zabawa ruchowa z elementem skoku „Piłeczki” - na dźwięk tamburyna dzieci zamieniają się w piłeczki i wykonują rytmiczne podskoki, natomiast gdy dźwięk ucichnie, dzieci kucają.
2. Mycie rąk
3. Śniadanie - przypomnienie o zasadach poprawnego zachowania się przy stole.
4. Zabawy dowolne:
Kolorowanki,
Gry
Układanki
5. Zajęcia dydaktyczne:
Piosenka „Kto się ze mną bawić chce” dla zachęcenia dzieci do zajęć
Rozmowa przy ilustracji jesiennej. Nauczyciel pokazuje na ilustracji zmiany zachodzące w przyrodzie późną jesienią: deszcz, wiatr, pochmurne niebo… następnie dzieci próbują je pokazać i wymienić same.
Słuchanie wiersza J. Suchorzewskiej „Słota”: rozmowa na temat wiersza:
O czym jest mowa w wierszu?
Kto z was widział taki deszcz? Jaki on jest?
Jak wyglądają kropelki deszczu?
Kto chce pokazać jak pada deszcz?
Kolorowanie kropelek deszczu - każde dziecko otrzymuje papierową kropelkę, którą należy pokolorować na niebiesko. Zadaniem dziecka jest odróżnić kolor od innych i wybrać prawidłową kredkę a następnie pokolorować kropelkę.
Zestaw zabaw ruchowych nr IX wg K. Wlaźnik:
Wiatraczki (akompaniament tamburyna) - dzieci z rozłożonymi rękami obracają się wokół siebie, ustawiając się w rozsypce. Na sygnał (tamburyno), opuszczają ręce wzdłuż tułowia.
Drzewa na wietrze - dzieci wykonują skłony w prawo i w lewo (tempo zależy od natężenia gry na tamburynie).
Deszcz, kropi, pada, leje - w przysiadzie podpartym dzieci odtwarzają deszcz (drobny kapuśniaczek, duży deszcz i ulewę), uderzając palcami o podłogę.
Omiń kałużę - dzieci spacerują, na sygnał (tamburyno) i hasło kałuża - przeskakują przez kałużę.
Pada deszcz, pada deszcz a ja sobie śpiewam - dzieci mówią rytmicznie tekst, wyklaskując go, a potem wytupując, wystukując.
6. Zabawa ruchowa z elementem czworakowania „Psy i koty” - na powolne uderzenia tamburyna dzieci zmieniają się w kotki i spacerują, natomiast na szybkie uderzenia tamburyna dzieci zamieniają się w psy i również spacerują. Przy naśladowaniu każdego zwierzęcia dzieci także wskazują ich głos.
7. Zabawy dowolne:
Gry
Układanki,